kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۰۸۶
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۴
آیت‌الله رئیسی:
رئیس‌جمهور تحقق کامل نظام اداری در تراز جمهوری اسلامی را نیازمند نگاه و نگرش تحول‌گرایانه دانست و گفت: سازمان اداری و استخدامی با همکاری وزارت ارتباطات، گلوگاه‌های فساد را شناسایی و برطرف کند.

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه فرآیند نظارت ستادی بر دستگاه‌های اجرایی صبح دیروز دوشنبه به سازمان اداری و استخدامی کشور رفت و در جمع مدیران این سازمان به‌عنوان ششمین مقصد نظارت‌های ستادی، ضمن استماع گزارش عملکرد یک‌ساله این مجموعه راهکارها و پیشنهادات مهمی برای ارتقای کمی و کیفی عملکرد این سازمان ارائه کرد.
رئیس‌جمهور تحقق کامل نظام اداری در تراز جمهوری اسلامی را نیازمند نگاه و نگرش تحول‌گرایانه دانست و گفت: امروز همه صاحب‌نظران حوزه مدیریت کشور، با هر سلیقه سیاسی معتقدند که نظام اداری ما نیازمند تحول است و در دولتی که پرچم تحول‌خواهی را برافراشته، ضرورت دارد نظام اداری و ساختار حکمرانی متحول و متناسب‌‌سازی شود.
بازنگری در فرآیندها
لازمه تحول در نظام اداری کشور است
آیت‌الله رئیسی بازنگری در فرآیندها را لازمه تحول در نظام اداری کشور دانست و تاکید کرد: تمام مراحل تحول اداری باید دو ویژگی مهم داشته باشند، اول اینکه مبانی آن از غنا و قطعیت علمی برخوردار و قابل دفاع باشند و دوم اینکه عزم عملی برای اجرای آن وجود داشته باشد.
دستورات رئیس‌جمهور
در راستای ارتقای کیفیت خدمات اداری به مردم
رئیس‌جمهور سازمان اداری و استخدامی کشور را به ارائه بهترین و با کیفیت‌‌ترین خدمات اداری به مردم با کمترین هزینه، سالم‌‌سازی نظام اداری، تسریع در نظم‌دهی به سازمان اداری کشور و نیز در نظر گرفتن دیدگاه‌های مردمی در نظام ارزیابی‌ها برای کارآمدتر شدن شیوه ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی مکلف کرد. پیگیری و حل‌وفصل تراکم نیروی انسانی در برخی از دستگاه‌ها، جذب نخبگان در دستگاه‌های اجرایی، اجرای عدالت در پرداخت‌ها، واقعی کردن عنوان پرداخت اضافه‌کاری، جلوگیری از ایجاد سازمان برای اشخاص با ابزارِ کارسنجی و اتصال نظام پاداش و جبران خدمت به عملکردها از دیگر ماموریت‌هایی بود که رئیس‌جمهور سازمان اداری و استخدامی کشور را مکلف به اجرای آنها کرد.
فعال‌تر شدن بخش اداری سازمان اداری و استخدامی موجب افزایش بهره‌وری خواهد شد
رئیس‌جمهور همچنین به اهمیت جایگاه هیئت نظارت بر تخلفات اداری اشاره و خاطرنشان کرد: قانون رسیدگی به تخلفات اداری یکی از کارآمد‌ترین قوانین موجود در کشور است و اعضای هیئت عالی نظارت بر تخلفات اداری موظفند بدون تعارف نص صریح این قانون را اجرا و با هرگونه تخلف اداری بدون مسامحه برخورد کنند تا در دستگاه‌های اجرایی تخلف به جرم تبدیل نشود.
رئیسی همچنین قانون ارتقای سلامت نظام اداری را از قوانین کاربردی دانست و بر اجرای کامل آن از طرف تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌ها و پیگیری این موضوع از سوی سازمان اداری و استخدامی تاکید کرد.
آیت‌الله رئیسی همچنین از سازمان اداری و استخدامی کشور خواست تا با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گلوگاه‌های فساد را شناسایی و برای از بین بردن آنها اقدام کنند.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سازمان اداری و استخدامی هم بخش اداری و هم استخدامی باید توأمان مورد توجه قرار گیرند، تصریح کرد: فعال‌تر شدن بخش اداری این سازمان قطعا موجب افزایش بهره‌وری خواهد شد و بسیاری از گره‌های کشور را باز و مشکلات را مرتفع خواهد کرد.
ضرورت افزایش آگاهی نسبت به مسائل روز جامعه
ضمن آموزش کارکنان در دستگاه‌های اداری
آیت‌الله رئیسی در ادامه با اشاره به اهمیت وظایف و عملکرد مرکز آموزش مدیریت دولتی در سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: آموزش در دستگاه‌های اداری یکی از ضرورت‌ها است و کارکنان اداری و همه سطوح مدیریتی باید به‌صورت مستمر در معرض آموزش آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، قوانین، مصادیق تخلفات و همچنین افزایش آگاهی و دریافت تحلیل درست نسبت به مسائل روز جامعه در قالب جهاد تبیین و بصیرت‌افزایی قرار گیرند.
پیش از سخنان رئیس‌جمهور برخی از مدیران سازمان اداری و استخدامی کشور گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه ماموریت‌های اصلی این سازمان از جمله اصلاح ساختار و معماری کلان دولت، سرمایه انسانی و حکمرانی الکترونیک و هوشمند‌سازی با سه راهبرد عدالت، بهره‌وری و مردم‌پایه شدن، ارائه کردند.
عدالت در پرداخت‌ها، تدوین لایحه دوفوریتی متناسب‌‌سازی جبران خدمت، تدوین لایحه ساماندهی جبران خدمت کارکنان، ایجاد پست دستیاران مردمی‌‌سازی، سامانه دولت‌سنج، طرح دولت‌سرا، نظارت بر نظام شورایی، فرهنگ سالم اداری و آموزش کارکنان از دیگر بخش‌هایی بود که در گزارش مدیران این سازمان به رئیس‌جمهور به آنها اشاره شد.
رئیسی همچنین در بدو ورود با حضور در مرکز اسناد و کتابخانه این سازمان با توضیحات رئیس و معاونین سازمان اداری و استخدامی، از جزئیات فعالیت‌ها و اقدامات این سازمان در راه‌اندازی و تقویت سامانه‌های مدیریت و پایش اطلاعات مطلع شد. در این بازدید معاونین سازمان، با معرفی و ارائه توضیحات تفصیلی درخصوص سامانه یکپارچه نظام اداری (سینا)،‌ داشبورد نظام اداری (دانا) و نیز سامانه آینه بهره‌وری ایران (سبا) اقدامات و راهبردهای سازمان اداری و استخدامی برای پیشبرد اهداف و برنامه‌های دولت در زمینه بهبود و ارتقای عملکرد نظام اداری کشور و نظارت بر عملکرد آن را تشریح کردند.
تخصیص منابع لازم برای پرداخت مطالبات کشاورزان بابت خسارات خشکسالی و سیل
همچنین در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که به ریاست آیت‌الله رئیسی برگزار شد، چگونگی حمایت از دامداران خرد روستایی و عشایری را در حوزه دام سبک بررسی و مقرر شد برای حفظ دام مولد روستائیان و عشایر منابع مالی صندوق توسعه دامپروری تقویت شود.
در این جلسه همچنین پرداخت مطالبات دامداران بابت نهاده‌های دامی پیش از مردمی‌‌سازی یارانه‌ها مطرح و مقرر شد وزارت جهادکشاورزی با همکاری سازمان برنامه و بودجه تا پایان امسال این مطالبات را پرداخت کنند.
چگونگی پرداخت مطالبات کشاورزان بابت خسارت ناشی از خشکسالی و سیل از دیگر موضوعات مطرح شده در جلسه یکشنبه‌شب ستاد هماهنگی اقتصادی بود که قرار شد سازمان برنامه و بودجه از محل منابع پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ اعتبارات لازم در این زمینه را در اختیار صندوق بیمه کشاورزی قرار دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: