kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۹۴۷
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۸

۳۵ درصد وسایل نقلیه در کشور فرسوده است و باید اسقاط شود

رئیس‌پلیس راهور کشور گفت: ۳۵ درصد وسایل نقلیه در کشور فرسوده است و باید اسقاط شود.

سردار سید کمال‌هادیانفر در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه ۳۵ درصد از وسایل نقلیه در کشور فرسوده است و باید اسقاط شوند اظهار داشت: ماده ۸ قانون هوای پاک برای بازنگری به سازمان محیط زیست رفته و الان بر اساس مصوبه کمیسیون زیربنایی دولت از ماده ۱۰ و ماده ۶ استفاده می‌شود و در این حوزه تکالیفی بر عهده دستگاه‌ها گذاشته شده بود.
هادیانفر ادامه داد: در دولت دوازدهم و در دولت سیزدهم تکالیفی وجود داشته که برای توسعه ناوگان حمل‌ونقل عمومی و نو‌سازی ناوگان شخصی باید اتفاق می‌افتاد و همچنین اعطای تسهیلات ۴ درصدی با بازپرداخت ۱۰ ساله و موضوعات مشابه که صورت نگرفته است.
وی از اعمال قانون ۲۸ میلیون وسیله نقلیه فاقد معاینه فنی خبرداد و بیان داشت: پلیس در واقع از سال ۹۶ و در بخش ابزاری قانون مذکور‌، روزی ۵۲۵۰۰ تومان جریمه را برای خودروهای فاقد معاینه فنی اعمال کرده که تا کنون حدود ۲۸ میلیون وسیله نقلیه جریمه ۵۲۵۰۰ تومانی شدند که از نظر ما شاید خیلی کاردرستی نباشد چرا که قانون باید کامل اجرا می‌شد.
رئیس‌پلیس راهور فراجا گفت: در حال حاضر ماده ۸ برای بازنگری رفته است چرا که جریمه ۵۲۵۰۰ تومانی به ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده بود که ما براساس دستور فرمانده کل انتظامی به جهت کمک به مردم‌، از اجرای آن صرف نظر کردیم و به دولت اعلام کردیم که در این شرایط امکان این افزایش وجود ندارد.
هادیانفر با اشاره به لزوم فراهم ‌سازی شرایط اسقاط وسایل نقلیه فرسوده افزود: حتماً باید دولت تسهیلات لازم را فراهم کند و همه موارد در۲۲ دستگاهی که در قانون مذکور اشاره شده، به وظیفه خودشان عمل کنند و بعد از آن اگر کسی دنبال نو‌سازی ناوگان نرفت ما اعمال قانون کنیم.
وی با تاکید بر اینکه شرایط باید به گونه‌ای باشد که بتوانیم قانون را اجرا کنیم بیان داشت: به طور مثال طبق گزارش مراکز معاینه فنی تهران‌، ۳ میلیون وسیله نقلیه در تهران مشمول معاینه فنی است و پلیس باید براساس ماده ۶ این‌ها را توقیف کرد اما اینکه به چه شکلی و کجا توقیف کنیم؟ این‌ها مسائلی هستند که دولت باید در موردشان صحبت کنیم. به نظرم باید در قانون مذکور بازنگری صورت بگیرد ولی آنچه که بر اساس سیستم‌ها انجام می‌دهیم و در بحث معاینه فنی به صورت مستمر اتفاق می‌افتد، این است که وسایل نقلیه فاقد معاینه فنی توسط دوربین‌ها جریمه ۵۲۵۰۰ تومانی برایشان اعمال می‌شود که در قانون گذشته اشاره شده بود.
رئیس‌پلیس راهور با اشاره به خارج نشدن خودروهای فرسوده از چرخه تردد در کشور اظهارداشت: امروز ما
۳۸ میلیون وسیله نقلیه در کشور داریم و در سال جاری تا کنون ۷۴۶ هزار خودرو نیز اضافه شده و انتظار می‌رود که تا ۲ میلیون خودرو هم این افزایش با واردات و تولیدات داخلی برسیم.
هادیانفر از انجام 25 میلیون سفر روزانه در پایتخت خبرداد و افزود: روزانه 25 میلیون سفر در کلانشهر تهران انجام می‌شود که 8 برابر ظرفیت معابر است یعنی تقریبا
به طور میانگین به ازای هر یک ونیم نفر، یک خودرو وجود دارد پس طبیعی است که این موضوع، مدیریت لازم را می‌طلبد.
وی بیان داشت: از طرفی ما ورود شدید وسایل نقلیه داریم و از طرفی هم هیچ خروجی قابل توجهی وجود ندارد و به طور کلی هیچ اسقاطی انجام نمی‌شود و این در حالی است که در کل دنیا عمر مفید وسایل نقلیه برای تردد‌، ۷ سال است ولی در کشور ما هیچ محدودیتی برای تردد وجود ندارد.
رئیس‌پلیس راهور تاکید کرد: حتماً باید موتور اسقاط در کشور روشن شود چرا که امروز تقریبا بیش از ۳۵ درصد وسایل نقلیه در کشور فرسوده است که ۸۰ درصد از این مقدار مربوط به خودروهای سنگین است و همچنین از ۱۲ میلیون و پانصد هزار موتورسیکلتی که در کشور تردد می‌کنند حدود ۱۰ میلیون و پانصد هزار از آن کاربراتوری و فرسوده است.
هادیانفر با بیان اینکه اعمال جریمه به تنهایی پاسخگو نیست و حتماً باید تمام شرایط مدنظر قرار بگیرد خاطرنشان کرد: مسئله نگران‌کننده این است وقتی به فصل سرما می‌رسیم که پیش‌بینی می‌کنیم، آلودگی و ترافیک زیاد خواهد شد به ماده ۶‌، ماده ۸ و ماده ۱۰ توجه می‌کنیم ولی وقتی از این شرایط عبور می‌کنیم دوباره سکوت می‌کنیم که این چیز خوبی نیست و باید برنامه منظم و درازمدت اتفاق بیفتد.