kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۴۷۶
تاریخ انتشار : ۰۸ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰

 

مجلس با افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت و همچنین کارکنان و بازنشستگان نیروهای مسلح موافقت کرد همچنین حق اولاد و عائله‌مندی نیز برای گروه‌های مختلف افزایش یافت، مجلس برای مستمری‌بگیران بهزیستی نیز افزایش 30درصدی را تصویب کرد.
جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست محمدباقر قالیباف آغاز شد و ادامه بررسی لایحه دوفوریتی متناسب‌‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری در دستور کار قرار گرفت.
محمدباقر قالیباف رئیس‌مجلس شورای اسلامی صبح دیروز در صحن علنی مجلس در نطق پیش از دستور ضمن تبریک فرا رسیدن ولادت حضرت عبدالعظیم حسنی گفت: همچنین سالگرد شهادت نوجوان بسیجی محمدحسن فهمیده و فرا رسیدن روز نوجوان و بسیج دانش‌آموزی را گرامی می‌دارم.
وی با اشاره به حادثه تروریستی اخیر در شاهچراغ تصریح کرد: حادثه جنایت تروریستی در حرم حضرت احمد بن موسی شاهچراغ‌(ع) که منجر به شهادت جمعی از هموطنان مظلوم‌مان شد را به خانواده‌های آن عزیزان، مردم شریف استان فارس و شهر شیراز و ملت شهیدپرور ایران تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال شفای عاجل مجروحان این حادثه را مسالت می‌کنم. همچنین از حضور کم نظیر مردم شهیدپرور استان فارس در مراسم تشییع شهدا تقدیر و تشکر می‌کنم.
قالیباف عنوان کرد: همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند اقدام قاطع و خردمندانه درباره سررشته این فاجعه آفرینی‌ها ضروری است ان‌شاءالله مردم شاهد اقدامات قاطع جمهوری اسلامی در مقابل این جنایات خواهند بود.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: رژیم صهیونیستی و مرتجعین منطقه بدانند که نمی‌توانند پشت نقاب داعش یا تلویزیون‌های لندن نشین مخفی شوند و باید پاسخگوی خون‌های ریخته شده در ایران باشند.
وی بیان کرد: این جنایت ثابت کرد دشمنان ایران عزیزمان برای بر هم زدن امنیت کشور، اختلال در زندگی روزمره مردم، ایجاد جنگ و درگیری در شهرها و همچنین تجزیه کشور کمین کرده‌اند و به دنبال شکار فرصت‌ها هستند.
قالیباف افزود: این جنایات با همه اتمام حجت کرد که دشمن اراده کرده است تا امنیت کشور را بر هم بزند. امروز باید فعالان عرصه فکر و موثرین، صراحتاً راه خود را از خشونت‌طلبان و جنایتکاران جدا کنند.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی یادآور شد: البته که اقدامات تروریستی دشمنان ایران نباید بهانه‌ای برای نادیده گرفتن اعتراض اصلاح‌خواهانه جمعی از مردم شود اما باید در نظر داشت که اگر گروه‌های سیاسی و نقش‌آفرینان فرهنگی و اجتماعی از ابتدا مانع از تبدیل شدن اعتراض اصلاح خواهانه به اغتشاش و اعتراض خشونت‌طلبانه می‌شدند و همانند عموم مردم عمل کرده و راه خود را از خشونت طلبی جدا می‌کردند، دشمن جنایتکار ایران نمی‌توانست از فرصت ایجاد شده به ضرر مردم سوءاستفاده کند.
مرزبندی با خشونت طلبی و براندازی
قالیباف تأکید کرد: ما اعتراض را نه تنها درست و عامل پیشرفت کشور می‌دانیم بلکه معتقدیم این حرکات اجتماعی به شرط مرزبندی با خشونت‌طلبان، جنایتکاران و تجزیه‌طلبان باعث تغییر تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها خواهد شد. همان‌طور که رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار با کارگران، اعتراض که در آن با دشمن مرزبندی شده باشد را مورد تأیید قرار دادند.
وی افزود: مثال بارز این شیوه اعتراضات، مطالبات معلمان و بازنشستگان در ماه‌های پیش از این است که به نتایج ملموسی رسید. بر این اساس مرزبندی با خشونت‌طلبی و براندازی شرط حصول نتیجه و تغییر محسوس در نتیجه اعتراضات است و نظام سیاسی کشور نیز به جهت استواری بر اراده مردم بستر قطعی هر نوع اصلاح و تغییر برای تأمین منافع عمومی است.
وی گفت: البته بخشی از این تغییر نیز اصلاح در نظام حکمرانی در چارچوب نظام سیاسی جمهوری اسلامی است که باید به حکمرانی نو منجر شود.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به تشخیص و تدبیر دقیق مردم شریف و هوشیار ایران در همراهی نکردن با اعتراضات خشونت طلبانه، مشخص است که این اغتشاشات، روح خاموشی است و به پایان می‌رسد اما باید در نظر داشت پس از برقراری امنیت سراسری در کشور نباید تدبیر و هوشمندی مردم در همراهی نکردن با خشونت‌طلبی و اغتشاشات را بهانه‌ای برای پرهیز از تغییر رویه‌ها قرار داد.
قالیباف با اشاره به اقدامات ضروری پس از برقراری دوباره امنیت در کشور گفت: در آن زمان نوبت مسئولان کشور است که پاسخ بصیرت مردم را با اقدامات لازم در کارآمد‌سازی و برطرف کردن نقاط ضعف در حوزه‌های حکمرانی اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بدهند.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ان شاءالله مردم عزیزمان به زودی شاهد برقراری امنیت کامل و همه‌جانبه در زندگی روزمره خود خواهند بود و قطعاً ما مسئولین باید بتوانیم پاسخگوی این حمایت و بصیرت مردم نجیب‌مان باشیم.
میزان افزایش حقوق‌­ها
نمایندگان در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی جزئیات لایحه اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری را با ۱۹۸ رأی موافق، ۹ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ نماینده حاضر تصویب کردند.
ماده واحده، علاوه‌بر افزایش‌های حقوق و دستمزد ناشی از تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، از تاریخ 1401/7/1 افزایش‌های زیر برای اشخاص مشمول این قانون اعمال می‌شود:
۱- (۳۰۰۰) امتیاز برای کارمندان مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 86/7/8 معادل ریالی امتیاز مذکور برای کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت مصوب 70/6/13 و سایر مشمولین جز (۱) بند «الف» تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور (به استثنای مشمولان قانون کار) و معادل ریالی (۲۱۰) امتیاز برای اعضای هیئت علمی و قضات، با عنوان ترمیم حقوق، به صورت ثابت در احکام کارگزینی و قراردادهای آنان درج می‌شود. مبلغ ناشی از اعمال این افزایش مشمول کسور بازنشستگی می‌باشد. امتیاز مذکور برای افرادی که پس از تصویب این قانون در دستگاه‌های موضوع این بند به‌کارگیری می‌شوند، نیز اعمال می‌گردد. در اجرای این بند درخصوص نیروهای مسلح تبصره ۳ ماده ۱۱۷ قانون مدیریت خدمات کشوری اجرایی می‌شود. شرکت‌های دولتی مندرج در پیوست شماره ۳ قانون بودجه مشمول این بند می‌باشند.
تبصره: شرکت‌های دولتی مندرج در پیوست شماره ۳ قانون بودجه مشمول این بند می‌شوند. علاوه‌بر افزایش مندرج در این بند، حداکثر ۱۵٪ به عنوان «فوق‌العاده جهش علمی بر مبنای عملکرد» به حقوق و مزایای مستمر اعضای هیئت علمی غیربالینی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر دستگاه‌های اجرایی، اضافه می‌شود.
دستورالعمل مربوطه به پیشنهاد مشترک سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری استخدامی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معاونت حقوقی ریاست جمهوری به تصویب شورای حقوق و دستمزد می‌رسد.
۲-۱- حقوق مشمولین جز (۲) بند «الف» تبصره (۱۲) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور شامل بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، مبلغ نه میلیون (۰۰۰/‏۰۰۰/‏۹) ریال افزایش می‌یابد.
تبصره- افرادی که پس از اجرای این قانون بازنشسته می‌شوند، در صورتی که در محاسبه حقوق بازنشستگی آنان، تأثیر میزان ریالی افزایش مذکور در بند (۱) این قانون کمتر از افزایش ناشی از این جز برای بازنشسته هم طبقه و دستگاه مشابه به علاوه افزایش سنواتی گردد، تا سقف مذکور مبلغ ترمیم را دریافت می‌نمایند.
۲-۲- علاوه‌بر مبلغ افزایش مندرج در جز ۱-۲ این قانون، حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، پنج درصد (۵٪) نسبت به حکم حقوقی شهریور ۱۴۰۱ افزایش می‌یابد.
۳- در اجرای ماده (۱۶) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مصوب ۱۴۰۰، حق عائله‌مندی و کمک هزینه اولاد تمامی گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌های مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه
پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی ایران (به استثنای مشمولان قانون کار) از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش‌عالی و پژوهشی و قضات و بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرایی، به ترتیب به میزان پنجاه درصد (۵۰٪) و صد درصد (‌100٪) افزایش می‌یابد.
مبلغ ریالی حق عائله‌مندی و حق اولاد مشمولین قانون نظام هماهنگ پرداخت همسان با مشمولین قانون خدمات کشوری افزایش و تعیین می‌گردد.
۴- فوق العاده ویژه موضوع بند (۱۰) ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری مشمول جز (۳) بند (الف) تبصره (۱۲) نمی‌باشد.
۵- مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی کشور به میزان سی درصد (۳۰٪) افزایش می‌یابد.
۶- به دولت (سازمان برنامه و بودجه کشور) اجازه داده می‌شود اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۱ را تا بیست درصد (۲۰٪) و در سقف مصارف قانون بودجه سال ۱۴۰۱ بابت اجرای این قانون افزایش دهد.
۷- کمک معیشت جانبازان بیست‌وپنج درصد (۲۵٪) و بالاتر فاقد شغل و درآمد و مشمولین ماده (۳۸) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب ۳/ ۴/ ۸۶ به (56/000/000) ریال و کمک معیشت جانبازان زیر بیست‌وپنج درصد (۲۵٪) و رزمندگان معسر فاقد شغل و درآمد به (45/000/000) ریال افزایش می‌یابد.
۸- معافیت مالیاتی و بیمه بازنشستگی ایثارگران موضوع مواد (۳۷) و (۵۶) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران با اصلاحات و الحاقات بعدی آن از شمول سقف مقرر در جز (۸) بند (الف) تبصره (۱۲) مستثنی است.
۹- کلیه معلمان طرح مهرآفرین مشمول قانون رتبه‌بندی معلمان بدون برگزاری آزمون مجدد قرار گرفته و وزارت آموزش و پرورش ملزم به صدور کد شناسه از اول مهر ۱۴۰۱ برای آنها می‌باشد.
۱۰- افزایش‌های ناشی از اجرای این قانون از مابه‌التفاوت موضوع جز (۱) بند (الف) تبصره (۱۲) کسر نمی‌شود.
افزایش حقوق شاغلین
و بازنشستگان نیروهای مسلح
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی دیروز و در جریان بررسی گزارش کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مورد لایحه دوفوریتی متناسب‌‌سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری پیشنهاد احمد امیرآبادی فراهانی درخصوص افزایش ۲۰درصدی حقوق نیروی انتظامی و نیروهای مسلح را بررسی کرده و آن را به تصویب رساندند.

نام:
ایمیل:
* نظر: