kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۶۲۶
تاریخ انتشار : ۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۶

نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان (اخبار ادبی و هنری)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برپایی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان گام مهمی برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور به شمار می‌رود گفت: اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور می‌بایست، پیام دوستی و خویشاوندی فرهنگی خود را به دو ملت بزرگ ایران و تاجیکستان برسانند.

محمدمهدی اسماعیلی دوشنبه شب در افتتاح هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان در سالن اپرا بالت پایتخت تاجیکستان گفت: برپایی هفته فرهنگی ایران در کشور تاجیکستان فرصتی مناسب برای همدلی و همنوایی بیشتر دو ملت به‌شمار می‌رود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در طول یک سال اخیر چهار ملاقات صمیمانه بین رئیس‌جمهور کشورمان آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی و رئیس‌جمهور تاجیکستان امامعلی رحمان صورت‌ گرفته و در همه این ملاقات‌ها مهر و دوستی حاکم بوده و بر توسعه روابط همه‌جانبه دو کشور تاکید شده است. اکنون وظیفه ما است که بتوانیم در حوزه روابط فرهنگی با تلاش مضاعف فترتی را که در سال‌های گذشته ناخواسته پدید آمده جبران کنیم. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز در این جشن دوستی آمادگی خود را برای توسعه این روابط اعلام می‌کنیم و می‌کوشیم همبستگی هنرمندان و اصحاب فرهنگ دو کشور را بار دیگر تحکیم ‌نماییم.
وی با بیان اینکه برگزاری هفته فرهنگی ایران گام دیگری برای توسعه روابط فرهنگی دو کشور است ابراز امیدواری کرد اصحاب فرهنگ و هنر دو کشور پیام دوستی و خویشاوندی فرهنگی را به دو ملت برسانند.
گفتنی است، هفته فرهنگی ایران عصر دوشنبه با حضور وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه منابع و مدیریت وزارت فرهنگ، محمود سالاری معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدتقی صابری سفیر ایران، سفرای دیگر کشورها و مردم تاجیکستان و جمع کثیری از ایرانیان مقیم تاجیکستان در سالن اپرا بالت شهر دوشنبه گشایش یافت. در این رویداد فرهنگی هنری بیش از ۵۱ هنرمند ایرانی از حوزه‌های تجسمی، نگارگری، نقاشی، خط، نقاشی خط، موسیقی، نقالی خوانی، هنر زورخانه‌ای پهلوانی و... آثار و دستاوردهای خود را به نمایش عموم مردم گذاشته‌اند. همچنین قرار است همزمان با حضور هنرمندان ایرانی در کشور تاجیکستان، برنامه‌های فرهنگی و هنری دیگری نیز در شهرهای خجند و باختر به اجرا گذاشته شود.از سه‌شنبه نیز هفته فیلم جمهوری اسلامی ایران با نمایش چند فیلم ایرانی در دوشنبه در حال برگزاری است.