kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۲۱۶
تاریخ انتشار : ۱۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۴
زاکانی:

بدون یک سانت تراکم‌فروشی 10 هزار میلیارد تومان در تحقق بودجه شهرداری جلو هستیم

 
 
شصت و چهارمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها روز چهارشنبه برگزار و مهدی چمران به عنوان ریاست این مجمع انتخاب شد.
به گزارش ایسنا، شهردار تهران در شصت‌وچهارمین اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها با بیان اینکه دو سال و نیم تهران در شرایطی، سختی گذران امور داشته است، گفت: سه ماه شهر را با قرض اداره کردند علت این است که در سال ۱۳۹۱ حدود ۳۱ هزار پروانه صادر شد اما در سال ۱۳۹۹ این تعداد به پنج هزار عدد رسید. در سال گذشته ۹۹ درصد منابع اعتباری شهری را تامین کردیم؛ اما در حال حاضر در حوزه نقد حدود ۱۰ هزار میلیارد جلوتر هستیم و درآمد بیشتری را کسب کردیم و اساس آن این بوده که هیچ چیز را نفروختیم بلکه با مشارکت مردم و مولد‌سازی کار را به پیش برده‌ایم.
علیرضا زاکانی افزود: در حوزه جمع‌آوری معتادان متجاهر، قرارگاه اجتماعی را با ۱۴ دستگاه برپا کردیم و در حال حاضر تلاش شده که پنج هزار تخت فراهم و پذیرای بیش از سه هزار معتاد باشیم. از قبل از عید قرارگاه مسکن را تشکیل دادیم تا تسهیل‌گری و زمینه‌‌سازی برای ساخت مسکن را داشته باشیم؛ لذا در حال حاضر تفاهم‌نامه ۳۴۰ هزار واحد مسکونی منعقد شده که ساخت حدود ۴۰ هزار واحد مسکونی آغاز شده است طبق قانون، راه و شهر‌سازی متولی مسکن است، اما این نهاد ابزار ساخت‌وساز را ندارد اما در این راستا ما به این وزارتخانه کمک می‌کنیم.
 بررسی انتشار گاز متان آرادکوه
 توسط تیم دانشگاهی در تهران
زاکانی همچنین در حاشیه برگزاری مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهر مراکز استان‌ها درباره انتشار گاز متان و تشکیل توده پنج کیلومتری در جنوب تهران گفت: تیم دانشگاهی تشکیل شده تا این موضوع را بررسی کند، البته تا به حال شرایطی یا دلیلی که ادعای ناسا را تایید کند پیدا نکردیم؛ اما چون شائبه برای مردم ایجاد شده این مورد را بررسی و نتایج را اعلام خواهیم کرد.
وی افزود: صدور پروانه از ۳۵ میلیون متر مربع به پنج میلیون متر مربع و ۳۱ هزار فقره نیز به پنج هزار فقره در سال ۱۴۰۰ کاهش یافته است. با این وجود انضباط مالی ما را نجات داد، به شکلی که هزار و ۲۰۰ حساب را به خزانه واحد تبدیل کردیم. به هر دلیلی در سه سال گذشته این اقدام انجام نمی‌شد؛ اما ما به قانون عمل کردیم و باعث شد از تنش خارج شویم.
شهردار تهران ادامه داد: نسبت به سال قبل نزدیک به ۱۰ هزار میلیارد تومان در تحقق بودجه جلوتر هستیم و بدون اینکه یک سانت تراکم‌فروشی صورت بگیرد این اقدام انجام شده است و سعی کردیم منافع مردم را در نظر بگیریم.
زاکانی تاکید کرد: این نگاه در مجموعه شهرداری وجود داشت که باید از مردم هزینه‌ها را گرفت؛ اما ما اعلام کردیم که اگر شهروندان در سال‌های قبل مبالغ خود را کامل پرداخت کرده باشند؛ همان‌اندازه کفایت می‌کند و این اقدام تعامل بین ما و مردم و سازندگان را ایجاد خواهد کرد.
 «مهدی چمران» رئیس‌مجمع مشورتی
 رؤسای شوراهای شهر مراکز استان شد
گفتنی است، در اجلاس مجمع مشورتی رؤسای شوراهای اسلامی شهرهای مراکز استان‌ها پس از تشکیل هیئت‌رئیسه سنی، اعضای این مجمع انتخابات هیئت‌رئیسه اصلی را در دستور کار خود داشتند که در همین راستا مهدی چمران به عنوان تنها کاندیدای ریاست این مجمع نهایتا با کسب ۲۹ رأی از مجموع ۲۹ رأی مأخوذه توانست به عنوان رئیس ‌مجمع انتخاب شود.