kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۱۱۷
تاریخ انتشار : ۰۳ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۰
مدیرکل نظارت و پایش فرآورده‌های سلامت محور سازمان غذا و دارو با بیان اینکه سالانه 7 تا 9نفر در کشور بر اثر انواع مسمومیت‌ها جان باخته‌اند، گفت: بیشترین مسمومیت‌ها ناشی از مواد مخدر و محرک و الکل بوده است.

نوشین محمدحسینی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره آمار مسمومیت‌ها در سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: در سال گذشته طبق گزارش‌ها، میزان مسمومیت‌های دارویی ۴۷ درصد، مسمومیت با مواد شیمیایی ۲۵ درصد، مسمومیت‌ با مواد اعتیادآور ۲۴ درصد، مسمومیت با مواد غذایی یک درصد، مسمومیت با گزش جانداران سمی سه درصد، مسمومیت با قارچ‌های سمی ۰.۲ درصد، مسمومیت با گیاهان سمی ۰.۱ درصد گزارش شده است.
محمدحسینی افزود: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، طی سال‌های اخیر سالانه 7 تا 9 هزار نفر از هموطنان‌مان بر اثر بروز انواع مسمومیت‌ها جان باخته‌اند. بیشترین مسمومیتی که سال‌های اخیر منجر به فوت شده است، مسمومیت ناشی از مواد مخدر و محرک و الکل بوده است. به این ترتیب که بین ۶۰ تا ۷۰ درصد از مرگ و میرها در هر سال به دلیل استعمال مواد و عوارض ناشی از سوءمصرف و اعتیاد به مواد مخدر یا مواد محرک اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: اصلی‌ترین مسمومیت با مواد مخدر و محرک که به بیمارستان‌های مرجع مسمومیت در کشور در سال ۱۴۰۰ و نیمه نخست ۱۴۰۱ مراجعه‌ کرده‌اند با اختلاف زیاد در داروی متادون ۳۵ درصد و در مورفین ۲۰ درصد مشاهده شده است. بعد از آن مسمومیت با شیشه ۱۹ درصد، مسمومیت با تریاک ۹ درصد، مسمومیت با ترامادول ۷ درصد، مسمومیت با حشیش ۵ درصد و مسمومیت با هروئین ۲.۵ درصد در رده‌های بعدی قرار دارند. همچنین همزمان با شیوع بیماری کرونا و استفاده وسیع مردم از الکل به عنوان ماده ضدعفونی‌کننده، مسمومیت‌های اتفاقی ناشی از مصرف خوراکی الکل و همچنین مسمومیت ناشی از مصرف خوراکی مشروبات الکلی دست‌ساز بسیار شایع شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: