kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۱۵۳
تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
 
 
مقام ارشد کلیسای فرانسه گفته 11 اسقف فرانسوی، از جمله اسقف شهر «بوردو» به آزار و اذیت جنسی در طول دوره کاری خود متهم شده‌اند، تا داغ رسوایی کلیساهای فرانسوی عیان‌تر شود.
یکی از مقامات ارشد کلیسای فرانسه روز دوشنبه این خبر تکان‌دهنده -که شاید به خاطر تکرار شدنش در نقاط دیگر جهان کاتولیک دیگر حساسیت‌ها نسبت به آن کم شده- را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری «فرانسه» اسقف سابق بوردو  اعتراف کرده که ۳۵ سال پیش به یک نوجوان تجاوز کرده است. «ژان پیر ریکارد» اسقف سابق بوردو که در سال ۲۰۱۶ توسط «پاپ فرانسیس» رهبر کالتولیک‌های جهان به عنوان «کاردینال» انتخاب شد، اعتراف کرده است که یک نوجوان ۱۴ ساله را سال‌های قبل مورد آزار و اذیت جنسی قرار داد. ریکارد در سال ۲۰۱۹ به عنوان اسقف بوردو بازنشسته شد، اما همچنان یک کاردینال است. این  سمت معمولاً مادام العمر حفظ می‌شود و کاردینالی مقام رسمی کلیسا و بالاترین مقام کاتولیک‌ها پس از پاپ است.
تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد که ۲۱۶ هزار کودک زیر سن قانونی طی ۷ دهه گذشته توسط اسقف‌ها و کشیش‌ها مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند، این رقم با احتساب دعاوی علیه اعضای غیر روحانی کلیسا، مانند معلمان مدارس کاتولیک، به ۳۳۰ هزار می‌رسد. جالب توجه است که کمیسیونی که این گزارش را تهیه کرده تلاش‌ها برای محافظت از اسقف‌ها و کشیش‌ها در برابر تعقیب قضایی را محکوم کرده است و از کلیسا خواسته  به قربانیان غرامت بپردازد. به گزارش فارس، «دو مولین بوفور» اسقف اعظم شهر «رنس» در شمال شرقی فرانسه دراین باره گفت که همه متهمان با پیگرد قانونی یا اقدامات انضباطی کلیسا روبه‌رو خواهند شد.
گفتنی است، جایگاه کلیساها در فرانسه سال گذشته با یافته‌هایی در زمینه آزار گسترده کشیش‌ها و اعضای غیر روحانی کلیسا مربوط به دهه پنجاه میلادی  متزلزل شد. این در حالی است که اسقف‌های فرانسوی در جنوب غربی فرانسه برای نشست پاییزی خود گرد هم می‌آیند و در آن قصد دارند در مورد راه‌هایی برای بهبود ارتباطات و شفافیت در مورد اتهامات آزارهای جنسی بحث کنند.
یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که چندی قبل  پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان با تحقیق درباره اتهامات جنسی علیه مقامات کلیساهای کانادا از جمله یک اسقف ارشد مخالفت کرد. دفتر پاپ در واتیکان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در پی رایزنی‌های مربوطه، پاپ فرانسیس اعلام کرد شواهد کافی برای انجام تحقیقات درباره تعرض جنسی اسقف [مارک] اولت وجود ندارد.» «اولِت» اسقف ارشد کانادایی که در سفر اخیر پاپ به این کشور او را همراهی می‌کرد از سوی دستیار خود که در سال ۲۰۰۸ دختری ۲۳ ساله بود به تعرض جنسی متهم شد. این اتهام بخشی از دو پرونده قطور است که ۱۹۳ قربانی آزار جنسی علیه ۱۱۶ عضو جامعه «برادران مدارس مسیحی فرانسوفون کانادا» تشکیل داده‌اند. در حال حاضر پیشبرد این پرونده‌ها بر عهده یک قاضی حوزه «کِبِک» است.
نام:
ایمیل:
* نظر: