kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۴۹۸
تاریخ انتشار : ۰۹ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹
#  قلدری  -فضای    -  مجازی
 
 
 
در یک اتفاق تازه و عجیب، کاربران دیگر امکان نصب اپلیکیشن روبیکا را از گوگل‌پلی ندارند.
به گزارش تسنیم، در راستای تحریم اپلیکیشن روبیکا توسط سرویس گوگل‌پلی گویا حاشیه‌های سرویس گوگل‌پلی تمامی ندارد و بار دیگر در صدد ایجاد مشکل برای کاربران و برنامه‌های ایرانی است.
در حالی که به‌نظر می‌رسد هیچ تغییری در خط ‌مشی گوگل نسبت به گذشته رخ نداده است اما صبح روز 6 آبان، کاربران‌اندرویدی که قصد نصب اپلیکیشن روبیکا را در سرویس‌های مختلفی مانند گوگل‌پلی یا بازار و دیگر سرویس‌ها را داشتند پیام هشداری از سوی Play Protect گوگل دریافت کردند. گوگل Play Protect سرویسی برای مؤلفه‌های امنیتی آن‌لاین و آف‌لاین Google است که مطمئن می‌شود برنامه‌های تلفن شما (بدون توجه به جایی که آنها را دا‌نلود کرده‌اید) ایمن باشند.
این سرویس موارد مختلفی را از جمله پیامک‌ها (SMS)، تصاویر، صداهای ضبط ‌شده و سابقه تماس را بررسی می‌کند. در خطا و ایرادی که گوگل پلی پروتکت به نرم‌افزار روبیکا وارد می‌کند، احتمال دسترسی به این موارد را توسط اپلیکیشن روبیکا می‌دهد.
خطای Play Protect از جمعه 6 آبان 1401 روی موبایل‌های ‌اندرویدی دیده شده است. گوگل در اقدامی به کاربران توصیه کرده است که «نرم‌افزار روبیکا که پتانسیل به خطر‌ انداختن امنیت شما را دارد، پاک کنید، حتی در صورتی که کاربر این برنامه نباشید نیز به‌هنگام دانلود و نصب این برنامه از سرویس‌های دیگر با این اخطار روبه‌رو خواهید شد.»
در بخشی از پیام نمایش داده‌شده توسط خطای Play Protect آمده است: «این برنامه در تلاش است از اطلاعات شخصی شما همچون پیام‌های SMS، تصاویر، فایل‌های صوتی ضبط‌شده یا تاریخچه تماس‌های شما جاسوسی کند». گوگل پلی همچنین به کاربران خود هشدار داده است که «اگر این برنامه و سازنده آن‌ را هم می‌شناسید باز هم از آن استفاده نکنید و حتی آن را از دیگر منابع نیز دریافت و نصب نکنید.»
سال گذشته نیز جنجال‌های فراوانی در مورد ساخت حساب‌های کاربری جعلی در روبیکا به‌راه افتاد که گوگل پلی این برنامه را از سرویس خود حذف کرد، اما پس از مدت زمان کوتاهی این برنامه باز هم از طریق این سرویس در دسترس کاربران قرار گرفت، اما حالا مجدداً این برنامه باز هم از این سرویس حذف شد.
در همین راستا «محمداحسان خرامید»، رئیس‌مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در صفحه توئیتر خود نوشت: «با توجه به جدول میزان دسترسی‌ها در اپ‌های مختلف مشخص می‌شود، مشکل گوگل‌پلی دسترسی و استاندارد اپ‌ها نیست، مشکل اصلی بر سر رقابت و انحصارشکنی است. اول، هجمه‌های فنی و القای نمی‌توانند، بعد شبهه در اعتبار و پرده‌های بعدی..»
جدول مذکور نشان‌می‌دهد نه تنها شبکه اجتماعی روبیکا، بلکه تمامی شبکه‌های اجتماعی پرطرفدار دیگر نیز به اطلاعات کاربران دسترسی داشته و در صورت لزوم برای برقراری ارتباطات مربوطه از آنها استفاده خواهند کرد.
در همین خصوص «روبیکا» درخصوص پیام هشدار گوگل به کاربران روبیکا بیانیه‌ای به شرح ذیل اعلام کرد:
از صبح 6ام آبان‌ماه 1401، سپر ایمنی گوگل اخطاری برای برخی از کاربران روبیکا ارسال کرده‌ است. ما در تلاشیم از طریق ارتباط با گوگل‌پلی درباره جزئیات این اعلان اطلاعات بیشتری کسب کنیم. این اتفاق درحالی رخ داده است که روبیکا به تازگی آپدیت جدیدی منتشر نکرده‌ و دسترسی‌های پیشین خود را نیز تغییر نداده و این دسترسی‌ها هم کاملا متعارف و مشابه سایر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی است.
با توجه به اقبال گسترده کاربران به روبیکا که شاهد آن ارسال روزانه بیش از 500 میلیون پیام یکتا توسط نزدیک به 35 میلیون کاربر فعال در ماه اخیر از میان نزدیک به 50 میلیون نصب فعال است، احتمال وجود انگیزه‌های سیاسی در این اقدام بیش از پیش تقویت می‌شود. هجمه‌ای که به تازگی توسط اپل و به بهانه‌ تحریم‌های آمریکا علیه ایران اجرا شده بود.
مطابق آنچه در بیانیه قبلی روبیکا اعلام کردیم، از اعمال محدودیت به دلایل سیاسی و امنیتی برای دسترسی کاربران به سرویس‌های بین‌المللی حمایت نمی‌کنیم اما تلاش پلتفرم‌های بین‌المللی برای ایجاد محدودیت برای کاربران ایرانی را هم برخلاف ادعاهایشان می‌دانیم.
ما هم‌اکنون درحال بررسی شرایط فنی هستیم و پس از کسب اطلاعات بیشتر جزئیات جدید این اتفاق را اطلاع‌رسانی خواهیم‌ کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: