kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۴۱۰۵
تاریخ انتشار : ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰
رئیس ‌‌سازمان شیلات عنوان کرد

تولید ۷۷ درصدی تخم چشم‌زده ماهی در داخل کشور

 
 
 
 
رئیس ‌سازمان شیلات گفت: قبلا بخش زیادی از تخم ‌چشم‌زده ‌ماهی از طریق واردات تامین می‌شد، ولی امسال توانستیم ۳۷۲ میلیون قطعه یعنی ۷۷ درصد نیاز کشور را در ۴۷ مزرعه بخش خصوصی تولید کنیم.
سید حسین حسینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ حدود ۱ میلیون و ۲۵۹ هزار تن محصولات شیلاتی در کشور تولید شده است، گفت: از این تعداد ۷۰۲ هزار تن مربوط به صید و صیادی و ۵۵۷ هزار تن نیز مربوط به آبزی‌پروری بوده است.
وی ادامه داد:۱۴۰ هزار نفر در صنعت شیلات با ۱۱ هزار شناور، ۷۰ بندر صیادی، ۱۲۰ اسکله تخلیه آبزیان و ۳۷ اسکله مردمی فعالیت می‌کنند.
رئیس ‌سازمان شیلات اضافه کرد: سال گذشته ۵۵۶ میلیون دلار صادرات محصولات شیلاتی داشتیم که حدود ۵۲۰ میلیون دلار تراز مثبت آن بوده است. امسال نیز صادرات از لحاظ ارزشی ۶۷ درصد رشد داشته است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت تخم چشم‌زده ماهی نیز اشاره کرد و گفت: قبلا بیشتر نیاز کشور به تخم چشم‌زده ‌ماهی از طریق واردات تامین می‌شد زیرا گونه‌های وارداتی تک جنسی بودند و ضریب تبدیلشان بهتر بود و تولیدکنندگان نیز از آنها استقبال می‌کردند ولی امسال ۳۷۲میلیون قطعه در ۴۷ مزرعه بخش خصوصی تولید شده که ۹۰ درصد آن تک جنسی است و نسبت به سال گذشته ۲۲۰ درصد از این منظر رشد داشتیم.
حسینی اضافه کرد: امروزه ۷۷ درصد نیاز کشور به تخم چشم‌زده ماهی از داخل و مابقی نیز از طریق واردات تامین می‌شود که این مهم از مسیر بهره‌گیری از دانش و فناوری میسر شده است.