kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۵۳۵۶
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
وزیر اطلاعات:
وزیر اطلاعات گفت: رئیس‌جمهور کنونی فرانسه دیگر لازم نیست رئیس‌جمهور آمریکا به او خط کاری دهد، بلکه یک منبع آلوده دست‌چندم اطلاعاتی سازمان سیا به او دیکته می‌کند که چه بگوید و چه موضعی بگیرد.
 
 
بررسی نقش کشورهای غربی به ویژه اروپایی در اغتشاشات و ناآرامی‌های اخیر موضوعی بوده که خبرگزاری ایرنا برای بررسی بیشتر آن به سراغ حجت‌الاسلام «سید اسماعیل خطیب» وزیر اطلاعات رفته‌ است. خطیب در این گفت‌وگو درباره پشت پرده موضع‌گیری مقامات غربی گفت: اتفاقاً علت خیلی واضح و به اصطلاح «رو» است. علت در رفتار و گفتار برخی رهبران غربی است. گاهی اقدامات و موضعگیری آنها چنان سبک است که شما شگفت زده می‌شوید یا در شأن خود نمی‌بینید که با چنین پدیده‌ای طرف شوید. همچون زمانی که در خیابان یک معتاد متجاهر ژولیده آلوده خیابان‌خواب به شما ناسزا بگوید. آیا شما حاضرید با او طرف شوید؟
خطیب در ادامه افزود: متأسفانه نمونه زیاد شده است. مثلاً اخیراً رئیس‌جمهور لوده یکی از کشورهای سابقاً تراز اول اروپایی با یک زن از همان مدل معتادان متجاهر آلوده خیابانی ملاقات کرد و سخنانی که آن زن لوده سیاسی در دهانش گذاشت را تکرار کرد. شما شخصیت و سوابق آن زن را مرور کنید، کسی که بر اساس مدارک فاش شده آشکار و اسناد پنهان مزدور و متکدی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا است، امروز بـا بالاترین مقام رسمی یک کشور سابقاً تراز اول اروپایی ملاقات می‌کند و سخنان سخیف خود را در دهان آن مقام می‌گذارد؛ یا صدراعظم یک کشور دیگر سابقاً تراز اول اروپایی را می‌بینید که چقدر خام و به دور از واقعیت‌های کشور ما دهان باز می‌کند و هر آنچه را که دیگران القا کرده‌اند بیرون می‌ریزد یا نخست‌وزیر نپخته کانادا را می‌بینید که در توئیتی عین ادعای بی‌پایه ضد انقلاب فراری را تکرار و ادعا می‌کند که ۱۵ هزار نفر در جریانات اخیر ایران به اعدام محکوم شده‌اند! ۱۵ هزار نفر!! پس از آن حدود ۱۲ ساعت طول می‌کشد تا آدم مطلعی پیدا شود و به او تذکر دهد و با محرز شدن بی‌پایگی و سبکی این ادعا و خطر سلب اعتبار باقیمانده‌اش (اگر اعتباری برایش باقی مانده باشد) مجبور بـه حذف آن توئیت سخیف می‌شود. آیا این رفتار در تراز رهبری یک کشور بزرگ است؟
وزیر اطلاعات درباره چرایی استفاده از لفظ «سابقاً تراز اول» برای برخی کشورها گفت: برای اینکه آن کشورها روزگاری کشورهای اثرگذار و تعیین‌کننده‌ای بودند و رهبران اثرگذار و تعیین‌کننده‌ای در معادلات جهانی داشتند و این موضوع فارغ از ارزش‌گذاری خوب و بد و نوع اثرگذاری آنها است. شما در گذشته می‌بینید برخی رهبران کشورهای اروپایی نسبت به استقلال کشورشان از ایالات متحده و حتی استقلال اروپا از آمریکا نظریه‌پردازی می‌کردند و تعصب داشتند. حالا مقایسه کنید مثلاً با رئیس‌جمهور فعلی فرانسه که دیگر لازم نیست رئیس‌جمهور آمریکا به او خط کاری دهد، بلکه یک منبع آلوده دست‌چندم اطلاعاتی سازمان سیا به او دیکته می‌کند که چه بگوید و چه موضعی بگیرد! اینها دیگر آن رهبران مستقل و مقتدر کشورهای درجه اول اروپایی نیستند.
خطیب همچنین در‌باره برخی موارد نقض حقوق بشر در غرب گفت: محروم نمودن مسلمانان از برخی آزادی‌های فردی و اجتماعی، ممانعت از تحصیل دختران محجبه، هتک حرمت مساجد، بدرفتاری با رنگین پوستان و ضرب و شتم و حتی قتل آنها توسط پلیس، اعمال شرایط تحقیرآمیز و غیر بشری و نقض حقوق مهاجران و ده‌ها مصداق دیگر که نشانگر نقض صریح حقوق بشر در کشورهای اروپایی و آمریکا می‌باشد. همچنین، عربده‌های حقوق بشری آنها در همین قرن‌های اخیر با کشتار مردم کشورهای مختلف در جنگ‌های جهانی و کشتار مردم آفریقا و آسیا به منظور غارت ثروت‌ها و منابع طبیعی آنها و امثال آن را براحتی می‌توان راستی‌آزمایی کرد. به عنوان مثال، در مورد نسل‌کشی در کانادا و آفریقا چه کسی پاسخگوست؟ چند صدهزار نفر است؟
وزیر اطلاعات گفت: پیرامون چالش‌های داخلی این مدعیان، شما می‌بینید آلمان به طور روزافزون مواجه با چالش‌های ناشی از کمبود سوخت و افزایش قیمت آن است و تظاهرات موسوم به «دوشنبه‌های اعتراض علیه دولت آلمان» است و ده‌ها هزار نفر در اعتراض به عملکرد ضعیف دولت آلمان و نارضایتی گسترده درخصوص مسائل مربوط به سوخت، رفاه، مسکن و... در اعتراضات حضور می‌یابند. دولت آلمان هم که ایران را متهم به خشونت می‌کند در بیش از ۱۲ شهر آلمان، اقدامات قهری علیه معترضین به انجام رسانده و نیروهای پلیس فدرال خود را برای خاموش کردن معترضین به میدان آورده است. شما می‌توانید به اقدامات ضدانسانی آلمان در جنگ نابرابر ایران و عراق و ارسال جنگ‌افزارهای شیمیایی به حکومت دیکتاتور عراق برای سرکوب مردم مظلوم ایران و عراق اشاره کنید.
وی در ادامه افزود: دولت کانادا در حالی در مسائل ایران دخالت می‌کند که هزاران نفر از اعضای اتحادیه کارمندان عمومی کانادا و کارمندان حوزه آموزش (معلمان) در شهر تورنتو تظاهرات گسترده برگزار کردند. مهم‌تر از آن، تجمعات سال گذشته کامیونداران کانادا بود که موجب شد جاستین ترودو (نخست‌وزیر) به همراه خانواده‌اش به مکانی مخفی منتقل شوند! پلیس برای متفرق کردن معترضین در اتاوا از سلاح صوتی برد بلند LRAD استفاده کرد که صدمات مغزی و شنوایی در پی داشت.
این عضو کابینه دولت سیزدهم خاطرنشان ساخت: فرانسه نیز چند سال است گرفتار اعتراضات موسوم به جلیقه‌زردها است و به جای حل مشکل، به قتل و جرح معترضین می‌پردازد. علاوه‌بر آن متعاقب جنگ روسیه و اوکراین و افزایش بی‌سابقه نرخ تورم در اروپا و مشخصاً در فرانسه، اعتراضات خیابانی به وضعیت اقتصادی فرانسه و عملکرد ضعیف دولت مکرون افزایش داشته است. تجمع کم‌سابقه ۸۰ هزار نفری مخالفین دولت علاوه‌بر تجمعات جلیقه زردهاست.
وی سپس بیان کرد: علاوه‌بر آن، حمایت صریح فرانسه از صدام در جنگ علیه ایران و ارائه تسلیحات شیمیایی و هواپیماهای میراژ به رژیم عراق، حمایت گسترده از گروهک تروریست منافقین، پرونده ارسال خون‌های آلوده به ایدز به ایران و جاسوسی علیه ملت ایران، از دیگر مصادیق نقض معاهدات بین‌المللی و نقض حقوق بشر توسط این کشور می‌باشد. البته موضعگیری‌های اخیر مکرون علیه کشورمان، علت دیگری نیز دارد و آن «شناسایی و بازداشت دو مأمور اطلاعاتی فرانسوی» توسط وزارت اطلاعات است. ما چندی پیش فقط گوشه‌هایی از مأموریت آنها را برملا کردیم. مهم‌ترین و اثرگذارترین موضوع را هنوز رو نکرده‌ایم. 
خطیب گفت: اما در مورد انگلیس؛ کارنامه حقوق بشر انگلیس نه تنها منفی بلکه جزو بدترین‌ها در اروپا به شمار می‌رود. این توصیف به دلایل متعدد تاریخی و کنونی است. یک قلم از آن طرح ۱۰۷ مورد نقض حقوق بشر از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا و عدم پاسخگویی مقامات و وزرای ذی‌ربط انگلیسی بوده است. 
وزیر اطلاعات به کشورهایی که به اغتشاشات ایران دامن می‌زدند و می‌زنند چنین هشدار داد: ما، بارها گفته‌ایم که برنامه‌ریزان و حامیان فتنه و اغتشاش و آشوب در کشورهای خودشان به آن مبتلا خواهند شد و این تقدیر الهی است. در بیانیه مشترک وزارت و سازمان اطلاعات سپاه، حضور آمریکایی‌ها در مقر تروریست‌های تجزیه‌طلب در کردستان عراق را افشا کردیم. اخیراً دولتمردان آلمانی نیز در سفر به اقلیم کردستان با این مسلحین تجزیه‌طلب و تروریست ملاقات کرده و قول و قرارهایی گذاشته‌اند؛ این قطعاً بی‌پاسخ نخواهد ماند. بنابراین خیلی بجا و مورد انتظار و طبیعی است که شاهد نتیجه آن باشند.
نام:
ایمیل:
* نظر: