kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۹۸۶۷
تاریخ انتشار : ۲۸ شهريور ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۹
 
 
با تعریف 800 پروژه ‌شهری آبرسانی در یک‌سال گذشته ناترازی منابع و مصارف آب شرب 100 شهر کشور حل شد.
به گزارش خبرگزاری فارس، به استناد آخرین جزئیات ارائه شده از متولیان صنعت آب کشور، در سال 1400 بیش از 800 پروژه اضطراری در 300 شهر کشور تعریف و در قالب، اصلاح شبکه آب شرب، افزایش حجم ذخیره‌سازی با احداث مخازن جدید، حفر و تجهیز منابع زیرزمینی باکیفیت، و طرح‌های نمک‌زدایی و انتقال آب از دریا به سرانجام رسید.
بر مبنای این اطلاعات، تنها در یک‌سال گذشته مسئله تنش آبی در 100 شهر کشور به طور بلندمدت حل شده است که از جمله این شهرها می‌توان به 26 شهر استان خوزستان، همدان و شهرکرد اشاره کرد.
علاوه بر شهرهای کشور، پروژه‌های توسعه زیرساخت آبرسانی روستایی نیز در دستور کار قرار گرفته و دولت طی چهار سال تامین آب شرب برای 10 هزار روستا را هدف گرفته است.
بر این مبنا در سال 1400 شاهد تامین زیرساخت آبریانی برای 1300 روستا در کشور بودیم که جمعیت یک میلیون و 200 هزار نفر را پوشش می‌دهد.
در همین راستا، سعید فتح‌اللهی، کارشناس حوزه منابع آب کشور با اشاره به مسئله رفع تنش آبی گفت: «تنش آبی در سال‌های گذشته وارد ادبیات مدیریتی ما شد و متاسفانه بسیاری از متولیان آب با استفاده از تنش آبی در توسعه زیرساخت آبرسانی کوتاهی کردند.»
این کارشناس مدیریت منابع آب گفت: «خوشبختانه در یک‌سال گذشته مدیریت منابع آب در کشور دچار تغییر ریل سیاست‌گذاری شده و در حال حاضر شاهد رفع سریالی مسئله آب شرب در شهرها و روستاها هستیم».
بر اساس این گزارش، تابستان سال گذشته همزمان با شروع فعالیت دولت سیزدهم 300 شهر کشور با مسئله تنش آبی دست و پنجه نرم می‌کردند. به معنای دیگر میزان منابع آب تامین شده برای این شهرها تناسبی با مصارف موجود نداشت و در اصطلاح فنی، 300 شهر کشور دچار ناترازی منابع و مصارف آب شرب شده ‌بودند.
بر این مبنا با توجه به اینکه کمتر از هشت درصد آب کشور در بخش شرب مصرف می‌شود، میزان اثر کاهش بارندگی روی منابع آب شرب کم بوده و عمده دلیل شکل‌گیری تنش آبی شرب به مسئله زیرساخت‌های آبرسانی باز‌می‌گردد.
با توجه به مسئله ذکر شده، از ابتدای شروع به کار دولت سیزدهم، مسئله رصد و پایش وضعیت آب شرب شهرهای کشور با تاسیس قرارگاهی مورد توجه جدی قرار گرفت.
وضعیت شهرهای کشور که دارای ناترازی منابع و مصارف هستند در 3 بخش زرد، نارنجی و قرمز رده‌بندی می‌شود. بر این مبنا، شهرهای وضعیت زرد به شهرهایی اطلاق می‌شود که میزان کمبود منابع آبی نسبت به مصارف کمتر از 10 درصد است. در این شهرها راهکار با فعالیت‌های نرم‌افزاری مدیریت مصرف مورد توجه قرار گرفته و مسئله از این طریق حل می‌شود.
در شهرهای دارای وضعیت نارنجی که میزان ناترازی منابع و مصارف بین 10 تا 20 درصد است، علاوه بر پروژه‌های نرم‌افزاری، طرح‌های اضطراری نیز در دستور کار قرار می‌گیرد و در نهایت در شهرهای دارای وضعیت قرمزی که ناترازی آن‌ها بیشتر از 20 درصد است، میزان کمبود آب شرب با مدیریت مصرف، اجرای پروژه‌های اضطراری و طرح‌های آبرسانی در دستور کار است.
بر اساس برنامه ارائه شده توسط دولت سیزدهم در وزارت نیرو، برنامه رفع تنش آبی شهرهای کشور در چهار سال آتی با تمرکز بر مدیریت مصرف و توسعه زیرساخت‌های آبرسانی در دستور کار قرار گرفته است.
نام:
ایمیل:
* نظر: