kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۱۹۸
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷
هشدار امیرعبداللهیان به اتحادیه اروپا:
وزیر امور خارجه به اتحادیه اروپا توجه و هشدار داد مسیر تکراری و شکست‌خورده سال‌های قبل را ادامه ندهد و خطاب به آمریکایی‌ها هم گفت: در تامین منافع ملی مردم از خطوط قرمز خود کوتاه نخواهیم آمد.
 
 
 
سرویس سیاسی-
 
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه بلاروس ضمن بیان توضیحاتی از محورهای مذاکرات با همتای بلاروسی به تحریم‌های اتحادیه اروپا که دیروز از سوی وزارت خارجه منتشر شد اشاره کرد و گفت: در پاسخ به اقدام غیرسازنده اتحادیه اروپا لیست جدیدی از تحریم‌های وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران علیه ۸ نهاد و ۱۲ شخص در چارچوب اتحادیه اروپا را منتشر کردیم. این نهادها و اشخاص در وقایع اخیری که در ایران رخ داد اقدام به حمایت و تشدید ترور، افراط‌گرایی و خشونت کرده بودند. از نظر ما این نهادها و اشخاص تحریم شده مصادیق تعریف تروریسم قلمداد می‌شوند و در چارچوب با‌ آنها برخورد خواهد شد.
وزیر خارجه بیان کرد: مایلم به اتحادیه اروپا توجه و هشدار دهم که مسیر تکراری و شکست‌خورده سال‌های قبل را ادامه ندهند. برای ما کاملا روشن است رهبران چند کشور معدود در اتحادیه اروپا نگاه‌های افراطی و شتاب‌زده نسبت به تحولات منطقه و بین‌الملل دارند و بخش بزرگی از اعضای اتحادیه اروپا در مسیر عقلانیت عمل می‌کنند.
اتهامات بی‌اساس برخی کشورها در مورد استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی 
در جنگ علیه اوکراین را قویا رد می‌کنیم
امیرعبداللهیان همچنین تأکید کرد: اتهامات بی‌اساس برخی کشورها در مورد استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین را قویا رد می‌کنیم و از مقامات اوکراین دعوت می‌کنیم در یک نشست دوجانبه در سطح متخصصان فنی ایرانی و اوکراینی هرگونه سندی درخصوص این ادعا وجود دارد را ارائه کنند. موضع ما درخصوص اوکراین، عدم تسلیح طرفین جنگ است. ما مخالف جنگ در اوکراین هستیم.
رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: برخی مقامات آمریکا در حالی که در ارسال پیام‌های محرمانه دیپلماتیک برای رسیدن به توافق شتاب دارند و در میز مذاکرات غیرمستقیم و یا تبادل پیام‌های غیرمستقیم این علاقه‌مندی خود را مکرراً ابراز می‌دارند، اما همزمان از ترور و آشوب در ایران حمایت می‌کنند. هدف آنها این است که در میز مذاکرات ما را وادار به عقب‌نشینی کنند.
وی تصریح کرد: بی‌تردید ما در تامین منافع ملی مردم از خطوط قرمز خود کوتاه نخواهیم آمد. پیام‌های آمریکا برای رسیدن به توافق به دست ما می‌رسد و حتی در روزهای اخیر پیامی را از آمریکا در این رابطه دریافت
کردیم.
امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: از نظر ما مسیر دیپلماسی به خوبی جریان دارد. اما برخی مقامات آمریکایی با اظهاراتی ریاکارانه در رسانه به گونه‌ای حرف می‌زنند که در تعارض با پیام‌های دیپلماتیک آنهاست.
وی بار دیگر به همتای بلاروسی خود خیرمقدم گفت و افزود: در آینده نزدیک لوکاشنکو رئیس‌جمهور بلاروس به ایران می‌آید و در این سفر سند همکاری‌های جامع بلندمدت ایران و بلاروس در کنار سایر اسناد در تهران به امضا خواهد رسید.
نام:
ایمیل:
* نظر: