kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۷۸۷
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۴
 
 
 
 
عضو شورای عالی بورس گفت: اقدامات مربوط به تعیین تکلیف سهام عدالت متوفیان به سرعت در حال انجام است اما زمان اجرای آن معلوم نیست.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، حمیدرضا دانش کاظمی به آخرین وضعیت تعیین تکلیف وراث سهام عدالت اشاره کرد و افزود: در آخرین جلسه شورای عالی بورس که در نخستین روزهای مهرماه برگزار شد، مصوبه تعیین تکلیف متوفیان سهام عدالت صادر شد. فرآیند سهام عدالت متوفیان از سال‌ها قبل بلاتکلیف مانده و مشکل اصلی این است که حتی شاید وراث هم فوت کرده باشند.
او افزود: در ایران با ادیان و مذاهب مختلفی رو‌به‌رو هستیم و این‌گونه نیست که رفتار وراثتی کشور درخصوص مذهب شیعه با فرد مسیحی و زرتشتی یکسان باشد. اینکه چگونه بتوان سهام عدالت و سود این سهام را به دست وارث اصلی برسانیم، خود دارای یک فرآیند حقوقی است که باید آنها را طی کنیم.
عضو شورای عالی بورس افزود: از سوی دیگر طبق دستور رهبر معظم انقلاب به قوه قضائیه، نباید هزینه ویژه‌ای برای امور سهام عدالت از سوی سهامداران پرداخت شود. پس از تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای عالی بورس در نهایت مصوب شد تا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی امکانی را فراهم کنند که سهامداران بتوانند از طریق برگه انحصار وراثت، فرمی را به صورت رایگان از طریق سامانه‌ای که به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی متصل است، پر کنند.
کاظمی اعلام کرد: با توجه به چنین اقدامی، وراث متوفیان سهام عدالت و نیز سهامی که باید به آنها اختصاص یابد مشخص است. دفاتر خدمات الکترونیک قضایی باید به‌گونه‌ای این امر را پیاده‌‌سازی کنند که شرکت سپرده‌گذاری مرکزی بتواند آن را بررسی و اقدامات لازم را انجام دهد.
او ادامه داد: از سود سهام سال‌های گذشته فرد متوفی که در شرکت سپرده‌گذاری  مرکزی قرار دارد هزینه انتقال به مبلغ کمتر از شش هزار تومان کسر می‌شود و باقی منابع به همراه سهام و سودها به وراث منتقل خواهد شد.
عضو شورای عالی بورس گفت: این مصوبه در شورای عالی بورس تصویب و در اختیار قوه‌قضائیه و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی داده شد تا این فضا عملیاتی شود.
دانش کاظمی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه این مصوبه از چه زمانی به مرحله اجرا می‌رسد، افزود: اقدامات مربوط به این طرح به سرعت در حال انجام است اما تعیین دقیق زمان اجرای آن اصلاً کار ساده‌ای نیست. وراث باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند و در آنجا تقاضای دریافت سهام داشته باشند پس از آن شرکت سپرده‌گذاری به صورت خودکار سود و اصل سهام را در اختیار وراث قرار می‌دهد.
سهامداران عدالت در انتظار سود ۵۰۰ هزار تومانی
همچنین سید احسان خاندوزی؛ وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به جلسه شورای عالی بورس، خبر داد: در این جلسه مصوب شد سود سهام عدالت شرکت‌های بورسی که مهلت آنها برای واریز سود به پایان رسیده و سود سهام عدالت آنها قابل وصول است، تا پایان پائیز برای همه ۴۹ میلیون نفر سهام‌دار عدالت واریز شود.
او در مورد میزان سود توضیح داد: میزان سود حدود ۵۰۰ هزار تومان به ازای هر برگه سهام عدالت است. همچنین سود باقیمانده تا پایان سال به حساب ۴۹ میلیون سهامدار واریز می‌شود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی درمورد میزان باقی مانده سود سهام عدالت گفت: مبلغ باقی مانده سود سهام عدالت از شرکت‌هایی که هنوز مهلت دارند تا پایان سال جاری یا ابتدای سال ۱۴۰۲ پرداخت می‌شود که اخبار آن متعاقبا اعلام خواهد شد.
 
 
نام:
ایمیل:
* نظر: