kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۹۵۷۶
تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
رئیس‌جمهور کوبا در دیدار امیرعبداللهیان:  
حسین امیر عبداللهیان در سومین مقصد سفرش به آمریکای لاتین و پس از حضور در نیکاراگوئه و ونزوئلا و رایزنی با مقامات این دو کشور برای دیدار با مقامات عالی‌رتبه کوبا به ‌هاوانا رفت.
 
 
 
 
حسین امیر عبداللهیان روز شنبه به وقت محلی در جریان سفر به کوبا، در دیدار با «میگل دیاز کانل» رئیس‌جمهور این کشور، در مورد مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی کرد.
وی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی و دوستانه ایران و کوبا و مرور بر روابط دوجانبه، بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای تقویت و توسعه همکاری‌های فیمابین 
تاکید کرد.
امیرعبداللهیان همچنین در این دیدار از همکاری کوبا در تولید انواع واکسن مشترک در ایران قدردانی کرد.
رئیس ‌دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در ادامه ضمن ابراز خرسندی از سطح همکاری‌ها در موضوعات بین‌المللی، حمایت قاطع ایران از کوبا و محکومیت تحریم‌ها و مداخله خارجی در این کشور را مورد تاکید قرار داد.
رئیس‌جمهور کوبا: دولت آمریکا فقط به منافع خود می‌اندیشد
دیاز کانل رئیس‌جمهور کوبا نیز در این دیدار با تمجید از تاریخ و فرهنگ کشورمان، پیشرفت‌ها و دستاوردهای علمی و فنی ایران در سایه تحریم‌ها را ستودنی دانست و بر علاقه‌مندی خود به افزایش تماس‌ها و مراودات فیمابین تاکید کرد.
وی تحولات منطقه آمریکای لاتین و جهان را واجد فرصت‌های نوینی برای تقویت چندجانبه‌گرایی دانست و افزود:کوبا به‌رغم فشارها مصمم بِه همکاری با کشورهای دوست و رفع موانع و چالش‌های پیش رو می‌باشد. رئیس‌جمهور کوبا افزود: دولت آمریکا فقط به منافع خود می‌اندیشد و ارزشی برای دیگران قائل نیست. ما استقلال سیاسی خود را به بهای سنگینی به‌دست آورده ایم و آن را حفظ خواهیم کرد. طرفین در این دیدار بر توسعه همکاری‌های پزشکی، دارویی‌، تجهیزات پزشکی و واکسن تاکید کردند. در ادامه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا آخرین تحولات روابط دوکشور در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی را مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار داد.
حسین امیر عبداللهیان در این دیدار روابط ایران و کوبا را مبتنی بر پایه‌های محکم و متین تاریخی دانست. وی افزود: در عرصه مناسبات سیاسی، روابط ایران و کوبا در عالی‌ترین سطح خود برقرار بوده و هر دو کشور در مسیر حفظ استقلال و مخالفت با یک‌جانبه‌گرایی دارای نگاه و اهداف مشترک هستند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، وقایع مداخله گرایانه خارجی در امور داخلی کوبا و ترغیب آمریکا به ایجاد اغتشاش در کوبا‌، در ١١ جولای ٢٠٢٢ را مجددا محکوم کرد و افزود: آمریکا و برخی کشورهای غربی سیاست همزمان اعمال تحریم و مداخله از طریق بروز و تشویق اغتشاشات در کشورهای مستقل را دنبال می‌کنند.
«برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا نیز در این دیدار روابط با جمهوری اسلامی ایران را یک اولویت برای کوبا دانست و تحریم‌های یکجانبه و همچنین مداخلات خارجی در امور داخلی کشورها را محکوم کرد و مراتب قدردانی خود و دولت کوبا از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از کوبا را بیان داشت. استمرار همکاری دو کشور در مجامع بین‌المللی و تبادل هیئت‌های سطوح عالی بین دو کشور از دیگر موضوعات مورد گفت‌وگو و تبادل نظر بین وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کوبا در این دیدار بود. امیرعبداللهیان در آخرین دیدار بخش پایانی سفر خود به آمریکای لاتین، شنبه شب در ‌هاوانا با ریکاردو کابریساس روئیس معاون نخست‌وزیر کوبا دیدار و آخرین تحولات روابط دو کشور خصوصا در حوزه روابط اقتصادی را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.
وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با اشاره به دیدگاه مقامات عالیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه تاکید بر روابط گسترده فی‌مابین دو کشور برای ارتقای حوزه اقتصادی مناسبات به سطح بخش سیاسی روابط، به تشریح دیدگاه کشورمان درخصوص نگاه به یک‌جانبه‌گرایی به‌عنوان مسیری خاتمه یافته در صحنه تحولات جهانی پرداخت.
ریکاردو کابریساس روئیس معاون نخست‌وزیر کوبا نیز در این دیدار وضعیت موجود در حوزه روابط اقتصادی دو کشور را تشریح و در زمینه راه‌های ارتقای مناسبات اقتصادی به بیان نقطه نظرات خود پرداخت.
نام:
ایمیل:
* نظر: