kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۲۳۰
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
مجری طرح زیتون:

خرید حمایتی زیتون با قیمت ۲۵ هزار تومان آغاز شد

 
 
 
 
مجری طرح زیتون گفت: خرید حمایتی میوه روغنی زیتون به قیمت حداکثر 
۲۵ هزار تومان در هر کیلوگرم از این هفته در برخی استان‌های کشور آغاز شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی،«جواد میرعرب‌رضی» درباره طرح‌های حمایتی دولت از تولید زیتون در کشور اظهار داشت: پس از تصویب شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی مبنی بر قرار گرفتن میوه زیتون در زمره کالاهای اساسی و ابلاغ آن توسط وزیر جهاد کشاورزی در هفته گذشته، خرید حمایتی میوه روغنی زیتون براساس میزان استحصال و کیفیت روغن آغاز شده و سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و بخش‌‌های وابسته، خرید حمایتی را انجام می‌دهند.
او با تاکید بر این که تنها میوه روغنی زیتون مشمول خرید حمایتی می‌شود، افزود: اگر بتوان حدود 18 درصد روغن زیتون با کیفیت و فرابکر استحصال کرد قیمت خرید حمایتی آن حداکثر 25 هزار تومان در هر کیلوگرم میوه زیتون خواهد بود.
مجری طرح زیتون، هدف و سیاست وزارت جهاد کشاورزی از خرید حمایتی میوه روغنی زیتون را تولید روغن زیتون با کیفیت به عنوان روغن سلامت‌محور دانست و ادامه داد: برخی ارقام زیتون دو منظوره و مصرف کنسروی و روغنی دارند و از این رو سایر حمایت‌ها در چارچوب کالاهای اساسی مانند تامین کود و سم شامل تمام باغات زیتون می‌شود.
میرعرب افزود: خرید حمایتی میوه روغنی زیتون در استان‌های زنجان، قزوین، گیلان و گلستان آغاز شده و باغدارانی هم هستند که توانسته‌اند محصول خود را به قیمت بازار و بالاتر از قیمت خرید حمایتی به کارخانه‌های روغن‌کشی بفروشند که حمایت‌های لازم از کارخانجات صورت خواهد گرفت.
او با تصریح بر اینکه مشوق صادرات و مجوز واردات روغن زیتون به افرادی داده می‌شود که در چارچوب خرید حمایتی میوه روغنی زیتون عمل کنند، خبر داد: فصل برداشت میوه روغنی زیتون شروع شده است و پیش‌بینی می‌شود که تولید میوه زیتون کشور در سال جاری دو برابر پارسال باشد.
رئیس ‌هیئت‌مدیره شورای ملی زیتون ایران، مردادماه سال جاری گفته بود: تولید زیتون در کشور به سطح بی‌سابقه‌‌ای رسیده است. امسال رکورد جدیدی در تولید زیتون کشور ثبت خواهد شد که نه تنها ما را به خودکفایی می‌رساند بلکه با مازاد تولید نیز مواجه خواهد کرد.
مهدی عباسی پیش‌بینی کرده بود امسال دست کم ۳۰۰ هزار تن میوه زیتون در کشور تولید می‌شود که ۲۰۰ هزار تن بیش از سال گذشته است. از این میزان میوه زیتون علاوه‌بر مصرف به صورت کنسروی، ۲۵ هزار تن روغن زیتون استحصال خواهد شد، این میزان روغن ۱۰ هزار تن بیش از نیاز کشور به این روغن است. به این ترتیب امسال هم در کنسرو زیتون و هم در روغن زیتون مازاد بر نیاز تولید خواهیم داشت.