kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۵۸۷
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
دومین عملیات موشکی-پهپادی نیروی زمینی سپاه علیه مقرهای عناصر گروهک‌های تروریست تجزیه‌طلب در اقلیم کردستان عراق با نام «ربیع2» انجام شد که در آن تعدادی از عناصر آنها به هلاکت رسیدند.


دومین عملیات گسترده موشکی و پهپادی نیروی زمینی سپاه علیه گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب مستقر در اقلیم شمال عراق پیش از ظهر دیروز آغاز شد. این عملیات که با نام «ربیع2» انجام شده است در ادامه عملیات پیشین نیروی زمینی سپاه صورت گرفته و در آن تعدادی از عناصر تروریست‌های تجزیه‌طلب به هلاکت رسیده‌اند.
انهدام مقرها، مراکز
و همچنین معابر حمل و انتقال سلاح و مهمات
روابط عمومی کل سپاه از عملیات موشکی و پهپادی نیروی زمینی سپاه علیه مقرها و مراکز تروریست‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی در اقلیم شمال عراق خبر داد. در اطلاعیه روابط عمومی کل سپاه با اعلام خبر آغاز عملیات موشکی و پهپادی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی علیه مقرها و مراکز تروریست‌های تجزیه‌طلب ضدایرانی در اقلیم شمال عراق‌، آمده است: در پی تداوم بی‌عملی‌ها و برخی غفلت‌های آشکار و بعضاً تعمدی مقامات اقلیم شمال عراق در برخورد با فعالیت‌های گروهک‌های تروریستی ضد انقلاب و ضدایرانی تجزیه‌طلب که سال‌ها است برای توطئه و تعرض علیه ملت ایران در سرزمین اقلیم لانه کرده‌اند؛ به رغم عملیات ماه گذشته، مجدداً تروریست‌ها در حال تحرک و اقدام برای ایجاد ناامنی در ایران اسلامی برآمده‌اند. لذا با توجه به شرایط و اشراف اطلاعاتی و برنامه‌ریزی عملیاتی از صبح دوشنبه مقرها، مراکز و همچنین معابر حمل و انتقال سلاح و مهمات تروریست‌ها به ایران مورد اصابت عملیات موشکی و پهپادی رزمندگان اسلام قرار گرفت.
این اطلاعیه افزوده است: یگان‌های عملیاتی قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروی زمینی سپاه این عملیات را پس از هشدار‌های مجدد در جلسات دیپلماسی و امنیتی مشترک اخیر مبنی بر تعطیلی اردوگاه‌ها، خلع سلاح و اخراج گروهک‌ها از منطقه و تاکید بر عدم بر هم خوردن امنیت و آرامش مردم شمال عراق و متاسفانه عدم مشاهده اقدام عملی و عینی موثر از طرف مقابل‌، آغاز کرده‌اند.
این اطلاعیه با تاکید بر اینکه «در عین حال اشرار و تروریست‌های مزدور استکبار جهانی همچنان به شرارت‌های مسلحانه علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه داده‌اند»، تصریح کرده است: از آنجا که امنیت مرزی و داخلی کشور از خطوط قرمز جمهوری اسلامی ایران است، ادامه این وضعیت را تحمل نخواهیم کرد.
روابط عمومی کل سپاه در ادامه این اطلاعیه با اشاره به توصیه‌های صورت گرفته به مسئولین و دولت مرکزی و اقلیم عراق و همچنین ساکنین منطقه برای فاصله گرفتن از محل استقرار مراکز و فعالیت تروریست‌ها، تاکید کرده است: خلع سلاح و برچیدن بساط تروریست‌ها از تعطیلی مقرها تا اقدام اطمینان‌بخش مقامات اقلیم نسبت به دور ‌سازی تروریست‌های مزدور و جنایتکار از منطقه خواسته مشروع، قانونی و قطعی نیروهای مسلح و ملت عزیز ایران بوده و انتظار است مقامات اقلیم شمال عراق با اقدامات عملی خود، ثبات و امنیت پایدار منطقه را مورد صیانت و پشتیبانی قرار دهند.
این اطلاعیه در پایان تاکید کرده است: بار دیگر از مسئولین دولت مرکزی و اقلیم شمال عراق می‌خواهیم در راستای حفظ حسن همجواری و برقراری امنیت مرزهای مشترک دو کشور نسبت به تعهدات خود در قبال جمهوری اسلامی ایران عمل کنند تا از وارد آمدن خسارات بیشتر به مردم دو کشور و برهم خوردن آرامش و امنیت به واسطه حضور تروریست‌ها در منطقه جلوگیری به عمل آید.
سوءاستفاده تروریست­‌های تجزیه‌­طلب
از سپر انسانی
سردار پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره دومین عملیات موشکی و پهپادی نیروی زمینی سپاه علیه تروریست‌های تجزیه‌طلب اقلیم شمال عراق گفت: قبل از عملیات ربیع که در ششم مهر ماه امسال انجام شد ما به طور مرتب به اقلیم شمال عراق و دولت مرکزی عراق هشدار داده بودیم که گروهک‌های تجزیه‌طلبی که در شمال اقلیم عراق هستند و مقرهای مختلفی در منطقه شمال عراق دارند را یا اخراج و خلع سلاح و یا اردوگاه‌نشین کنند؛ اما به هر شکل این اتفاق رخ نداد.
سردار پاکپور با اشاره به عملیات ربیع نیروی زمینی سپاه که 6 مهر ماه سال جاری علیه تروریست‌های اقلیم شمال عراق انجام شد، تاکید کرد: عملیات ربیع را در یک حجم گسترده انجام دادیم که مقرهای آنها به طور کامل آسیب دید و تعدادی هم به هلاکت رسیدند. پس از عملیات ربیع هم به طور مرتب با دولت مرکزی عراق و مسئولان اقلیم شمال عراق ارتباط داشتیم. مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان و عناصری که قرار بود با این افراد مذاکره کنند با برگزاری جلساتی در جهت خلع سلاح و اخراج گروه‌های تروریست از شمال عراق ارتباطمان برقرار بود و جلسات مختلفی هم وجود داشت. آنها هم قول دادند و در این جهت گام‌های اساسی را برداشته و اقدامات عملی را در محل استقرار تروریست‌ها شاهد باشیم. هم مقرهای تروریست‌ها در حاشیه مرزهای ما و هم مقرهای عمقی آنها که تا ۱۲۰ کیلومتری عمق شمال عراق مستقر هستند، قرار بود اتفاقاتی رخ بدهد و آنها را جمع کنند.
فرمانده نیروی زمینی سپاه با اشاره به تاکتیک تروریست‌ها برای مستقر شدن در میان مردم عادی تصریح کرد: اکنون حدود ۵۰ روز از آن موضوع گذشته و متاسفانه هیچ اقدام عملی در این راستا صورت نگرفته و همچنان مقرهایی که در آن عملیات آسیب دیدند و منهدم شدند را تخلیه کردند و با رفتن به میان جمعیت در میان آنها مستقر شدند. این موضوعی است که برای امنیت مردم شمال عراق بسیار مهم است.
وی افزود: تروریست‌ها در میان جمعیت مستقر شدند و ما برخی از مقرهای آنها که تراکم جمعیتی در اطراف آنها وجود نداشت را دیروز طی یک برنامه‌ریزی دقیق علیه برخی از این مقرها عملیات انجام دادیم.
فرمانده نیروی زمینی سپاه گفت: پس از عملیات ربیع شاهد بودیم در بسیاری از اتفاقاتی که در شمال غربی کشورمان رخ می‌دهد، این‌ها یا با هدایت و یا اعزام تیم‌هایی که برای هدایت اغتشاشگران جهت تخریب اموال عمومی می‌فرستند یا برخی اقدامات تروریستی که منجر شده به برخی ترورهایی که در داخل استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه رخ داده عمدتاً دستگیری‌هایی که داشتیم اکثریت آنها از گروه‌های ضد انقلاب و تجزیه‌طلبی هستند که در اقلیم شمال عراق هستند.
وی افزود: منطقه‌ای به نام بکر جو در منطقه سلیمانیه یکی از مناطقی است که پس از اینکه ما مقررهای آنها را منهدم کردیم در این منطقه مستقر شدند. این‌جا منطقه‌ای است که جمعیت عادی هم در آن حضور دارند. مردم بکر جو باید این تروریست‌ها را طرد کنند تا امنیتشان برقرار شود.
فرمانده نیروی زمینی سپاه با اشاره به سایر مناطقی که تروریست‌ها در آنجا مستقر هستند، بیان کرد: توپوزآباد دیگر منطقه‌ای است که یک روستا است که در کنار این روستا آمده‌اند یک اردوگاهی ایجاد کردند و در آنجا مستقر هستند که حتماً این‌ها را در عملیات‌های بعدی مورد هدف قرار خواهیم داد. خود کوی سنجق هم شهر کوی‌ سنجق و هم روستاهای اطراف آن و قلعه‌ای که تروریست‌ها دارند؛ برخی نقاط مانند آزادی و امیریه هستند که در آن‌جا مستقر شدند که مراکز جمعیتی هستند.
وی با بیان اینکه هدف از حضور تروریست‌ها در میان جمعیت استفاده از مردم عادی به عنوان سپر دفاعی برای خودشان است، تصریح کرد: ما قطعاً ملاحظاتی داریم تا مردم بی‌گناه و خانواده‌ها مورد اصابت قرار نگیرند. هم اکنون نیز به همه این عزیزان اعلام می‌کنیم که ما نمی‌دانیم مناطقی که این افراد حضور دارند خانواده‌ای مستقر هست یا خیر؟ ما بالاخره برای امنیت خودمان این‌ها را هدف قرار می‌دهیم.
سردار پاکپور ضمن برشماری سایر نقاط استقرار تروریست‌ها گفت: زرگوییز، گرد چال، جژنه‌کال و پاکشهر جزو مناطقی است که هم روستا هستند و هم جزو مناطق شهری و شهرکی. تروریست‌ها در کنار این روستاها و شهرک‌ها مستقر هستند و ما حتماً در عملیات‌های بعدی آنها را مورد هدف قرار می‌دهیم. ما از مردم این روستاها و شهرها می‌خواهیم و تقاضا داریم که یا تروریست‌ها را طرد کنند و یا اطراف مقرهای آنها حضور نداشته باشند تا دچار آسیب نشوند. این نکته‌ای است که هم بایستی مردم منطقه هم دولت اقلیم شمال عراق و هم دولت مرکزی عراق به آن توجه جدی داشته باشند.
فرمانده نیروی زمینی سپاه با بیان اینکه ما بنا نداریم حتی خانواده‌های تروریست‌ها دچار آسیب نشوند، تاکید کرد: همین‌ها هم باید به شکلی باشد که مقرهای آنها در خانه‌های سازمانی آنها نباشد. اکنون در برخی مناطق شاهد هستیم که تیم‌های ترور این گروهک‌ها در خانه‌های سازمانی مستقر هستند و ما به طور دقیق از جزئیات آنها مطلع هستیم و اینکه در چه منطقه‌ای قرار دارند.
وی افزود: اما، به لحاظ ملاحظه‌ای که درباره افراد بی‌گناه و خانواده‌ها داریم از منهدم کردن آنها پرهیز داریم. اما بعداً نمی‌دانیم که این‌ها اطرافشان خانواده هست یا نیست و حتماً مورد هدف قرار خواهیم داد. ان‌شاءالله هم مردم منطقه، هم دولت مرکزی عراق و هم دولت اقلیم شمال عراق نسبت به این موضوعات حساسیت نشان بدهند و اقداماتی که در جهت امنیت مردم خودشان است را انجام بدهند که اخراج و خلع سلاح این گروهک‌های تجزیه‌طلب و تروریستی از اقلیم شمال عراق است.
سردار پاکپور با اشاره به جزئیات عملیات دیروز نیروی زمینی سپاه علیه تروریست‌های تجزیه‌طلب اقلیم شمال عراق بیان کرد: ما در این عملیات مقرهایی را هدف قرار دادیم که در جوار جمعیت نبود و مقرهایی بود که در عملیات ربیع برخی جاها مورد اصابت قرار گرفته بود، تروریست‌ها مجدداً در آنها مستقر شده بودند را با موشک و پهپادهای انتحاری و رزمی هدف قرار دادیم. همچنین، مقرهای حاشیه مرز را هم با توپخانه هدف قرار دادیم.
واردکردن سلاح‌های جنگی به کشور
توسط تروریست‌ها
سردار محمدتقی اصانلو فرمانده قرارگاه شمال‌غرب حمزه سیدالشهدا‌(ع) نیروی زمینی سپاه در گفت‌وگویی که با شبکه خبر داشت، اظهار کرد: در مرحله قبل و در عملیات «ربیع»، حملات گسترده‌ای صورت گرفت و مقرهای گروهک‌های متعدد تجزیه‌طلب تروریستی در شمال عراق هدف قرار داده شد. این گروهک‌ها در اغتشاشات اخیر اقدامات قابل توجهی انجام دادند. نیروهای آنها در آتش‌سوزی بانک‌ها و... حضور کاملی داشتند. تعدادی از کشته‌‌سازی‌ها در شهرهای کردستان همچون سنندج، مهاباد، بانه و بوکان توسط این تروریست‌ها انجام گرفت.
فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا‌(ع) با بیان اینکه این گروهک‌ها در سال‌های گذشته تلاش می‌شد تا سلاح‌های شکاری وارد کشور کنند، عنوان کرد: اما در دو ماه گذشته سلاح‌های جنگی همچون کلاشینکف، کلت، وینچستر و حتی نارنجک وارد کشور کردند که تعداد قابل توجهی از افراد واردکننده دستگیر شدند.
سردار اصانلو درخصوص جزئیات حمله دیروز گفت: با پهپادهای انتحاری و رزمی و موشک‌ها مقرهای گروهک‌های تجزیه‌طلب و تروریست را هدف قرار دادیم؛ دقیقاً همه اهدافی را که شناسایی کرده بودیم، هدف قرار دادیم.
وی با رد ادعای برخی از سران این گروهک‌ها که گفته بودند در اغتشاشات اخیر نقشی نداشتند، اظهار داشت: تعدادی از افراد این گروهک‌ها را در داخل کشور و در جریان اغتشاشات دستگیر کردیم. این افراد اکنون در اختیار ما هستند و اعتراف کردند که برای ایجاد اغتشاش و کشته‌‌سازی وارد ایران شدند.
فرمانده قرارگاه شمال‌غرب نیروی زمینی سپاه در پاسخ به این سؤال که حملات سپاه تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ گفت: تا زمانی که دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان خواسته‌های جمهوری اسلامی ایران را اجرایی نکنند، حملات ادامه خواهد یافت؛ گروهک‌های تجزیه‌طلب باید خلع سلاح و از شمال عراق اخراج شوند.
وی در پایان عنوان کرد: گروهک‌های تجزیه‌طلب و تروریست از سپر انسانی استفاده کرده‌ و خانواده‌های خودشان را در کنار مقرهای‌شان مستقر کرده‌اند؛ این وضعیت تا یک زمانی برای ما معنا دارد. تمامی مقرها را شناسایی کرده‌ایم و در صورت تداوم وضعیت مجبوریم که آن مقرها را هم هدف قرار
بدهیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: