kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۵۹۲
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
افشاگری وال‌استریت ژورنال از دستور تازه آمریکا به آقای دلقک:
 
 
 
سرویس خارجی-
روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» نوشته آمریکا صراحتاً به زلنسکی دستور داده وارد مذاکره با پوتین شود و بازپس گیری شبه‌جزیره کریمه را نیز فراموش کند. 
این روزها با غیر قابل تحمل شدن بحران اقتصادی در برخی حوزه‌ها به ویژه در حوزه انرژی و از آن سو نزدیک شدن به زمستان سخت در اروپا، در رسانه‌های آمریکایی اخبار و گزارش‌های زیادی از پشت پرده‌های فشار گسترده مقامات آمریکایی به دولت اوکراین برای شروع مذاکرات با روسیه منتشر می‌شود. روزنامه آمریکایی «وال‌استریت ژورنال» نیز شامگاه یکشنبه به نقل از «منابع مطلع» نوشت که «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا به زلنسکی درباره ضرورت اعلام آمادگی برای انجام مذاکرات با روسیه تاکید کرده است. بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، سالیوان به زلنسکی گفته «کیف با اعلام آمادگی برای مذاکرات، نفوذ را هم به‌دست خواهد آورد.» در این گزارش می‌خوانیم سالیوان به زلنسکی گفته اوکراین باید به موضوعات واقعی و اولویت‌های مذاکره فکر کند و درباره تلاشش برای بازپس گیری شبه جزیره کریمه نیز بهتر است، تجدید نظر کند. همزمان اظهاراتی نیز به نقل از صدر اعظم آلمان درباره اهمیت این مذاکرات منتشر شد. شولتز از روسیه خواسته، آنچه می‌خواهد را اعلام کند. این در حالی است که «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفته بود، مسکو آماده مذاکره بدون پیش‌شرط درباره اوکراین است: «می‌توانم این موضع را تصدیق کنم که آماده مذاکره بدون پیش‌شرط هستیم. پیش از این نیز آماده چنین اقدامی بودیم. کیف گوش به فرمان حامیان غربی، گفت‌وگوها را در حالی که در حال پیشرفت بودند، مختل کرد.» به گزارش فارس روزنامه نیویورک تایمز نیز در گزارش جدیدی از بروز اختلاف در کابینه «جو بایدن» بر سر بحران اوکراین خبر داده بود. این روزنامه آمریکایی نوشته بود، اختلاف در سطوح بالای دولت آمریکا بر سر اینکه آیا واشنگتن باید به کیف برای انتخاب مسیر دیپلماسی  برای پایان دادن به جنگ فشار وارد کند یا نه بالا گرفته است؛ ژنرال‌های ارشد این کشور خواستار فشار به کیف برای مذاکره با روسیه هستند درحالی‌که مشاوران امنیتی کاخ سفید آن را بسیار زود می‌دانند و معتقدند هنوز وقتش نرسیده است.
تظاهرات در اسپانیا
خبر دیگر این که اعتراض‌ها در اروپا علیه وضعیت وخیم اقتصادی و ریاضت اقتصادی دولت‌ها همچنان ادامه دارد. در جدیدترین مورد یکشنبه صدها هزار نفر در مادرید، پایتخت اسپانیا به خیابان‌ها آمدند و علیه سیاست‌های ریاضتی دولت که منجر به کاهش خدمات بهداشتی شده است اعتراض کردند. به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه «هندلزبلات» آلمان، این اعتراض‌ها علیه سیاست ریاضت اقتصادی و برنامه‌های دولت محافظه‌کار منطقه‌ای مادرید برای تکمیل بخشی از مراقبت‌های اضطراری به صورت آنلاین به دلیل کمبود کارکنان در مراکز بهداشتی عمومی صورت گرفت. گروه‌های مختلف شهروندان خواستار شرکت در این تجمع با شعار «مادرید برمی خیزد» شدند. در میان شرکت کنندگان در این تجمعات هنرمندان شناخته شده، خانواده‌های با فرزندان و پدربزرگ و مادربزرگ، سیاستمداران احزاب مختلف، اتحادیه‌های کارگری و کارمندان بخش بهداشت عمومی بودند. آنها علاوه‌بر سرمایه‌گذاری بیشتر، خواستار استعفای «ایزابل دیاز آیوسو»، رئیس‌دولت منطقه‌ای مادرید نیز شدند.پزشکان،‌پرستاران و دیگر کارکنان بخش بهداشت و درمان مادرید از دو هفته پیش در اعتراض به قوانین جدید دست به اعتصاب زده‌اند.اعتصاب کنندگان خواستار لغو قانون جدید دولت محلی که تعطیلی برخی از کلینیک‌ها و تاسیس بخش‌های اورژانس را پیش‌بینی می‌کند، هستند. سندیکاهای دارای گرایش چپ با انتقاد از سیاست خصوصی ‌سازی، سختی شرایط کار و کمبود کادر درمان، نسبت به حجم کار پزشکان خانواده و اورژانس اعتراض دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: