kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۱۳۲
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰
علی‌رغم ورود پول هوشمند بیش از روزهای گذشته

سقوط آزاد بورس ادامه دارد

بازار سرمایه دیروز نیز با ریزش شاخص کل همراه بود اما نکته مثبت ورود پول هوشمند بیش از روزهای گذشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، شاخص کل دیروز در پایان معاملات با ریزش 10 هزار و 678 واحدی به جایگاه یک میلیون و ۲۶۷ هزار واحد نزول کرد. ارزش معاملات خرد ۲,۲۹۶ میلیارد تومان بود اما خروج نقدینگی به ۴۰۵ میلیارد تومان رسید به طوری که ۳۰ نماد در معاملات دیروز به ارزش ۹۵ میلیارد تومان در وضعیت صف خرید بود و ۸۵ نماد نیز به ارزش ۱۹۵ میلیارد تومان در وضعیت صف فروش قرار داشتند.
نکته مثبت معاملات دیروز اما ورود خوب پول هوشمند به میزان ۴۷۹ میلیارد تومان بوده که تنها ۳۱ میلیارد تومان با خروج پول فاصله داشت. در معاملات دیروز ۴۳۶ نماد منفی و تنها ۸۳ نماد مثبت شد.
تعویق عرضه دو خودرو در بورس کالا
در همن حال عرضه دو خودرو در بورس کالا به تعویق افتاد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجید عشقی؛ رئیس ‌سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره به اطلاعیه ایران‌خودرو درخصوص تعویق عرضه خودروی تارا و 207 به بورس کالا اشاره کرد و افزود: فرآیندی را در راستای پذیرش خودرو‌ها در بورس کالا آغاز کردیم و در مراسم افتتاحیه معاملات خودرو در بورس کالا نیز اعلام کردم. راهی که درخصوص واقعی‌‌سازی قیمت‌ها در پیش گرفته‌ایم، یک راه بدون بازگشت است.
وی ادامه داد: از ابتدا قرار بر این بود که عرضه خودرو در بورس کالا به صورت پله پله (تدریجی) انجام و این عرضه از خودرو‌هایی که در بازار با قیمت بالاتری در حال معامله هستند و حساسیت کمتری روی آنها وجود دارد آغاز شود که به مرور، برنامه‌ریزی‌ها برای ورود دیگر خودرو‌های پُرتیراژ صورت گیرد.
رئیس ‌سازمان بورس اعلام کرد: در ادامه پذیرش خودرو‌ها در بورس کالا، پذیرش تارا و 207 هم در مسیری قرار گرفت که از قبل اعلام شده بود. همچنین به دلیل پذیرش این دو محصول در بورس کالا، عرضه آنها انجام می‌شود.
عشقی با بیان اینکه این امر جزو حقوق سهامداران است که باید رعایت شود و ما هم از این مسئله کوتاه نخواهیم آمد، افزود: مدیران ایران‌خودرو این مسئولیت را دارند که اقدام‌های لازم را برای رعایت حقوق سهامداران انجام دهند.
او خاطرنشان کرد: به طور معمول همیشه فاصله زمانی بین پذیرش کالا تا عرضه آن محصول ایجاد می‌شود و نیازمند دوره‌ای از زمان است که مقدمات کار انجام شود و عرضه به مرحله اجرا برسد. در زمینه پذیرش همه کالا‌ها در بورس کالا با مقاومت‌هایی رو‌به‌رو بودیم و تقریبا می‌توان گفت در هیچ کالایی مانند پتروشیمی، محصول‌های فلزی و سیمان نبوده است که مقاومتی در برابر پذیرش و عرضه آنها در بورس کالا صورت نگرفته باشد. در مورد خودرو نیز با مقاومت‌هایی مواجه هستیم اما قطعا این راه بدون بازگشت است و باید عرضه‌ها انجام شود.
رئیس ‌سازمان بورس به آگاهی سازمان بورس و اوراق بهادار نسبت به شرایط و حساسیت‌های موجود در بازار خودرو تاکید کرد و گفت: سال گذشته فرآیند افزایش تولید و کاهش فشار مالی به خودروسازان دنبال شد و در سه ماه تابستان هم اصلاحاتی در این زمینه صورت گرفت.
عشقی اظهار کرد: قطعا سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس کالا پیگیر این موضوع خواهند بود که خودروی تارا و 207 در زمان مناسب در بورس کالا عرضه شوند. ممکن است برای مدتی شاهد فاصله زمانی در عرضه تارا و 207 به بورس کالا باشیم. برای شکسته شدن مقاومت‌ها و نیز انجام عرضه‌ها در بورس کالا نیازمند زمان هستیم که شرایط مهیا شود.