kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۷۶۴
تاریخ انتشار : ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵
رونمایی از سالن بازسازی‌شده شهدای هفتم تیر

رقابت جذاب 10 ملی‌پوش و 8 کشتی‌گیر خارجی /قهرمان لیگ برتر کشتی جمعه معرفی می‌شود

در مرحله پایانی لیگ برتر کشتی آزاد علاوه‌بر 8 کشتی‌گیر خارجی، هر 10 ملی‌پوش اعزامی به مسابقات جهانی بلگراد حضور خواهند داشت.
 
 
 
سرویس ورزشی-
 
روز جمعه هفته جاری پرونده لیگ کشتی آزاد سال 1401 با برگزاری دو دیدار نیمه‌نهایی و سپس رده‌بندی و فینال بسته خواهد شد.چهار تیم بانک شهر، ستارگان ساری، پتروپالایش بلیش تاکستان و انبوه‌سازان هوتن تیم‌های راه‌یافته به این مرحله هستند که همه آنها از سهمیه کشتی‌گیر خارجی و ملی‌پوش استفاده می‌کنند.
تیم بانک شهر که رحمان عموزاد، حسن یزدانی و محمدحسین محمدیان را به عنوان ملی‌پوش در اختیار خواهد داشت، با زائور اوگویف و عباس گادژی ماگمدوف قرارداد بسته که در دو وزن 57 و 61 کیلوگرم این تیم را همراهی خواهند کرد. بانک شهر که قصد استفاده از هر سه ملی‌پوشش را در این مرحله دارد، اما باید دید می‌تواند از هر سه نفر آنها استفاده کند و یا اینکه در حساس‌ترین مرحله از لیگ، تنها خواهد توانست از دو ملی‌پوش خود بهره ببرد.
تیم ستارگان ساری که در مقایسه با سه تیم دیگر، از سهمیه ملی‌پوش کمتری بهره می‌برد و تنها رضا اطری را در اختیار دارد، با ژاگیر شاخیف و والیف مهیای حضور در مرحله پایانی لیگ برتر می‌شود. دو کشتی‌گیر روس در اوزان 65 و 86 کیلوگرم برای این تیم کشتی می‌‌گیرند.
تیم پتروپالایش بلیش تاکستان که علیرضا سرلک، یونس امامی و امیرحسین زارع را به عنوان ملی‌پوش در اختیار دارد و همچنین با رسول گازیماگومدوف و زائوربک سیداکوف قرارداد بسته که برای این تیم در دو وزن 70 و 74 کیلوگرم کشتی خواهند گرفت.تیم انبوه‌سازان هوتن قائمشهر هم در کنار بهره‌مندی از امیرمحمد یزدانی، محمد نخودی و کامران قاسم‌پور، رازامبک جمالوف و همچنین عبدالمجید کودیف را در دو وزن 74 و 65 کیلوگرم در اختیار دارد.
بنابراین جدای از حضور همه ستاره‌های کشتی آزاد در لیگ برتر که پیش از آغاز چرخه سال 2022، آنها را در مصافی رودررو و جذاب مقابل هم قرار می‌دهد، 8 کشتی‌گیر روس نیز در این مرحله حضور دارند که این بر جذابیت‌های این مرحله از لیگ اضافه خواهد کرد. برای روس‌هایی که امسال به دلیل محرومیت در هیچ‌یک از رقابت‌های جهانی و بین‌المللی حضور نداشتند هم لیگ ایران مسابقه خوب و جذابی است که عطش مسابقه را بعد از ماه‌ها دوری از تشک خالی 
کند.
در مرحله نیمه‌نهایی، مسابقه تیم‌های بانک شهر -هوتن قائمشهر و همچنین ستارگان ساری -پتروپالایش بلیش برگزار می‌شود.
تلاش برای حضور تماشاگران
طبق برنامه اعلام شده از سوی فدراسیون کشتی، از ساعت 10:15 صبح روز جمعه هفته جاری (27 آبان) اولین مسابقه نیمه‌نهایی لیگ برتر کشتی آزاد بین دو تیم پتروپالایش بلیش -ستارگان در سالن هفت‌تیر تهران آغاز خواهد شد و بعد از آن از ساعت 12 دو تیم بانک شهر -انبوه‌سازان هوتن به مصاف هم خواهند رفت.
در نوبت عصر نیز ابتدا مسابقه رده‌بندی و پس از آن آیین افتتاحیه سالن هفت‌تیر که طی ماه‌های گذشته مورد مرمت و باز‌سازی قرار گرفته، به انجام خواهد رسید و پس از آن فینال مسابقات برگزار می‌شود تا قهرمان لیگ 1401 مشخص شود.
فدراسیون کشتی به دنبال برگزاری این مسابقه در حضور تماشاگران است اما این موضوع باید در شورای تامین مورد بررسی قرار گرفته و مجوز حضور تماشاگر در سالن هفت‌تیر صادر شود که هنوز مجوزی در این خصوص صادر نشده است. در مرحله مقدماتی لیگ برتر باوجود که برخی از مسابقات ورزشی در کشور بدون حضور تماشاگر به انجام رسید اما سالن برگزاری مسابقات کشتی پر از تماشاگر و بدون هیچ حاشیه‌ای کشتی‌ها برگزار شد.
بهره‌برداری از سالن شهدای هفتم تیر
اتفاق مهم برای کشتی همزمان با برگزاری دیدارهای نیمه نهایی و فینال، بهره‌برداری از سالن نونوار شده شهدای هفتم تیر است. این سالن در این سال‌ها تنها یکی دو بار تعمیر شده است اما پس از در اختیار گذاشتن سالن هفتم تیر از سوی اداره کل تربیت بدنی استان تهران به هیئت کشتی استان تهران، تعمیرات اساسی آن یکی دو ماهی است که آغاز شده و جمعه به بهره‌برداری می‌رسد تا این سالن پیر به سالنی مجهز و متفاوت با قبل تبدیل شود.
از جمله امکانات ایجاد شده در این سالن می‌توان به موارد زیر اشاره داشت: 
۱- سالن کشتی ۲- سالن تمرین ۳- استخر، سونا، جکوزی ۴- خوابگاه ۵۰۰ نفری ۵- ساخت ۸ واحد مغازه که با مبلغ ۵۵ میلیارد تومان هزینه تجاری ‌سازی آن با شهرداری تسویه شده است ۶- رستوران ۷- راه‌اندازی سیستم گرمایشی و سرمایشی و...
با توجه به ارتباط خوب فدراسیون کشتی و اداره کل ورزش و جوانان طی قراردادی این سالن در قالب قرارداد به صورت مادام العمردر اختیار هیئت کشتی تهران و فدراسیون کشتی قرار گرفت. با باز‌سازی، نو‌سازی و تجهیز کامل این سالن و امکانات خوابگاهی، برگزاری مسابقات بین‌المللی و داخلی در سطح بسیار وسیع در سالن شهدای هفتم تیر تهران امکان‌پذیر شد و در آینده شاهد برگزاری این رقابت‌ها در این سالن که در مرکز شهر تهران قرار دارد، خواهیم بود.