kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۴۲۲
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۷
 
 
 معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: اختلاف قیمت‌های بین داروهای تولید داخل و وارداتی که به دنبال اجرای ناقص طرح رخ می‌دهد در طولانی مدت آسیب‌زا خواهد بود.
مهدی رضایی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهارداشت: در شروع طرح دارویاری حدود هزار و375 کد ژنریک دارویی شامل آزاد‌سازی ارز ترجیحی قرار گرفتند. از این تعداد مقرر شد ۳۶۶ کد ژنریک که تحت پوشش بیمه نبودند، تحت پوشش در آیند. برای تحت پوشش رفتن داروها باید فرآیندی در شورای عالی بیمه طی شود که مهم‌ترین بخش آن بررسی هزینه اثربخشی داروها و قیمت‌گذاری است که این امر نیازمند زمانبندی بود و نهایتا در گام اول ۲۷ قلم دارو توسط شورای عالی بیمه در دستور کار قرار گرفت و مصوب شد. این مصوبه می‌بایست ابتدا به سازمان برنامه و بودجه فرستاده می‌شد و در نهایت در هیئت وزیران هم به تصویب می‌رسید که مصوبه نهایی هنوز به ما ابلاغ نشده است و در مرحله نهایی شدن است. رضایی با اشاره به اینکه این ۲۷ قلم دارو عمدتا داروهای جدید دیابت هستند، بیان داشت: سایر اقلام دارویی هم در دست بررسی است و قرار شده است تا پایان سال جاری کل ۳۶۶ قلم داروی ذکر شده در تعهدات بیمه درآیند و امیدواریم بنابر قول شورای عالی بیمه به وزیر بهداشت، مابقی ۳۶۶ قلم هم به تدریج این مرحله را طی کنند تا پرداخت از جیب بیماران در این اقلام دارویی کاهش یابد.
وی افزود: امیدواریم تا پایان سال در سایر اقلام دارویی و همچنین تجهیزات مصرفی پزشکی هم تغییر مبنای ارزی صورت گیرد تا پروسه کامل شود. اجرای ناقص طرح دارویاری می‌تواند سبب بروز مشکلاتی باشد و اختلاف قیمت‌های بین داروهای تولید داخل و وارداتی به مدت طولانی آسیب‌زا خواهد بود.
صرف نظر از برقراری پوشش بیمه‌ای داروهای OTC
معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت درباره داروهای OTC نیز توضیح داد: مقرر شد این داروها مابه‌التفاوت ارزی نداشته باشند که بر این اساس ارزی هم به آنها اختصاص نیافت. در شروع طرح مقرر شده بود این دسته داروها تحت پوشش بیمه‌ها قرار گیرند که این موضوع در شورای عالی بیمه طرح شد که منجر به بازنگری شد و از این موضوع صرف‌نظر شد.
گفتنی است، با اجرای طرح دارویار از ۲۳ تیرماه امسال، مسئولان مکررا از پوشش بیمه‌ای ۱۱۹ قلم از داروهای پرمصرف OTC (بدون نسخه) به شرط ارائه نسخه پزشک در داروخانه‌ها خبر داده 
بودند.
نام:
ایمیل:
* نظر: