kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۷۸۵
تاریخ انتشار : ۱۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۴
رئیس‌کل بانک مرکزی اعلام کرد
 
 
 
رئیس‌کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه «در حال حاضر، در سامانه نیما عرضه‌ها به مراتب بیش از تقاضا است» گفت: قرار است ارزهای پرطرفدار باتوجه به ذخایر بسیار خوب عرضه شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی صالح‌آبادی روز پنجشنبه در حاشیه دیدار با رئیس‌کل بانک مرکزی عمان ضمن تشریح برنامه‌های بانک مرکزی برای مدیریت بازار طلا و ارز، تاکید کرد: در حال حاضر، در سامانه نیما عرضه‌ها به مراتب بیش از تقاضاست. برای نمونه از ابتدای سال تا روز چهارشنبه هفته گذشته حدود 26 میلیارد و 500 میلیون دلار در سامانه نیما معامله انجام شده است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 67 درصد در سامانه یاد شده در عرضه‌ها و معاملات رشد 
داشته‌ایم.
وی ادامه داد: همچنین کل تأمین ارز برای واردات کشور در بازه زمانی یاد شده معادل 38 میلیارد و 500 میلیون دلار بوده است که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 22 درصد رشد داشته است. حجم معاملات اسکناس نیز یک و نیم میلیارد دلار بوده که نسبت به دوره مشابه سال گذشته 40 درصد رشد داشته است. بنابراین از نظر عرضه وضعیت مطلوبی داریم و مشکلی خاصی در زمینه عرضه ارز وجود ندارد. 
رئیس‌کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: در هر حال قرار است ارزهای پرطرفدار باتوجه به ذخایر بسیار خوب عرضه شود.
صالح آبادی با بیان اینکه استقبال صادرکنندگان از بازار متشکل ارزی نیز بسیار خوب است، افزود: در حال حاضر صادرکنندگان به صورت توافقی ارزهای زیادی را در بازار عرضه می‌کنند و هیچ مشکلی در تأمین اسکناس و حواله ارزی وجود ندارد.
به گفته صالح آبادی، بانک مرکزی بر سامانه نیما و نیز بر سامانه برخط صرافی‌ها نظارت کامل و رصد دقیق دارد.
امکان خرید غیرحضوری ارز
وی با بیان اینکه از هفته آینده، سامانه برخط صرافی‌ها، با هدف تسهیل ارائه خدمات به متقاضیان عملیاتی خواهد شد،‌ تصریح کرد: افرادی که درصدد هستند ارزی را خریداری کنند به جای مراجعه حضوری به صرافی‌ها از طریق سامانه برخطی که راه‌اندازی شده است، می‌توانند درخواست‌های خود را به صورت برخط به صرافی مدنظر خود ارسال کنند و پس از احراز هویت، به صورت حضوری مراجعه کرده و ارز خود را دریافت می‌کنند و این‌گونه سهولت دسترسی که یکی از محورهای مدنظر ماست نیز میسر می‌شود.
رئیس‌کل بانک مرکزی ادامه داد: باتوجه به حباب موجود و تقاضای فعالان بخش خصوصی از بانک مرکزی، مقرر شد طلای آب شده ارائه و سپس به سکه تبدیل و در بازار عرضه شود. لذا با توجه به تقاضای فعالان بخش خصوصی در این زمینه در حال حاضر کارگروه ویژه‌ای در این باره در بانک مرکزی تشکیل شده است و این امر تحت نظارت بانک مرکزی خواهد بود و البته توسط بخش خصوصی این کار انجام می‌شود.
عرضه گواهی از هفته جاری
علی صالح آبادی همچنین از عرضه گواهی سکه بانک مرکزی از هفته آینده خبر داد و گفت: این اوراق معاف از مالیات بوده و با سررسید 6 ماهه، در بورس منتشر خواهد شد. قیمت تسویه اوراق سکه بهار آزادی، قیمت روز سکه و معاملات ثانویه آن در بورس امکان‌پذیر است. بنابراین این اوراق ابزار جدیدی است که می‌تواند به اشخاص حقیقی به فروش برسد و به تعادل بازار کمک کند.
مالیات بر سود سپرده‌های اشخاص حقوقی حذف می‌شود
وی در ادامه، به موضوع مالیات بر سود سپرده‌های اشخاص حقوقی در بانک‌ها اشاره کرد و گفت: در جلسه روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر اقتصاد و رئیس‌سازمان برنامه و بودجه، مقرر شد با توجه به آثار این مصوبه در افزایش هزینه تجهیز منابع و سود سپرده‌ها در شبکه بانکی، لایحه پیشنهادی‌ دولت مبنی بر اصلاح این قانون با همکاری مجلس به طور ویژه پیگیری 
شود.
صالح آبادی درباره جزئیات لایحه مذکور و اثرات آن یادآور شد: باتوجه به اینکه لایحه مذکور به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است، مقرر شد با مساعدت مجلس مالیات بر سود سپرده‌های اشخاص حقوقی از بودجه 1401 حذف شود، چراکه این لایحه تاکنون اثری نیز بر درآمدهای دولت نداشته است و با این کار دغدغه فعالان بخش حقوقی برطرف 
می‌شود.
توسعه روابط بانکی ایران و عمان
صالح آبادی که روز پنجشنبه میزبان رئیس‌کل بانک مرکزی عمان بود، درخصوص این ملاقات هم بیان کرد: در این دیدار موضوعات مختلفی مورد تبادل‌نظر قرار گرفت و خوشبختانه کلیه محور‌ها مورد اشتراک طرفین بود و توافقات بسیاری انجام دادیم و همچون گذشته که همکاری‌های خوبی با بانک مرکزی عمان، بانک‌های عمانی و کشور عمان داشتیم، در آینده نیز این مسیر خوب و موفق را ادامه خواهیم داد.
همچنین رئیس‌کل بانک مرکزی عمان درخصوص توسعه مناسبات بانکی و اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران گفت: این دیدار در تکمیل مناسبات و همکاری‌های بانکی و پولی که در گذشته میان جمهوری اسلامی ایران و عمان وجود داشته انجام 
گرفت.
وی تصریح کرد: همچنین این سفر و دیدار در راستای ارائه کمک و پشتیبانی به کشور‌هایی که نزد عمان کشور‌های برادر و دوست در نظر گرفته می‌شوند صورت گرفته است و ما با این دیدار به دنبال توسعه همکاری‌های بانکی و پولی هستیم.
گفتنی است این دیدار تحت‌الشعاع گمانه‌زنی‌ها درباره نهایی‌شدن آزاد‌سازی منابع ارزی بلوکه شده ایران برگزار شد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: