kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۳۰۵۹
تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۶
در ادامه جهش روزهای اخیر رخ داد
شاخص بورس در جریان معاملات دیروز، یک‌بار دیگر رکوردشکنی کرد و با رشد ۴۵هزار واحدی رو‌به‌رو شد.

در جریان داد و ستدهای روز دوشنبه بازار سرمایه، بیش از 11میلیارد و 41 میلیون سهم و حق تقدم به ارزشی بالغ بر 6248 میلیارد تومان در بیش از 422 هزار نوبت مورد داد و ستد قرار گرفت و شاخص بورس با رشد 45 هزار و 73 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 389 هزار و 749 واحد قرار گرفت. شاخص بورس در روزهای اخیر جهش‌های متوالی داشته که مهم‌ترین آن جهش 44 هزار و 700 واحدی روز شنبه است.
به گزارش تسنیم‌، در بازارهای فرابورس ایران هم با معامله پنج میلیارد و 511 میلیون ورقه به ارزش 139 هزار و 456 میلیارد تومان در 232 هزار نوبت، شاخص فرابورس (آیفکس) 395 واحد رشد کرد و در ارتفاع 18 هزار و 231 واحد قرار گرفت.
همچنین به گزارش مهر، ارزش معاملات خرد دیروز رکورد زد و به ۵,۸۰۲ میلیارد تومان رسید. ورود نقدینگی هم ۸۲۱ میلیارد تومان شد و ورود پول هوشمند از خروج آن پیشی گرفت. در معاملات دیروز ۳۲۲ نماد در صف خرید بودند که بسیار قابل توجه است. ۲۶۰ نماد مثبت و تنها ۲۳ نماد منفی و ۱۶ نماد در وضعیت صف فروش معامله شدند. همچنین دیروز سهامداران حقیقی به میزان ۵۸۰ میلیارد تومان سهم خریداری کردند که در معاملات سال جاری رکورد محسوب می‌شود.
پیش‌بینی اوضاع بورس
در همین حال یک کارشناس بازار سرمایه درباره صعود بورس در هفته اخیر اظهار کرد: در ۱۰ روز اخیر شاهد شتاب گرفتن قیمت دلار بودیم. باید به این نکته توجه کرد که بازار سهام همیشه با نرخ ارز رابطه مستقیم داشته و با افزایش قیمت ارز شرکت‌های صادراتی هم منتفع می‌شوند.
سعید جعفری در گفت‌وگو با ایسنا افزود: هرچند که شرکت‌های بزرگ صادراتی بورس ناچار هستند دلار خود را در سامانه نیما عرضه کنند که از نرخ بازار آزاد پایین‌تر است زیرا  ارز کالاهای اساسی از سامانه نیما تامین می‌شود و دولت اجازه رشد ارز در سامانه نیما را نمی‌دهد. اما قیمت ارز در این سامانه هم دیر یا زود رشد می‌کند و باعث می‌شود سودآوری شرکت‌های صادراتی از محل نرخ ارز افزایش یابد.
کارشناس بازار سرمایه با اشاره به افزایش قیمت‌های جهانی گفت: دلیل دیگر صعود بورس این بود که در آخر هفته گذشته، شاهد افزایش قیمت‌های جهانی مخصوصا مس و روی بودیم. این موضوع باعث شد در دو روز اخیر شرکت‌هایی که در گروه فلزات هستند رشد قابل توجهی داشته باشند. از سوی دیگر در یک ماه اخیر بازار سهام به دلیل ریسک‌های سیاسی بیش از حد افت کرده بود که اکنون این افت را تا حدودی پس گرفته است.
جعفری به این سؤال که صعود بورس تا کجا ادامه دارد؟ پاسخ داد: می‌توان از این نکته مطمئن بود که بازار سهام همه ریسک‌هایی که طی چند ماه اخیر متحمل می‌شد را در قالب افت قیمت‌ها تجربه کرد. تقریبا می‌توان گفت بازار سهام کف قبلی خود را نمی‌شکند و به همین دلیل تا تیرماه سال آینده فرصت خوبی برای خرید سهام است، چراکه بازدهی بازار سرمایه نسبت به سایر بازارها در افق شش ماهه بیشتر خواهد
بود.
او در مورد تاثیر مصوبه ۱۰‌بندی سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه اظهار کرد: این مصوبه سعی کرد بخش تقاضا را تقویت کند اما عوامل خارج از حوزه بازار سرمایه اثر بیشتری دارند.
کارشناس بازار سرمایه با اشاره به خرید سهام توسط صندوق توسعه ملی گفت: این فرآیند یک سیگنال مهم است. چرا که وقتی یک نهاد مهمی مانند صندوق سهم می‌خرد، سیگنال مثبتی می‌دهد که قیمت‌ها ارزنده هستند. فارغ از اینکه عدد آن چقدر است این سیگنال را به فعالان بازار می‌دهد که از دیدگاه این صندوق قیمت‌های بازار سهام حبابی نیستند و ارزنده هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: