kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۱۹۴۶
تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۷
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران اعلام کرد
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران از افزایش دوبرابری تولید گاز کشور در دوران تحریم خبر داد.

رضا نوشادی به تبیین پیشرفت‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های صنعت گاز پرداخت و گفت: موفقیت‌های صنعتی کشور منحصر به زمینه‌های موشکی و پهپادی نیست و اکنون ۸۵ درصد تأسیسات و تجهیزات مورد نیاز صنعت گاز در داخل کشور ساخته می‌شود و به پشتوانه همین توانمندی، به‌تازگی قراردادی برای صادرات ۴۰ دستگاه توربین ساخت ایران به کشور روسیه امضا شده است.
وی از بهره‌گیری از سیستم کنترل تمام‌ایرانی در ایستگاه تقویت فشار گاز خورمورج برای نخستین‌ بار در کشور خبر داد و تصریح کرد: جوانان بااستعداد ایرانی پس از انتقال موفق فناوری ساخت توربین از کشورهای اروپای شرقی و غربی به تلاش مقدس خود برای استقلال صنعتی ادامه دادند و اکنون کشور به جایگاهی رسیده که توربین ملی از بازدهی بیشتری نسبت به انواع مشابه خارجی برخوردار است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با تأکید بر اینکه دستاوردهای درخشان صنعت گاز در دوره تحریم به‌دست آمده است، به مقایسه تاب‌آوری صنعت نفت ایران و ونزوئلا در برابر تحریم پرداخت و یادآور شد: با آغاز تحریم ونزوئلا، مقدار تولید نفت این کشور آمریکای لاتین، سقوط آزاد را تجربه کرد، به‌نحوی که ونزوئلا در مدت زمان کوتاهی از دارنده بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان به یک واردکننده تبدیل شد و این در حالی است که تولید گاز ایران در دوران تحریم به دو برابر افزایش یافته است.
نوشادی با اشاره به توطئه قدرت‌های سلطه‌گر به‌منظور خنثی‌ کردن تلاش کشورهای مستقل برای دستیابی به خودکفایی، توضیح داد: آقای اوباما در سال ۲۰۰۳ دکترین جدید آمریکا مبنی بر بی‌نیازی این کشور از واردات نفت را ارائه کرد و همه دیدند کشوری که در آن زمان روزانه ۶ تا ۷ میلیون بشکه نفت وارد می‌کرد، اکنون به‌همین مقدار صادرات دارد و دستیابی به این هدف، با تحریم ناجوانمردانه صاحبان ۵۰ درصد مخازن نفتی دنیا یعنی عراق، لیبی، ایران، ونزوئلا و روسیه محقق شده است.
کارشکنی آمریکا
در عرصه تجارت جهانی گاز
وی با تحلیل کارشکنی آمریکایی‌ها در عرصه تجارت جهانی گاز گفت: در سال‌های اخیر ایالات متحده آمریکا به‌طور گسترده به راه‌اندازی کارخانه‌های تولید ال‌ان‌جی اقدام و به‌تازگی نیز با تحریم همه‌جانبه روسیه و سپس وقوع انفجار در خط لوله گاز نورداستریم، عملاً یکی از بزرگ‌ترین رقبای خود در صادرات گاز را از عرصه خارج کرد.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان اینکه این اقدام‌های خباثت‌آمیز از سوی مدعیان دموکراسی، آزادی و حقوق بشر در حال انجام است، افزود: اکنون نیز دشمنان تلاش می‌کنند دستاوردهای بزرگ کشور را کوچک جلوه دهند و با سیاه‌نمایی وضع موجود و انتشار گسترده اطلاعات گمراه‌کننده نگذارند مسئولان تصمیم‌هایی را که به نفع مصالح ملی است اتخاذ و اجرا کنند.
نوشادی با بیان اینکه قیمت کنونی انرژی به‌هیچ عنوان متناسب با هزینه‌های اکتشاف، استخراج، تولید، پالایش و توزیع نیست، تأکید کرد: هر رویه‌ای که اقتصادی نباشد در درازمدت کشور را با مشکل روبه‌رو می‌کند و پیامدهایی مانند آلودگی محیط زیست و ترافیک دارد.
وی همچنین با بیان اینکه نیروگاه‌ها به‌دلیل ارزان بودن خوراک، تمایلی برای تبدیل سیکل ساده به ترکیبی ندارند، ادامه داد: هر روز معادل ۵,۵ میلیون بشکه نفت در کشور مصرف می‌شود که با توجه به ورود مخازن گازی کشور به نیمه دوم عمر و کاهش تولید، در سال‌های آینده دیگر ظرفیتی برای پاسخگویی به درخواست فزاینده مصرف وجود نخواهد داشت و این در حالی است که ما با صادرات گاز یا تبدیل آن به فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر می‌توانیم این ثروت خدادادی را در خدمت منافع و رفاه ملی به‌کار ببریم.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران در پایان با بیان اینکه این شرکت با اجرای طرح هوشمند‌سازی شبکه توزیع گاز قصد دارد مصرف را منطقی کند، گفت: با این تدبیر خانواده‌ها می‌توانند از محل صرفه‌جویی، کسب درآمد کنند و افرادی که مصرف بیش از ‌اندازه دارند، مکلف می‌شوند بهای آن را بپردازند.
مصرف بالای گاز در کشور
در همین حال گزارش‌ها نشان می‌دهد به دلیل استفاده گسترده از گاز خانگی برای گرمایش منازل و ساختمان‌های تجاری در فصل سرد (که به صورت میانگین تا 50 درصد از کل گاز مصرفی کشور نیز کشیده می‌شود)، هر سال با افزایش مصرف قابل توجه گاز خانگی و تجاری مواجه هستیم به طوری که برای جبران این افزایش زیاد در مصرف، ناچار به قطعی گاز صنایع عمده و نیروگاهی می‌شویم که خسارات زیادی را به اقتصاد کشور وارد
می‌کند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گزارشی با عنوان «بررسی الگوی رفاهی مصرف گاز طبیعی در مشترکین خانگی» به الگوی مصرف گاز مشترکان خانگی دهک‌های مختلف جامعه پرداخته است. طبق این گزارش، شهر تهران به عنوان پرجمعیت‌ترین شهر ایران، نمونه بسیار مناسبی برای بررسی «توزیع رفاهی مشترکین پرمصرف گاز» است. به عنوان شاخص رفاه نسبی بین مناطق مختلف تهران، میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در هر منطقه با توجه به داده‌های اعلامی بانک مرکزی در آبان ماه 1400 مدنظر قرار گرفته شده است. بدین ترتیب، هرچه میانگین قیمت مسکن در یک منطقه بالاتر باشد، آن منطقه از سطح رفاهی بالاتری برخوردار خواهد بود.
80 درصد پرمصرف‌ترین مشترکان خانگی گاز تهران ساکن‌ مناطق 1 تا 3 ‌‌هستند‌
توزیع مشترکین پرمصرف تهرانی (که در پله‌های 8 تا 12 هستند) بین مناطق مختلف تهران نشان‌دهنده آن است که 88.83 درصد از آنها در مناطق گران و مرفه شمالی تهران ساکن هستند، حال آنکه تنها 11.17 درصد از آنها در نیمه جنوبی شهر سکونت دارند. جالب اینکه سهم سه منطقه 1، 2 و 3 که گران‌ترین مسکن را داشته و مرفه‌ترین مناطق تهران محسوب می‌شوند، به تنهایی 65.97 درصد است.
طبق گزارش این وزارتخانه، از بین مشترکان پرمصرف که در پله‌های 8 تا 12 قرار دارند، پرمصرف‌ترین مشترکین گاز خانگی در کشور آن دسته هستند که در پله دوازدهم مصرف قرار می‌گیرند. توزیع این مشترکین بین مناطق 22گانه تهران نشان می‌دهد که حدوداً 80 درصد از آنها تنها در سه منطقه مرفه 1، 2 و 3 ساکن هستند.
بدین ترتیب سهم مناطق نیمه جنوبی تهران تنها 7 درصد از کل پرمصرف‌ترین مشترکین تهرانی است. به گزارش فارس، در مجموع به نظر می‌رسد که توزیع یارانه گاز در ایران عادلانه نیست و ضروری است که پلکان‌های آخر مصرف گاز که عامل کمبود گاز در کشور شده‌اند، هزینه واقعی این سوخت را پرداخت کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: