kayhan.ir

کد خبر: ۲۵۱۵۰۱
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۴
 
 
 
 
معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی از خرید و ذخیره‌‌سازی ۵۲ هزار تن گوشت مرغ مازاد از ابتدای سال تا‌کنون خبر داد.
به گزارش معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی، با عنایت به تکلیف دولت برای اجرای طرح مردمی‌‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها و تغییر نرخ ارز از قیمت ترجیحی به قیمت نیمایی برای نهاده‌های اساسی‌(ذرت و کنجاله سویا) در حوزه طیور به تناسب، هزینه تمام شده جوجه یکروزه و گوشت مرغ افزایش یافته که افزایش قیمت تمام‌شده محصول نهایی در سبد غذایی خانوار در آن اجتناب‌ناپذیر بود، با هدف جلوگیری از وابستگی بخش تولید غذا به ارز ترجیحی و نهایتاً حذف یارانه‌هایی که به بخش تولید از این بابت داده می‌شد، منجر به ساماندهی نظام یارانه‌ها و پرداخت آن به صورت مستقیم به مصرف‌کننده نهایی شده است. این موضوعات با توجه به قدرت خرید مردم، موجب تغییر در الگوهای اقتصادی و رفتار مصرف‌کننده و نهایتاً کاهش مصرف شده است.
برای ایجاد توازن عرضه و تقاضا در تولید و مصرف مرغ با اجرای طرح‌هایی چون تولید قراردادی گوشت مرغ، خرید و ذخیره گوشت مرغ مازاد توسط شرکت پشتیبانی امور دام (خرید 52 هزار تن گوشت مرغ از ابتدای سال تا‌کنون در قالب تولید قراردادی گوشت مرغ)، صادرات تخم مرغ نطفه‌دار، جوجه یکروزه و گوشت مرغ، ارائه تسهیلات برای تأمین بخشی از سرمایه درگردش تولیدکننده‌ها تلاش شد تا بخشی از مشکلات تولیدکنندگان مرتفع شود که خوشبختانه از اوایل شهریورماه ثبات نسبی در عرضه و تقاضا ایجاد و نگرانی مرغداران کمتر شده است.
مضافاً اینکه هرگونه مقایسه قیمتی بین کالاهای اساسی که پیش از این به آنها یارانه تعلق می‌گرفته و ارز دولتی در محاسبه قیمت تمام شده آنها ملاک عمل بود، نادرست بوده و هم‌اکنون نیز قیمت عرضه مرغ با احتساب آزاد شدن نرخ ارز، افزایش هزینه‌های تولید و ... از قیمت تمام شده آن پایین‌تر است.
در ضمن علی‌رغم کاهش جوجه‌ریزی به دلیل کاهش مصرف و تقاضا، با توجه به افزایش مقطعی تقاضا در روزهای اخیر، کمبودی در بازار احساس نمی‌شود و در صورت افزایش کلی تقاضا و احیاناً افزایش غیر‌منطقی قیمت گوشت مرغ، با عنایت به ذخایر مناسب شرکت پشتیبانی امور دام، امکان عرضه گوشت مرغ منجمد و مدیریت بازار وجود خواهد داشت.
قیمت تخم مرغ حداکثر ۹۰ هزار تومان
در همین حال، رئیس‌ هیئت‌ مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران گفت: قیمت تخم ‌مرغ در مرغداری‌ها افزایش نیافته و بنابراین فروش تخم‌ مرغ با قیمت‌های بالای ۹۰ هزار تومان تخلف است.
به گزارش صدا وسیما، حمید کاشانی با بیان اینکه هنوز قیمت تخم مرغ تغییری نکرده است، افزود: دولت در اردیبهشت ماه قیمت هرکیلو تخم ‌مرغ در مرغداری را ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و طی جلساتی که با مسئولان کشور داشتیم این وعده داده شد که اول شهریورماه قیمت‌ها اصلاح شود و قیمت واقعی را اعلام کنند.
وی ادامه داد: دولت هنوز به وعده خود عمل نکرده که البته پیگیر این موضوع هستیم. همچنین نهاده‌هایی که مرغداران طلب داشتند تحویل نشده و مشوق‌های صادراتی نیز هنوز داده نشده است.
رئیس ‌هیئت مدیره اتحادیه مرکزی مرغداران میهن اضافه کرد: تصمیماتی مبنی بر واردات تخم‌مرغ گرفته شده بود که جلوی آن گرفته شد، زیرا قیمت هرکیلو تخم ‌مرغ در مرغداری ۳۵ هزارتومان و قیمت تخم‌ مرغ در ترکیه نیز ۵۰ هزارتومان است و اگر قرار بود واردات صورت بگیرد، رقابت با بخش خصوصی ایجاد می‌شد.
وی تصریح کرد: قیمت پیشنهادی ما به دولت برای هرکیلو تخم ‌مرغ در مرغداری ۴۸ هزار تومان است.
کاشانی در پاسخ به اینکه چرا با وجود اینکه قیمت‌ها تغییری نکرده، ولی قیمت هرشانه ۳۰ عددی تخم‌ مرغ برای مصرف‌کنندگان به بیش از ۹۰ هزار تومان و در برخی مناطق تا ۱۰۰ هزار تومان هم رسیده است؟ گفت: در میادین میوه و تره‌بار قیمت تخم مرغ کمتر از ۸۰ هزار تومان و در فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز حدود ۸۰ هزار تومان است. شاید در برخی مغازه‌ها بالای ۹۰ هزار تومان باشد که البته قیمت منطقی هرشانه تخم مرغ ۹۰ تا ۹۵ هزار تومان است، اما چون در مرغداری هنوز قیمت تخم‌ مرغ افزایش نیافته ‌است بنابراین فروش تخم‌ مرغ با قیمت بالای ۹۰ هزار تومان در حال حاضر تخلف است.
وی گفت: امسال مشکلی در تولید نداریم و تولید بسیار خوب و منظم است. روزانه ۳۵۰۰ تن تخم مرغ تولید می‌شود و حدود ۳۲۰۰ تا ۳۳۰۰ تن هم مصرف تخم مرغ داریم. این یعنی اینکه حدود ۱۰۰ هزار تن مازاد تخم ‌مرغ در کشور وجود دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر: