kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۹۲۵۰
تاریخ انتشار : ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸
 
 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تأکید کرد؛ قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا تنها اوضاع را دشوارتر می‌کند.
روزنامه انگلیسی فایننشال‌تایمز گزارش داد که اتحادیه اروپا در حال بررسی گزینه‌های قانونی برای شناسایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به‌عنوان یک گروه تروریستی است؛ اقدامی که آخرین امیدها برای احیای هرگونه توافق هسته‌ای میان ایران و طرف‌های غربی را از بین خواهد برد.
به گزارش فارس، این گزارش افزود: این اقدام اتحادیه اروپا در واکنش به ارائه پهپاد از سوی ایران به روسیه و در واکنش به آنچه که این اتحادیه سرکوب اعتراضات در ایران خوانده است می‌باشد.
ایران هرگونه ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را قویا رد کرده است.
براساس این گزارش، چهار منبع دیپلماتیک به این روزنامه گفته‌اند که این موضوع در نشست هفته گذشته وزرای خارجه اتحادیه اروپا مطرح شده و یکی دو کشور از آن حمایت کرده‌اند اما قرار است بخش حقوقی اتحادیه اروپا ظرف سه هفته نظر تکمیلی خود را درباره قانونی یا غیرقانونی بودن این اقدام برای 27 عضو این اتحادیه درباره این تصمیم اعلام کند.
این روزنامه به نقل از «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نوشت: «بله، برخی از کشورهای عضو از این پیشنهاد حمایت می‌کنند. بسیاری موافق خواهند بود.» بورل درخصوص وضعیت برجام نیز گفت: «برجام نمرده است اما کاملاً متوقف شده است. می‌توانید این‌طور تصور کنید که اگر این فرآیند [قرار دادن سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی] توسط کشورهای دیگر انجام شود... قطعاً امور دشوارتر خواهد شد. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته گفته بود که قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی نیازمند تصمیم دادگاه یکی از کشورهای عضو این اتحادیه است. بورل در جمع خبرنگاران در این خصوص گفته بود: «نمی‌توانید بگویید که سپاه را تروریست می‌دانم چون این گروه را دوست ندارم. ابتدا باید دادگاه در این زمینه تصمیم بگیرد.»
تحرکات اروپایی‌ها برای اقدام ضد سپاه پاسداران با واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی ایران رو‌به‌رو شده است. آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌‌جمهوری اسلامی ایران این حرکت را از روی استیصال خواند و افزود این اقدام «پس از تلاش‌های ناموفق خیابانی آنها برای ضربه به مردم ایران انجام شد تا بلکه به خیال خود بتوانند ملت ایران را متوقف کنند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیروی رسمی و بخشی از سازمان نظامی کشور است و این اقدام برخلاف قوانین بین‌الملل و منشور سازمان ملل است.»
نام:
ایمیل:
* نظر: