kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۴۹۱
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۳

دیپلمات روس استفاده از پهپادهای ایرانی را قاطعانه رد کرد

نماینده روسیه در سازمان ملل ضمن رد ادعای نماینده تل‌آویو درباره استفاده‌ از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، گفت: هدف چنین اتهاماتی، اعمال فشار بر شورای امنیت است.

 


در ادامه تاکید مقامات روسی مبنی بر عدم استفاده از تسلیحات ایرانی از جمله پهپادهای انتحاری در عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل نیز بار دیگر ادعاهای غرب در این‌باره را رد کرد.
نبنزیا طی نشست شورای امنیت سازمان ملل با بیان اینکه طرح چنین ادعاهایی با هدف اعمال فشار بر شورای امنیت است، گفت مسکو این اتهامات را قاطعانه رد می‌کند.
به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی این اظهارات را در واکنش به ادعاهای «گیلعاد اردان» نماینده رژیم موقت صهیونیستی در سازمان ملل مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، مطرح کرد.
این دیپلمات روس توضیح داد:‌ «ما امروز از شنیدن اظهارات نماینده اسرائیل در مورد ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین متعجب شدیم. ما قبلاً چنین ادعاهایی را رد کرده‌ایم و اکنون نیز قاطعانه رد می‌کنیم.»
طبق این گزارش، نبنزیا همچنین افزود: «ما این‌گونه اظهارات را تلاشی برای اعمال فشار بر شورای امنیت و دبیرخانه سازمان ملل و تمایل [برخی دولت‌ها] برای تحمیل نظر خود به‌عنوان حقیقت نهایی بر جامعه بین‌المللی می‌دانیم.»
طی روزهای اخیر مقام‌های ارشد اروپایی و آمریکایی مدعی شدند که روسیه از پهپادهای انتحاری ایرانی برای حملات اخیر به کی‌یف و زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده کرده است.
پیش از این نیز «امیرسعید ایروانی» نماینده ایران در سازمان ملل طی نشست شورای امنیت در بامداد پنجشنبه گفته بود: «هیچی سلاح برای استفاده در درگیری اوکراین، چه قبل و چه بعد از درگیری در اختیار طرفین قرار ندادیم».