kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۹۷۷۰
تاریخ انتشار : ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۶
رئیس‌ سازمان هواپیمایی خبر داد
رئیس ‌سازمان هواپیمایی از شکایت رسمی ایران علیه آمریکا به ایکائو خبر داد و گفت: زمینگیری
 
 
 
 
۱۰ فروند هواپیمای برجام (ATR) سند رسمی شکایت ما برای مغایرت رفتار آمریکا با روح قوانین ایکائو (سازمان جهانی هوانوردی) است.
«محمد محمدی‌بخش» دیروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایرنا درخصوص راهکار ایران برای پایان زمینگیری هواپیماهای برجامی، گفت: در ممیزی اخیر ایکائو از ایران این موضوع را (زمینگیری ۱۰ فروند هواپیمای ای.‌تی.‌آر) به عنوان سند رسمی شکایت از آمریکا اعلام کردیم.
وی افرود: وقتی دیده‌بان حقوق بشر به ایران مراجعه کرد نیز در جلسه مشترک با او، تحریم آمریکا را اعلام کردیم. اکنون علیه آمریکا شکایت رسمی کردیم که ادامه این رفتارها با روح قوانین ایکائو مغایرت دارد و به طور مستقیم ایمنی هوانوردی را تهدید می‌کند.
معاون وزیر راه و شهرساری گفت: اگر اجازه پرواز به هواپیماهای برجامی را نمی‌دهیم و شاهد زمینگیری ۱۰ فروند هواپیما هستیم به‌خاطر «ایمنی» است و امیدواریم بتوانیم با تامین قطعه، هواپیماها را سرخط برگردانیم.
رئیس‌ سازمان هواپیمایی افزود: در حالی که ایکائو می‌گوید باید دانش هوانوردی بدون تبعیض گسترش یابد، اما آمریکا حتی از ارسال نشریات هوانوردی هم به ایران خودداری می‌کند. وی ادامه داد: آنها به ما هواپیمای برجامی فروختند، اما نشریات و قطعات آن را ندادند، در این شرایط باید ایمنی را حفظ کنیم و صنعت را سرپا نگه داریم و به مردم سرویس دهیم.
رئیس‌ سازمان هواپیمایی گفت: ۱۷۵ هواپیما را اکنون سرخط آورده‌ایم و تلاش داریم از طریق واردات ناوگان، تعداد هواپیماهای سرخط را افزایش دهیم.
محمدی‌بخش همچنین گفت: تا رسیدن به عدد ۵۵۰ فروند هواپیما، کسری ناوگان داریم و برای جبران آن از سه استراتژی استفاده می‌کنیم.
رئیس‌ سازمان هواپیمایی درباره اینکه هواپیماهای وارداتی، دست دوم است و عمر خود را کرده، گفت: اگر چک‌های دوره‌ای انجام شود امکان پرواز ایمن وجود دارد. کارخانه هواپیما‌سازی به ما هواپیما نمی‌فروشد و ما در این شرایط مجبور هستیم بر اساس دستورالعمل خود هواپیمای کارکرده وارد کنیم.
وی گفت: ایرلاین اصلی ما (ایران ایر) طی سال‌های اخیر دچار چالش جدی بوده اما عملیات اربعین، حج، نوروز و جام جهانی در همین شرایط سخت انجام شد. پروازهای اروپایی هما هم در حال انجام است. محدودیت‌ها برای ما دغدغه است و باید به سرعت دغدغه تامین قطعه حل شود و بر همین اساس به ایکائو ارجاع دادیم و شکایت کردیم.
نام:
ایمیل:
* نظر: