kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۸۴۷
تاریخ انتشار : ۲۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۸
نگاهی به روش‌های جدید دشمن در جنگ علیه انقلاب اسلامی
امروزه تروریست‌پروری سازمان‌های تروریستی با روش‌های نوین صورت می‌گیرد و ساده‌اندیشانه است اگر بگوییم شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های وابسته به قدرت‌های فاسد دنیا صرفاً برای خدمت به مردم و یا بالاتر برای کسب سود و منافع اقتصادی صلح‌آمیز خدمات خود را ارائه می‌دهند. 
در دنیای امروز، رسانه هم مانند یک سلاح جنگی فوق پیشرفته در خدمت اهداف پلید نظام سرمایه‌داری قرار گرفته و برای تحقق اهداف خود در هر سطحی از ابزار رسانه سوءاستفاده می‌کند.
جمهوری اسلامی ایران به دلیل ماهیت ضد استکباری، موقعیت خاص ژئوپلیتیک در منطقه، حمایت از مستضعفین جهان، حفظ سیاست استقلال‌خواهی و همچنین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای خود، به طور طبیعی در معرض تهدیدات زمانی و مکانی گوناگونی قرار دارد.
به گفته کارشناسان؛ ماهیت صحنه جنگ ترکیبی علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه‌هایی همچون تهاجم نظامی (هوا- دریا)، نیابتی دولت محور و غیردولتی، براندازی نرم، تحریم همه‌جانبه، بی‌ثبات‌سازی داخلی، تنش مقطعی و نافرمانی، نفوذ و استحاله قابل دسته‌بندی است؛ که در آن مهم‌ترین ویژگی‌ها شامل استفاده از سلاح‌های نوین و فضای مجازی، نوع و ابزار تهدیدات از نوع هوشمند (ترکیبی) و عرصه آن متمرکز بر جنگ اطلاعاتی– امنیتی، فرهنگی و قومی و مذهبی است.
شبکه‌‌سازی اغتشاش
«کاری که ۲۵ سال قبل سازمان سیا به‌صورت پنهانی و با جاسوسی انجام می‌داد، امروز ما از طریق مؤسسات و در بستر آموزش انجام می‌دهیم!» این اظهارات صریح مدیر مؤسسه اعانه‌ ملی برای دموکراسی است که بیانگر کارکرد اصلی و پشت‌پرده کار آنها است.
هفته‌نامه خط حزب‌الله در مطلبی پیرامون این موضوع می‌نویسد: سرویس‌های جاسوسی، برای اجرایی‌کردن نقشه عملیاتی خود، سال‌هاست که به برگزاری دوره‌های آموزشی، با عناوین جذاب و غالباً جعلی اقدام می‌کنند؛ کلاس‌هایی که تمامی هزینه‌هایش توسط آنها پرداخت می‌شود و در آن، چگونگی جنگ‌های ترکیبی و براندازی نرم آموزش داده می‌شود. 
شناسایی عناصر مستعد در پوشش فعالیت‌های حقوق بشری و ترویج دموکراسی، اختصاص میلیاردها دلار بودجه به آن عناصر شناسایی‌شده به‌عنوان پیاده‌نظام تغییرات اجتماعی و تحریک عمومی برای ایجاد نارضایتی، از اقداماتی است که در قالب سازمان‌‌هایی موسوم به همدستان، از سوی سرویس‌های اطلاعاتی آمریکایی، علیه ملت ایران سازمان‌دهی شده است.
حتی برای این منظور، با روش‌های مالی مختلف همچون تهاتر، سوءاستفاده از رمزارزها، بهره‌‌گیری از صرافی‌های غیرمجاز و... برخی افراد حمایت مالی  شده‌اند که تاکنون، بسیاری از سرشبکه‌های آنها شناسایی و بازداشت شده‌اند. 
همچنین دشمن دست‌وپای زیادی زد تا دانشگاه را به تعطیلی یا بازار را به اعتصاب بکشاند و یا برخی مطالبات صنفی کارگران و معلمان و... را به اغتشاش پیوند بزند که با درنظرگرفتن حجم برنامه‌ریزی و پول‌پاشی انجام شده، باید گفت این نقشه هم شکست خورد.
مزدورپروری در فضای مجازی
«چرا یک قضیّه خلاف واقع را، یک حادثه دروغین را، در سکّوهای اطّلاعاتی‌شان در اینترنت، هزاران بار تکرار می‌کنند امّا اسم آرشام را در اینترنت ممنوع می‌کنند که نیاید در سکّوی اینترنتی؟ چرا؟ اینها طرف‌دار حقوق بشرند؟» 
(رهبر انقلاب - ۱۴۰۱/۸/۱۱)
اختصاص بودجه‌ ویژه فضای سایبر در زمان آشوب، از سوی سازمان سیا و پرداخت بودجه کمکی معادل حدود ۵۳ میلیون دلاری، چه معنایی به‌جز سرمایه‌گذاری گزاف و پول‌پاشی ایالات متحده علیه افکار عمومی ایرانیان دارد؟
ایجاد ده‌ها هزار حساب کاربری قلابی فارسی‌زبان، مصادره سوژه‌های کوچک و پراکنده به‌‌نفع اهداف تردیدافکن، ساخت یا جعل سوژه‌های مورد نیاز برای باورپذیرکردن روایت‌های دروغ، ارائه روایت‌های تخیلی برای تحریک هیجانات، مشارکت تحریک‌آمیز برخی ناظران برای ارسال فیلم و عکس، به‌کار‌گیری سخنگویانی از سلبریتی‌ها، انتشار خبرهای جعلی و سانسور تکذیبیه‌ها، تحریک دو‌قطبی‌ها و دامن زدن به شکاف‌ها، از مواردی بود که به‌شکلی وسیع از سوی پیاده نظام دشمن، در فضای مجازی در اغتشاشات اخیر رقم خورد.
جنگ ترکیبی؛ آخرین حربه دشمن
به گفته کارشناسان‌، با پیشرفت همه‌جانبه جمهوری اسلامی در عرصه‌های مختلف به خصوص عرصه نظامی، احتمال جنگ نظامی دشمن علیه انقلاب اسلامی بسیار ضعیف است و از این رو آنها به جنگ ترکیبی به عنوان آخرین حربه روی آورده‌اند.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسن محسنی‌فرد، پژوهشگر و استاد حوزه علمیه تهران در گفت‌وگو با گزارشگر روزنامه کیهان می‌گوید: «انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران‌، به ادله فراوان از جمله ماهیت دینی و الهی، ماهیت ضد استکباری، سیاست استقلال‌طلبی و...؛ همواره مورد تهاجم‌، تهدید و دشمنیِ نظام‌های مستکبر، سفاک و جهانخوار بوده است. 
در هر عصر و در هر دوره تاریخی، صحنه‌های نبرد و تهاجم، ماهیت، روش و ویژگی‌های منحصر و خاص به خود را داشته است؛ امروزه در سایه پیشرفت‌های فراوان نظامی جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر، دشمنان آن از حمله نظامی مستقیم مایوس شده و با توجه به تحولات سریع و بنیادین و پیچیده در صحنه‌های نبرد، جنگ ترکیبی یا به تعبیر دیگر «جنگ هیبریدی» را در دستور کار ‌اندیشکده‌های خود و رسانه‌های معاند قرار داده‌اند.»
او در ادامه می‌افزاید: «این جنگ ترکیبی در حوزه‌های مختلفی چون «براندازی نرم»‌، «تحریم همه‌جانبه»‌، «بی ثبات ‌سازی داخلی»‌، «نفوذ امنیتی»‌،«ایجاد تنش مقطعی» و «جنگ نیابتی» ظهور و بروز کرده و تمرکز خویش را معطوف به عرصه جنگ «اطلاعاتی‌، امنیتی‌، فرهنگی و قومی» کرده است؛ جنگ هیبریدی مفروض، ابعاد مختلف و متعددی دارد که اهم آن عبارتند از؛ بعد اطلاعاتی، بعد اجتماعی- فرهنگی، بعد سیاسی و
بعد اقتصادی.»
مهم‌ترین بُعد جنگ ترکیبی
یکی از اصلی‌ترین ابعاد جنگ ترکیبی دشمن، بعد فکری فرهنگی است. حجت‌الاسلام محسنی‌فرد در توضیح خصوصیات نبرد فرهنگی با دشمن اظهار می‌دارد: «دشمن با شناسایی و سوءاستفاده از مخاصمات ایدئولوژیکی مانند آداب، رسوم، ارزش‌های دینی، سنت‌های مطلوب و... سعی بر دامن زدن به اختلافات و تفرقه‌افکنی و برهم زدن انسجام ملی و ایمانی 
مردم دارد.»
این پژوهشگر حوزه علمیه تهران تاکید می‌کند: «دشمن در حمله فرهنگی، تمام تلاش خود را برای تقبیح و تذلیل ارزش‌های والای الهی مانند عفت، حجاب، حیاء، محبت و عطوفت ایمانی، اخوت اسلامی و رجاء به کار می‌بندد و سعی می‌کند تلقی‌های ایمانی و الهی و پارادایم مذهبی حاکم بر اذهان جامعه را تغییر داده و با فریب جوانان، ضد ارزش‌ها را در لباس ارزش‌ها تزیین کند و کشور را در آتیه نزدیک مبتلا به ناکامی‌ها و عدم موفقیت در عرصه‌های خرد و کلان بین‌المللی کند.
 به طور مثال اگر دشمن با تبلیغات رسانه‌ای بتواند یک ارزش مهم الهی و دینی مانند «عفّت» را در متن جامعه کم‌رنگ کند و از اهمیت و ضرورت آن در اذهان مردم خصوصاً جوانان بکاهد، سنگر بزرگی را فتح کرده و مسیر را برای پیشروی خود هموار می‌کند؛ مبتنی بر روایات شریفه حضرت امیرالمومنین علی علیه‌السلام‌، «عفّت» برترین عبادت‌، برترین خصلت و در راس همه خوبی‌ها و حسنات است؛ امام علی علیه‌السلام در حکمت‌های نهج‌البلاغه می‌فرماید؛ اجر و مزد مجاهد شهيد در راه خدا، بالاتر از اجر و مزد كسى نيست كه بر انجام گناه توانایی دارد، ولى پاكدامنى مى ورزد. انسان پاکدامن نزديك است كه در زمره ملائکه و فرشتگان خدا قرار گیرد.»
محسنی‌فرد ابراز امیدواری می‌کند؛ با همت جوانان پاک و ملت شریف ایران، کید دشمنان در کم‌رنگ کردن ارزش‌ها به جایی نخواهد رسید و خللی به فرهنگ این جامعه پیروز وارد نخواهد کرد.
قیام مردم علیه جنگ شناختی دشمن
بازی‌کردن رسانه‌های معاند در جورچین سرویس‌های امنیتی آمریکا و انگلیس و سعودی در ایام اغتشاشات در ایران، بار دیگر ثابت کرد که ادعای بی‌طرفی رسانه‌های غربی تا چه‌اندازه کذب است. 
ده‌ها هزار حساب کاربری که توسط ارتش سایبری سرویس‌های امنیتی آمریکایی و اسرائیلی و وابستگان منطقه‌ای آنها ایجاد شده است، با فعالیت ۲۴ساعت خود در حال پمپاژ دروغ و محتوای غلط هستند تا تصویر دیگری را از واقعیت، به افکار عمومی ارائه کنند.
هدف یک چیز است: دامن‌زدن به ناامنی در ذهن و روان مخاطب و جوان ایرانی. حتی اگر در خیابان هم خبری نباشد، اما باید در ذهن مخاطب ایرانی این تصویر ساخته شود که اوضاع «عادی» نیست. 
حتی وقتی که به‌مدد تلاش نهادهای امنیتی و انتظامی، آشوب‌های خیابانی مهار می‌شود، باز باید به هر قیمتی، رویداد جدید خلق کنند تا بتوانند در رسانه به این پروژه بدمند. 
این‌جاست که سرشاخه‌های میدانی سرویس‌‌های امنیتی اجنبی وارد میدان شده و حوادثی را مانند حادثه اخیر بزرگراه کرج، حادثه تروریستی شاهچراغ در شیراز یا اصرار بر تعطیلی و ناآرامی دانشگاه‌ها، کشته‌‌سازی‌های دروغین، تخریب اموال عمومی و حتی تهییج نوجوانان و دانش‌آموزان برای حضور در خیابان را  رقم می‌زند. 
هدف ماشین رسانه‌ای دروغگوی دشمن ادامه پروژه ناامنی و آشوب در ذهن مخاطب، به هر قیمتی است.
مقابل پروژه تمام‌عیار ویرانی‌طلبان اما نشانه‌های روشن و دلگرم‌کننده‌ای هم وجود دارد. 
حضور معنادار مردم در راهپیمایی‌های ۱۳آبان، محکومیت اغتشاشگران و تشییع پیکر شهدای حوادث اخیر در شهرهای مختلف کشور نشان از آن دارد که ویرانی‌طلبان در همراه‌کردن بدنه مردم ناکام مانده‌اند؛ اما توده عظیم ملت ایران حتی با وجود برخی گلایه‌ها، همچنان زیر پرچم سه‌رنگ ایران به پروژه‌های ضدایرانی نه گفته‌اند و دست دشمن غدار ایران را خوب خوانده‌اند.
حالا شاید بهتر بتوان بیانات رهبر انقلاب را در تشکر از ملت ایران فهم کرد: «این محاسبه غلط است که خیال کنند می‌توانند ملّت ایران را در مقابل نظام اسلامی قرار بدهند.» ۱۴۰۱/۳/۱۴ 
«برنامه هم این است که بلکه بتوانند ملّت ایران را با خودشان همراه کنند، کاری کنند که ملّت ایران عقیده‌اش بشود عقیده سران انگلیس و آمریکا و امثال اینها؛ نقشه این است، مقصود این است. البتّه ملّت ایران زد توی دهنشان؛ بعد از این هم توی دهنشان خواهد ‌زد.» ۱۴۰۱/۸/۱۱
نام:
ایمیل:
* نظر: