kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۸۵۲۳
تاریخ انتشار : ۰۱ بهمن ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۵
بلومبرگ گزارش داد
خبرگزاری آمریکایی بلومبرگ روز گذشته در گزارشی اذعان کرد که به‌رغم فشار حداکثری آمریکا‌، صادرات نفت ایران افزایش چشمگیری داشته است.
 
 
 
سرویس سیاسی-
 
در شرایطی که فروش نفت کشور به‌دلیل وجود تحریم‌های گسترده و فشار حداکثری آمریکا‌، تحت‌الشعاع قرار گرفته و کشور در سال‌های اخیر با افزایش بی‌سابقه تحریم‌ها، دچار مشکلات عدیده‌ای برای فروش نفت و درآمد نفتی خود بود، با روی کار آمدن دولت سیزدهم، اقدامات بسیاری برای فروش نفت انجام شده و طبق آمار رسمی نه‌تنها در فروش نفت رشد حاصل شد، بلکه تمرکز درآمدزایی تنها از راه فروش نفت نیز از بین رفته است.
دولت سیزدهم از همان ابتدای فعالیت خود همواره تاکید کرده که معیشت مردم را به تحریم‌ها و برجام گره نمی‌زند. بررسی کارنامه ۱۸ماهه این دولت نیز نشان می‌دهد که در این امر موفق بوده است.
در همین رابطه خبرگزاری آمریکائی بلومبرگ روز گذشته در گزارشی اذعان کرد که به‌رغم فشار حداکثری آمریکا‌، صادرات نفت ایران افزایش چشمگیری داشته است.
اعتراف به ناتوانی واشنگتن
برای مقابله با افزایش صادرات نفت ایران
بلومبرگ طی گزارشی بررسی کرده است که ایران با وجود اینکه تحت تحریم‌های شدید غرب قرار دارد، چگونه می‌تواند فروش نفت خود را افزایش دهد.
به نوشته این گزارش، در حالی که تمامی نگاه‌ها معطوف روسیه است، یک کشور نفت‌خیز دیگر که تحت تحریم‌های غرب قرار دارد، بی‌سروصدا تولید خود را افزایش داده است و آن کشور ایران است.
افزایش تولید به همراه افزایش صادرات، دلیل دیگری است که قیمت نفت خام در اواخر سال گذشته تحت فشار قرار گرفت و با وجود بازگشایی در اقتصاد چین همچنان چندان بالا نمی‌رود.
با وجود اینکه فشار حداکثری به ایران ادامه دارد اما تهران به سرعت راه‌های جدیدی برای فروش نفت خود می‌یابد و واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بد‌ترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش رو به افزایش ندارد.
این زمان، فرصت خوبی برای ایران است. با وجود عدم دستیابی تهران و واشنگتن به توافق هسته‌ای در سال گذشته، تولید نفت ایران از کمترین رقم که در نیمه سال 2020 ثبت شد، تاکنون 40 درصد افزایش یافته است.
تهران به سرعت راه‌های جدیدی برای فروش نفت خود می‌یابد
از زمان کنار رفتن ترامپ، کارزار فشار حداکثری به ایران نیز کاهش نیافته و وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنان به تحریم شرکت‌هایی که در فروش نفت ایران در بازار سیاه شرکت دارند، ادامه می‌دهد اما تهران به سرعت راه‌های جدیدی برای فروش نفت خود می‌یابد. واشنگتن، در بهترین حالت، ناتوان و در بد‌ترین حالت، تمایلی به توقف این جریان فروش رو به افزایش ندارد.
در ادامه این خبرگزاری آمریکائی معتقد است که کاخ‌سفید چشم خود را بر فروش نفت ایران بسته، شاید به این دلیل که بیشتر نگران تورم است.
در ادامه این گزارش آمده است، ایران نه‌تنها تولید نفت را افزایش داده، بلکه صادراتش حتی بیشتر هم شده است، چراکه توانسته بخش اعظمی از نفت خامی را که در گذشته مجبور شده است چه در خشکی و چه در نفتکش‌های شناور ذخیره‌‌سازی کند را بفروشد.
درآمد ماهانه 1/6 میلیارد دلاری ایران با احتساب تخفیف‌ها
شرکت تحقیقاتی ورتکسا برآورد کرده است که ایران در دسامبر 1.4 میلیون بشکه در روز نفت فروخته است که بالا‌ترین میزان در 3 سال و نیم اخیر به شمار می‌رود. چین، تا حد زیادی، بزرگ‌‌ترین خریدار این کشور به شمار می‌رود و اغلب ادعا می‌شود که نفت ایران را از مالزی می‌خرد.
ایران به لحاظ تولید، سال 2022 را با تولید کمی بیش از 2.7 میلیون بشکه نفت به پایان برد که این رقم در جولای سال 2020 برابر با 1.9 میلیون بشکه در روز بوده است.
با قیمت‌های فعلی و حتی با در نظر گرفتن تخفیف‌هایی که ایران ارائه می‌دهد، این 800 هزار بشکه اضافی در روز با 55 میلیون دلار در روز یا حدود 1.6 میلیارد دلار در ماه برابر است.
به گزارش فارس، موسسه بین‌المللی SVB هفته گذشته اعلام کرده بود، فروش نفت ایران در ماه دسامبر به‌طور متوسط به 1.137 میلیون بشکه در روز رسیده است که نسبت به ماه نوامبر 42 هزار بشکه در روز افزایش را نشان می‌دهد اما مؤسسه اطلاعاتی کپلر، میزان صادرات نفت کشورمان در ماه نوامبر را 1.23 میلیون بشکه در روز اعلام کرده بود.
با این حال، رویترز طی گزارشی نوشته بود که صادرات نفت ایران در دو ماه پایانی سال 2022 بدون وجود برجام به بالا‌ترین رقم 3 سال گذشته رسیده است.
افزایش چشمگیر صادرات نفت در شرایط تحریم‌، دستاورد مهم دولت سیزدهم 
این امر نیز یکی دیگر از دستاوردهای مهم دولت سیزدهم به‌شمار می‌رود که برخلاف وجود آشوب‌های داخلی توسط داعشی‌های وطنی و همچنین چینش سناریوهای مختلف توسط ضدانقلاب و همراهی آنها توسط رسانه‌های معاند فارسی‌زبان لندن‌نشین، تحقق یافته و دولت توانست درآمد حاصل از فروش نفت را افزایش دهد و به این مهم دست یابد.
افزایش فروش نفت در دولت سیزدهم در حالی ا‌ست که دولت روحانی که مدعی بلد بودن زبان دنیا بود، نه‌تنها از فروش نفت ناتوان ماند، بلکه در اوج همه‌گیری کرونا در کشور نیز از واردات واکسن کرونا 
ناتوان بود.
همچنین لازم به ذکر است که این اتفاق زمانی افتاده است که دولت در تلاش است که بتواند در کنار داشتن درآمد حاصل از فروش نفت، درآمدهای دیگری نیز داشته باشد تا با وجود تحریم‌های گسترده آمریکا، دچار مشکل نشود.
نام:
ایمیل:
* نظر: