kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۱۷۹
تاریخ انتشار : ۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۳۷
صالح‌آبادی: بازار ارز آرام است
 
 
 
رئیس ‌کل بانک مرکزی از عرضه ۲۵ میلیارد دلار ارز در سامانه نیما از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه خبر داد و گفت: آرامش خوبی را در بازار ارز شاهد هستیم.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی صالح‌آبادی در حاشیه جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حوزه بازار ارز آرامش خوبی را شاهد هستیم. از ابتدای سال تا اواخر مهر معادل 25 میلیارد دلار در سامانه نیما ارز عرضه شد و توانستیم نیاز واردکنندگان را تأمین کنیم.
وی افزود: بر اساس آمار، منابع ارزی دولت به‌گونه‌ای است که حجم عرضه از تقاضا فزونی دارد و میزان معاملات هم قابل توجه است.
رئیس ‌کل بانک مرکزی ابراز امیدواری کرد: ان‌شاءالله این وضعیت را تا پایان سال خواهیم داشت.
صالح‌آبادی هم‌چنین بیان کرد: طی چند هفته اخیر هر صرافی موظف است تا قیمت عرضه و تقاضای ارز خود را در سامانه بازار متشکل ارزی وارد کند و صرافی‌ها به‌صورت لحظه‌ای این آمار را ارائه می‌کنند؛ به‌نحوی که حجم معاملات به 17 میلیون دلار در بازار متشکل ارزی رسیده است. نوسانات نرخ ارز در بازار متشکل بسیار پایین بوده ‌و در بازار آزاد هم نوسان محدودی وجود دارد.
احتمال حذف یارانه‌ 
خریداران ارز با کارت ملی
یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت این اجازه را دارد که سیاست‌های حمایتی خود را، نظیر پرداخت یارانه، از کسانی که توانایی مالی این را دارند که 2000 دلار به وسیله کارت ملی ارز خریداری کنند، سلب کند. میثم مهرپور در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در تشریح مخاطرات موجود برای افرادی که برای خرید ارز به نرخ توافقی به دلال‌ها اعتماد می‌کنند، اما خود متقاضی واقعی نرخ ارز نیستند، بیان کرد‌: ممکن است بسیاری از افرادی که کد ملی خود را در اختیار اخلاگران بازار ارز قرار می‌دهند، برای سود ‌اندک این کار را انجام داده و ممکن است، اساسا تمکن مالی خرید 2000 دلار به مبلغ بیش از 60 میلیون تومان را نداشته 
باشند.
وی تاکید کرد: سیاستگذار نمی‌تواند تشخیص دهد که خریدار ارز با کد ملی مشخص، تمکن مالی خرید را داشته یا نه اما با توجه به اینکه این فرد این ارز را با قیمت بیش از 60 میلیون تومان خریداری کرده و برای مصارفی تعریف شده نظیر مسافرت خارجی استفاده می‌کند، طبیعتا تمکن مالی لازم را داشته و دولت این اجازه را دارد سیاست‌های حمایتی نظیر پرداخت یارانه را از وی سلب کند و به دست متقاضیان نیازمند برساند.
این کارشناس اقتصادی گفت: این حرف یعنی کسی که با کد ملی اقدام به خرید ارز کرده است، دیگر نیازمند سیاست‌های حمایتی دولت نیست.
خطر سوءاستفاده از اطلاعات مردم
مهرپور بیان کرد: از طرفی افرادی که برای خرید این ارز از سوی دلال‌ها معرفی می‌شوند، به اجبار کد ملی، کارت بانکی، شماره حساب و بعضا رمز کارت بانکی خود را در اختیار دلالان ارزی قرار می‌دهند که ممکن است در روزهای بعد سوءاستفاده‌های گسترده‌ای از این اطلاعات افراد از سوی دلالان ارزی انجام شود.‌
نام:
ایمیل:
* نظر: