kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۳۷۶
تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۳۰
همزمان با ادامه رشد شاخص بورس رخ داد
 
 
 
 
شاخص بورس در ادامه روند رو به رشد روزهای اخیر دیروز هم بیش از 11هزار واحد دیگر رشد کرد تا موجب کاهش 81 درصدی خروج پول حقیقی از بورس شود.
به گزارش خبرگزاری فارس، طی دو هفته گذشته بازده شاخص کل همیشه از شاخص کل هموزن بیشتر بوده اما این مسئله در جریان معاملات دیروز تغییر کرده و بازدهی شاخص کل هموزن بیشتر از شاخص کل بورس بوده است. شاخص بورس دیروز با وجود اینکه ابتدای روز را منفی شروع کرد اما در ادامه با استقبال خریداران از نمادهای خودرویی و پالایشگاهی مواجه شد و در نهایت با رشد 11 هزار و 739 واحد به کار خود پایان داد.
برخی کارشناسان تکنیکالیست معتقدند کاهش سرعت رشد بورس می‌تواند بازار سرمایه را در جهت رسیدن به اهداف بعدی تا حدودی با ترس مواجه کند البته نقطه قوت این روزهای بازار سرمایه، افزایش ارزش معاملات خرد سهام است. شاخص کل با رسیدن به میانگین 200 روزه خود در حال تلاش است تا از چنگال این مقاومت سخت عبور کند. این در حالی است که شاخص هم وزن چند روزی است که از این مقاومت به سلامت عبور کرده است.
عوامل رشد بورس
یک کارشناس بازار سرمایه درباره رشد دیروز بازار به فارس گفت: معامله‌گران هنوز دچار این نگرانی هستند که حمایت از بورس کاهش یافته و نوسان‌گیران موجب توقف در صعود شاخص بازار سرمایه شوند. به همین علت بازهم دست به عصا شد‌‌ه‌ا‌ند. علی مومنی ادامه داد: عوامل مؤثر دیگری مانند رشد نرخ ارز در پایان هفته گذشته متوقف شد که این مسئله می‌تواند بر بازار سهام نیز تاثیر داشته باشد. نقدشوندگی بازار در هفته اخیر به سطح قابل قبولی رسیده و در صورت تداوم می‌تواند نااطمینانی‌های بازار را کاهش دهد. وی تاکید کرد: بسته 10‌بندی حمایت از بازار، اعلام خبر تزریق پول صندوق تثبیت و ورود صندوق توسعه ملی به بازار سرمایه در دو هفته گذشته به رشد شاخص‌‌ها منجر شده است و در حال حاضر مهم‌ترین نگرانی سهامداران به مسئله بودجه سال 1402 ارتباط پیدا می‌کند.
بازار سهام ارزان‌ترین بازار کشور است
در همین حال، رئیس ‌سازمان بورس هم در مورد بودجه‌ای که برای صندوق تثبیت در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: در بودجه تصمیم‌گیری شد مبالغی از بازار سرمایه به خزانه در قالب مالیات فروش سهام واریز شد، برای ثبات بازار سرمایه به صندوق تثبیت واریز شود. در واقع این سرمایه‌گذاری دولت است. به گزارش تسنیم مجید عشقی با بیان اینکه بازار سهام ارزان‌ترین بازار کشور است، اظهار کرد: مصوبه 10‌بندی حمایت از بازار سرمایه و طرح بیمه این اطمینان را برای سهام‌داران خرد ایجاد کرد که بازار سرمایه برای دولت مهم است و تا یک سال آینده رشد خوبی خواهد داشت. عشقی، با بیان اینکه، افزایش قیمت انرژی شرکت‌ها منتفی شد، گفت: از ابتدای کار تدوین لایحه بودجه سال آینده پیشنهادات بورسی مطرح و بندهای لازم نیز در نظر گرفته شده است. مجلس شورای اسلامی هم قول همکاری داده است و امیدواریم لایحه بودجه سال 1402 بهتر از سال 1401 باشد. در لایحه بودجه سال آینده در حوزه انرژی شرکت‌ها افزایش قیمت نخواهیم داشت.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: