kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۵۶۸
تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۲
صالح آبادی:

ابزار جدید ارزی بانک مرکزی به زودی معرفی می‌شود

 
 
 
 
رئیس‌کل بانک مرکزی از معرفی ابزار جدید ارزی در روزهای آینده خبر داد.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح‌‌آبادی دیروز در جمع خبرنگاران درخصوص رفع نگرانی مردم با توجه به نوسانات نرخ ارز، گفت: افرادی که نگران نوسان در بازار ارز هستند و به این دلیل خرید ارز انجام می‌دهند باید بدانند که از روزهای آینده ابزار جدید را در این حوزه معرفی می‌کنیم تا بتوانند اوراقی را که منتشر می‌شود خریداری کنند و دیگر نگرانی از این جهت نداشته باشند. خریداران در سررسید‌هایی مشخص می‌توانند اوراق را به بانک مرکزی بفروشند. جزئیات این ابزار جدید طی امروز و یا فردا منتشر می‌شود و می‌تواند نگرانی افراد را برطرف کند.
رئیس‌کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه «بر اساس گزارش ارائه ‌شده از سوی بانک مرکزی خوشبختانه در سال جاری به‌دلیل اینکه ارز ترجیحی حذف شده است و دیگر این نوع ارز را نداریم حجم عرضه‌های بانک مرکزی در بازار بیشتر شده و از سوی دیگر تقاضای ارز کاهش پیدا کرده است» اضافه کرد: در گذشته کالاها با نرخ ارز 4 هزار و 200 تومانی وارد و بعضاً به کشورهای دیگر قاچاق می‌شدند. کاهش تقاضا برای ارز و افزایش عرضه بانک مرکزی باعث شده است بانک مرکزی در زمان حاضر روزانه بعضاً بیش از یک میلیارد دلار ارز در بازار عرضه کند.
وی افزود: این میزان عرضه شامل عرضه‌های بانک مرکزی، صادرکنندگان نفتی و غیرنفتی می‌شود در حالی که معمولاً یک‌سوم و یا یک‌چهارم از میزان ارز عرضه‌شده در بازار معامله می‌گردد که حاکی از بهبود عرضه ارز در بازار است.
رئیس ‌کل بانک مرکزی گفت: بازار متشکل ارزی باعث شده است صادرکنندگان غیرنفتی که به‌صورت اسکناس ارز خود را عرضه می‌کنند بتوانند به‌سهولت ارز خود را عرضه نمایند و تعادلی را در آن بازار شاهد باشیم.
وی تصریح کرد: امیدوارم باتوجه به حضور و مدیریت بانک مرکزی در بازارهای مختلف از جمله اسکناس و حواله و همچنین کمک‌های انجام‌ شده از سوی صادرکنندگان شاهد آرامش بیشتری در بازار باشیم.
رئیس ‌کل بانک مرکزی درخصوص اینکه پیش از این از سوی بانک مرکزی در کمیسیون‌های مجلس قول داده شده بود تسهیلاتی برای تعهدات ارزی تولیدکنندگان و صادرکنندگان ارائه شود، گفت: آیین‌نامه‌ای در این زمینه تهیه شده است و در دستورکار هیئت دولت قرار دارد، با تصویب این آیین‌نامه می‌توانیم کمک‌های بیشتری نسبت به قبل داشته باشیم اما آنچه در زمان حاضر انجام می‌دهیم و درآینده نیز بهبود می‌دهیم این است که صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را به‌روش‌های متفاوت به چرخه تجاری کشور بازگردانند، می‌توانند بخشی از ارز خود را در سامانه نیما و بخشی دیگر را در بازار متشکل ارزی و حتی بخشی از ارز را به واردات مقابل صادرات اختصاص دهند و یا صرف تسویه بدهی ارزی خود کنند.