kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۲۰۲۸
تاریخ انتشار : ۰۲ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۸
سخنگوی صنعت آب پیش‌بینی کرد

آغاز بارش‌های مناسب از هفته آینده

 
 
 
سخنگوی صنعت آب گفت: هیچ شهری در زمان حاضر در وضعیت تنش آبی نیست؛ اما برای ۱۳۲ شهر طرح‌های آبرسانی اضطراری مدیریت ریسک تعریف کرده‌ایم تا در صورتی که این شهرها در شرایط تنش آبی قرار گرفتند، اجرای این طرح‌ها راهگشا باشد.
به گزارش تسنیم، فیروز قاسم‌زاده، در نشستی خبری اظهار داشت: امسال وارد یک پاییز خشک شدیم و این سومین سال خشک متوالی است.
وی افزود: در مهرماه، عمدتاً بارش‌ها در نواحی شمالی بود و بارش‌های قابل‌توجهی در کشور نداشتیم؛ میزان بارش‌های مهرماه حدود 3 میلی‌متر بود که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل کاهشی 4 درصدی و نسبت به متوسط بلندمدت در زمان مشابه، کاهشی 59 درصدی داشته است.
کاهش 12درصدی ورودی آب به مخازن سدها
قاسم‌زاده با بیان اینکه «در چنین شرایطی ورودی به مخازن آب‌های سطحی و زیرزمینی کاهش می‌یابد»، گفت: ورودی به مخازن سدها در سال آبی جدید تا روز دوشنبه 880 میلیون مترمکعب و خروجی از مخازن سدها یک میلیارد و 950 میلیون مترمکعب بوده که به‌ترتیب نسبت به سال گذشته 12 درصد و 11 درصد کاهش داشته‌اند؛ همچنین میزان ورودی آب به سدها در مقایسه با متوسط 5 سال اخیر، کاهشی 30 درصدی را نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: در زمان حاضر 37 درصد مخازن سدهای کشور پر است؛ البته به‌طور معمول در انتهای شهریور و شروع پاییز، در حداقل تراز مخازن هستیم و این رقم در متوسط 5 سال اخیر 43 درصد بوده است که مقایسه با آمار امسال نشان می‌دهد در زمان حاضر حدوداً 6 درصد نسبت به متوسط 5 سال اخیر در شروع پاییز، کاهش حجم مخازن را تجربه می‌کنیم.
اعمال مدیریت فشار آب در شهرها
سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه «پیش‌بینی کرده‌ایم حدود 40 درصد از تأمین آب شرب تهران از منابع سطحی صورت بگیرد»، گفت: در زمان حاضر سدهای تهران 19 درصد پرشدگی دارند، اما به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که تا سه ماه آتی، به‌صورت ایمن آب شرب تهران تأمین شود.
وی افزود: در هفته‌های آینده بارش‌های خوبی پیش‌بینی شده و همچنین پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که زمستان نرمالی از نظر میزان بارش خواهیم داشت.
قاسم‌زاده درخصوص اعمال مدیریت مصرف در پاییز امسال گفت: در شهرها احتمال دارد که مدیریت فشار در دستور کار قرار گیرد اما قطعی آب نخواهیم داشت.
وی ادامه داد: سیاست‌های تنبیهی برای مشترکین آب در پاییز اعمال می‌شود به‌صورتی که مشترکینی که بیش از الگو مصرف کنند، در قبوض آنها جرایمی درنظر گرفته خواهد شد.
بی‌کیفیتی آب همدان تکذیب شد
سخنگوی صنعت آب تصریح کرد: سیاست‌های تشویقی برای مشترکین آب در نظر گرفته شده است به‌طوری که اگر مشترکین در تقسیم‌بندی مشترکین خوش‌مصرف قرار بگیرند، و نسبت به روال عمومی مصرف خود، کاهش مصرف داشته باشند، به‌ازای هرمترمکعب کاهش مصرف، 3000 تومان تشویق برای این دسته از مشترکین درنظر گرفته می‌شود.
وی افزود: حدود 2800 مشترک بدمصرف در تهران داریم که طی یک هفته اخیر، بعد از دریافت اخطارها، یک نوبت قطع آب برای این مشترکین اعمال شد و قطع آب برای مشترکین بدمصرف در صورت عدم توجه به اخطارهای پیامکی و بعد از درج اخطار در قبوض، اعمال خواهد شد.
قاسم‌زاده در پاسخ به سؤالی درخصوص وضعیت تأمین آب همدان گفت: یکی از ایستگاه‌های پمپاژ آب دچار اشکال فنی شد که این اشکال برطرف شده است و در زمان حاضر هیچ‌گونه قطعی آب در همدان نداریم.
وی ادامه داد: دریافت آب بی‌کیفیت و لجنی در همدان را تکذیب می‌کنم و به‌هیچ‌وجه آب آلوده وارد شبکه آب همدان نشده است و کیفیت آب در این شهر، استاندارد و مطلوب است؛ همچنین در روزهای اخیر دانشگاه ابن‌سینا، بررسی‌هایی روی کیفیت آب همدان داشته است و نتایج این بررسی‌ها بر تأیید کیفیت آب، صحه گذاشته است.
سخنگوی صنعت آب درخصوص باروری ابرها در سال جاری گفت: سازمان باروری ابرها تشکیل شده است و مطالعاتی در این زمینه آغاز شده اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است.
آغاز بارش‌های مناسب از هفته آینده
قاسم‌زاده با ابراز اینکه «برنامه‌ریزی‌ها بر این اساس است که هیچ‌گونه قطعی آبی در بخش خانگی در پاییز نداشته باشیم»، گفت: هیچ شهری در زمان حاضر در وضعیت تنش آبی نیست اما برای 132 شهر، طرح‌های آبرسانی اضطراری مدیریت ریسک تعریف کرده‌ایم تا در صورتی که این شهرها در شرایط تنش آبی قرار گرفتند، اجرای این طرح‌ها، راهگشا باشد.
وی افزود: از هفته آینده بارندگی‌های مناسبی در کشور آغاز می‌شود که امیدواریم بخشی از کاهش بارش‌ها را جبران کند.
صرفه‌جویی 75 لیتر آب
 با کاهش 5 دقیقه‌ای مدت استفاده از سردوش حمام
در همین حال، مدیرکل مدیریت مصرف آب شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: کاهش زمان مصرف آب و استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف، به عبور از شرایط سخت تأمین آب کمک می‌کند.
علی سیدزاده افزود: مردم شهر تهران باید مدیریت بهینه مصرف آب را در دستور کار قرار دهند که این موضوع، دو راهکار بسیار ساده دارد‎؛ یکی مربوط به کاهش زمان مصرف آب و دیگری مربوط به استفاده از تجهیزات کاهنده مصرف است.
وی ادامه داد: یک دقیقه باز بودن سردوش حمام‏، باعث مصرف 15 لیتر آب می‌شود که اگر بتوانیم به‌مدت 5 دقیقه در زمان استحمام، شیر آب را ببندیم، 75 لیتر معادل 50 بطری یک‌ونیم ‌لیتری، در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.
وی درخصوص تجهیزات کاهنده مصرف نیز گفت: استفاده از انواع سرشیرها، سردوش‌ها و فلاش‌تانک‌های دومرحله‌ای کم‌مصرف، حداقل به‌میزان 30 درصد در مصرف آب یک خانوار صرفه‌جویی خواهد کرد.