kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۴۰۲
تاریخ انتشار : ۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۷
امیرعبداللهیان در توصیه به همتای اوکراینی:

تحت تأثیر برخی سیاستمداران تندرو اروپا قرار نگیرید

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای اوکراینی ضمن رد ادعاهای مطرح‌شده درباره استفاده از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، به این کشور توصیه کرد که تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندرو اروپا قرار نگیرد.
 
 
 
 
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان و «دیمیتری کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین (جمعه شب) ششم آبان تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
در این گفت‌وگو در مورد آخرین تحولات مربوط به بحران اوکراین و موضوعات دوجانبه تبادل نظر به عمل آمد.
امیرعبداللهیان درخصوص ادعاهای مطرح شده درخصوص استفاده از پهپاد ایرانی در جنگ اوکراین، ضمن رد قوی این ادعا تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تجربه جنگ تحمیلی هشت ساله را پشت سر گذاشته و از این رو مخالف جنگ در اوکراین، یمن و ... است. 
وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: ما با روسیه روابطی خوب داریم و از گذشته همکاری دفاعی داشته‌ایم، اما سیاست ما در قبال جنگ اوکراین، احترام به تمامیت ارضی کشورها، عدم ارسال سلاح به طرفین درگیر، توقف جنگ و پایان دادن به آوارگی مردم است.
امیرعبداللهیان گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن و مبتنی بر استاندارد واحد و مخالفت با جنگ است.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما برای برگزاری جلسات فنی با حضور کارشناسان نظامی بین دو کشور بدون نیاز به هرگونه واسطه آمادگی داریم.
امیرعبداللهیان با بی‌اساس خواندن اظهارات برخی مقامات غربی با اشاره به تلاش‌های مکرر ایران برای کمک به برقراری آتش بس اظهار داشت: ما آماده کمک به برقراری آتش بس هستیم.
امیرعبداللهیان افزود: معتقدم اوکراین بهتر است مراقب باشد که تحت تاثیر برخی سیاستمداران تندروی اروپا قرار نگیرد. دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، ضمن تقدیر از موضع جمهوری اسلامی ایران بر تاکید در عدم ارسال سلاح برای به‌کارگیری در جنگ علیه اوکراین گفت: گفت‌وگوی هیئت فنی نظامی دو کشور دارای اهمیت است.
کولبا با اشاره به استقلال اوکراین در مناسبات خارجی گفت: ما تحت تاثیر دیگران عمل نمی‌کنیم. 
وزیر خارجه اوکراین ضمن تشریح آثار جنگ بر کشورش گفت: طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی برای امنیت و فعالیت سفارتخانه‌ها اهتمام لازم را داریم.
دیپلمات روس استفاده از پهپادهای ایرانی را قاطعانه رد کرد
از سوی دیگر در ادامه تاکید مقامات روسی مبنی بر عدم استفاده از تسلیحات ایرانی از جمله پهپادهای انتحاری در عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس، «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل نیز بار دیگر ادعاهای غرب در این‌باره را رد کرد.
نبنزیا شامگاه جمعه طی نشست شورای امنیت سازمان ملل با بیان اینکه طرح چنین ادعاهایی با هدف اعمال فشار بر شورای امنیت است، گفت مسکو این اتهامات را قاطعانه رد می‌کند.
به نوشته وبگاه «ریانووستی»، وی این اظهارات را در واکنش به ادعاهای «گیلعاد اردان» نماینده رژیم موقت صهیونیستی در سازمان ملل مبنی بر استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، مطرح کرد.
این دیپلمات روس توضیح داد:‌«ما امروز از شنیدن اظهارات نماینده اسرائیل در مورد ادعای استفاده از پهپادهای ایرانی در اوکراین متعجب شدیم. ما قبلاً چنین ادعاهایی را رد کرده‌ایم و اکنون نیز قاطعانه رد می‌کنیم».
طبق این گزارش، نبنزیا همچنین افزود: «ما این‌گونه اظهارات را تلاشی برای اعمال فشار بر شورای امنیت و دبیرخانه سازمان ملل و تمایل [برخی دولت‌ها] برای تحمیل نظر خود به عنوان حقیقت نهایی بر جامعه بین‌المللی می‌دانیم».