kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۹۲۹۲
تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۶
با ابلاغ بانک مرکزی
با ابلاغ بانک مرکزی به شبکه بانکی، نرخ سود تسهیلات و سپرده‌های بانکی به طور همزمان افزایش یافت.

با تصمیم بانک مرکزی از روز سه‌شنبه 11 بهمن ماه نرخ سود سپرده‌ها و تسهیلات بانکی افزایش یافت؛ بر همین اساس، نرخ سود تسهیلات بانکی 23 درصد و نرخ سود سپرده‌های بانکی سه‌ساله 22 و نیم درصد شد.
پیش از این و طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار نرخ سود سپرده‌های بانکی 18 درصد بود که البته با توافق ضمنی بانک مرکزی و بانک‌ها در ماه‌های اخیر این نرخ به 20 درصد رسیده بود. رئیس ‌کل بانک مرکزی از همان روزهای نخست ورود به بانک مرکزی اعلام کرده بود: از ابزار نرخ سود بانکی حتماً استفاده خواهم کرد.
بانک مرکزی عصر روز دوشنبه در جلسه‌ای با مدیران عامل بانک‌های دولتی و خصوصی ضمن تشریح جزئیات افزایش نرخ سود بانکی، هماهنگی‌های لازم را درخصوص اجرای مصوبات سودی اخیر شورای پول و اعتبار با بانکداران انجام داد.
در ابلاغیه بانک مرکزی خطاب به بانک‌ها آمده است: بدین‌وسیله مصوبه یک‌هزار و سیصد و پنجاهمین جلسه شورای پول و اعتبار درخصوص نرخ‌های سود تسهیلات و سود علی‌الحساب انواع سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار به‌شرح زیر تعیین شد:
الف) سقف نرخ سود علی‌الحساب سالانه سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت‌دار:
1- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی: 5 درصد
2- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه سه‌ماهه: 12 درصد
3- سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه شش‌ماهه: 17درصد
4- سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید یک سال: 20 و نیم درصد
5- سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید دو سال: 21 و نیم درصد
6- سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت با سررسید سه سال: 22 و نیم درصد
ب) نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی حداکثر 23٪ و نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک‏‏ / مؤسسه اعتباری غیربانکی با مشتری معادل 23٪ تعیین می‌شود.
پ) نرخ سود علی‌الحساب سپرده‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت ویژه و بلندمدت که قبل از سررسید برداشت شوند، معادل نرخ سود علی‌الحساب سپرده سرمایه‌گذاری متناظر با دوره ماندگاری آن با کسر یک‌ واحد درصد خواهد بود.
مستثنی شدن تسهیلات قرض‌الحسنه
به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که نرخ‌های جدید سود بانکی از چه زمانی در بانک‌ها اعمال می‌شود؟ اعلام کرد: راجع به بحث سیاست‌های پولی اخیر، ​شورای پول و اعتبار اخیراً​ مصوبه نرخ‌های سود را تصویب کرد و این مصوبه روز قبل در جلسه‌ای که با مدیران عامل بانک‌ها داشتیم به آنها ابلاغ شده و رسماً ​توسط بانک مرکزی برای بانک‌ها ارسال شده و از امروز اجرایی می‌شود.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که با این مصوبه سود تسهیلات بانکی، از جمله تسهیلات سرمایه در گردش و قرض‌الحسنه چه تغییری می‌کند؟ گفت: در تسهیلات قرض‌الحسنه هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود و آنها تابع شرایط قبلی‌شان هستند، ولی سود سرمایه در گردش و سایر تسهیلاتی که بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار که قبلا 18 درصد بود به 23 درصد تغییر پیدا کرده است.
برخورد انتظامی با بانک‌های متخلف
معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به این سؤال که در صورتی که بانکی از این نرخ‌ها تخطی کند چه برخوردی می‌شود؟ افزود: راجع به بحث رعایت نرخ‌ها از مهم‌ترین مواردی است که مد نظر بانک مرکزی است، چون عدم رعایت اینها هم لطمه به صنعت بانکداری می‌زند هم باعث ایجاد ناترازی و اضافه برداشت بانک‌ها می‌شود و هم به اقتصاد کشور لطمه می‌زند، ​ لذا ما در این زمینه هم با بانک‌ها صحبت کردیم و تذکرات لازم داده شده، ​تمامی بانک‌ها ملزم به رعایت دقیق مصوبه شورای پول و اعتبار هستند، ​هر بانکی اعم از شعبه، ​مدیران میانی و یا خود هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک اگر تخلفی در زمینه نرخ‌های سود دیده شود حتماً​ برخورد انتظامی لازم از سوی بانک مرکزی به عنوان نهاد ناظر بانک‌ها انجام خواهد شد.
وی درباره اینکه​ مردم اگر متوجه تخلف بانک‌ها شوند باید به کجا مراجعه کنند؟ تصریح کرد: اگر در بانک‌ها تخلفی در این زمینه مشاهده شود این را می‌توانند به روابط عمومی بانک مرکزی اطلاع دهند و این موضوع به حوزه نظارت ما منعکس می‌شود اگر شماره تلفن خاصی هم در این زمینه تعبیه شود حتماً​ روابط عمومی بانک مرکزی اطلاع‌رسانی خواهد کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: