kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۷۴۰۸
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۴
رئیس‌سازمان تعزیرات حکومتی:
رئیس‌سازمان تعزیرات حکومتی گفت: خط قرمز این دولت مبارزه با اخلالگران است.

به گزارش خبرگزاري صداوسيما، احمد اصانلو در نشست با خبرنگاران اظهارداشت: سازمان تعزیرات مرجع رسیدگی به تخلفات است و به لحاظ اینکه به مراجع نظارتی کمک کنیم، در بازار حضور داریم و گاهی بدون ورود آن نهادهای نظارتی ورود می‌کنیم.
اصانلو افزود: از مجموع قوانین حاکم بر بازار چنین می‌شود استنباط کرد که همه کالاها و خدمات مشمول ضوابط قیمت گذاری هستند. به جز در موارد و مسائل و کالاهایی که اساسی و ضروری هستند، در سایر کالاها قیمت گذاری دستوری از سوی دولت نداریم. وی با انتقاد از اینکه در حوزه تنظیم بازار در دوره گذشته مشکلاتی داشتیم ادامه داد: قبلاً این رویه بود که واحدهای تولیدی هر قیمتی که دوست داشتند روی کالا می‌گذاشتند اما دولت به این موضوع ورود کرد. مثلاً تنظیم بازار قیمت‌های مشخصی را برای برخی کالاها از جمله لبنیات ارائه می‌دهد. واحدهای تولیدی باید قیمت گذاری بکنند اما باید با رعایت ضوابط قیمت گذاری باشد.
رئیس‌تعزیرات گفت: به علت کم کاری‌هایی که در گذشته رخ داده، برخی واحدهای تولیدی خودشان به قیمت‌گذاری ورود کردند و در نهایت جهاد کشاورزی یا تنظیم بازار به این موضوع ورود و قیمت‌گذاری می‌کند. اصانلو با اشاره به راه‌اندازی شعب ملی بیان داشت: موضوعات به صورت تخصصی به شعب ملی ارجاع شد و در یک طرح دو هفته‌ای تمام واحدهای لبنیاتی توسط مدیران کل تعزیرات ما با همراهی وزارت جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفتند و از چهار قلم کالا نظارت دستوری صورت گرفت. تک تک اقلام دیگر هم از حیث اینکه آیا ضوابط قیمت گذاری قرار گرفته یا خیر مورد بررسی قرار گرفت و ۱۲۹ واحد بازرسی و ۱۹ واحد لبنیاتی متخلف شناخته شدند و از این تعداد ۱۰ شرکت لبنیاتی جمعاً به ۱۵۶ میلیارد تومان محکوم شدند.
وی با بیان اینکه وظیفه نظارتی تعزیرات رسیدگی به تخلفات است گفت: گشت‌های ما پای کار هستند البته به لحاظ منابع انسانی و سخت‌افزاری مورد ظلم قرار گرفته و هیچ کاری از حیث منابع انسانی نشده است. در این سازمان پرونده‌های مذکور با ۴۰۰ رئیس‌شعبه در حال رسیدگی است.
رئیس‌سازمان تعزیرات افزود: در یک نمونه شرکت بسته‌بندی که ۷۰ فقره شکایت داشته است در بحث فروش اجباری به ۱۲ میلیارد جریمه محکوم شد. یکی از شرکت‌های دولتی در چهار ماه گذشته، ۱۰ هزار تن برنج وارداتی که با نرخ ارز دولتی قرار بوده وارد کند و تبلیغات کلانی هم از همین گرانفروشی می‌کند، به جای توزیع برنج مرتکب فروش اجباری شده است.
همچنین این واحد ۶ هزار تن شکر را برای توزیع در اختیار داشته که در این رابطه هم تخلف داشته است.
اصانلو گفت: تعزیرات با این واحدهای تولیدی برخورد جدی می‌کند و خط قرمز این دولت مبارزه با اخلالگران است. وی با اشاره به تغییرات پس از مصوبه افزایش اختیارات تعزیرات تصریح کرد: بر اساس مصوبه سران قوا اگر واحد متخلف، اقدام به اجرای حکم نکند، اجرای احکام ما می‌تواند واحد متخلف را پلمب کند.
اصانلو از ورود تعزیرات به اختلاف هزینه کالاهای دارای ویتامین دی خبر داد و گفت: برخی از واحدها به ادعای داشتن ویتامین دی کالای لبنی خود را گران‌تر ارائه می‌کنند. سازمان تعزیرات به این موضوع ورود کرده تا با همکاری کارشناسان غذا و دارو، ضرورت برخورداری از ویتامین دی را رصد کند.
مبنای نظارت بر پروازهای عتبات
نرخ ۶ میلیونی است
رئیس‌سازمان تعزیرات درخصوص قیمت بلیت هوایی اربعین گفت: به سازمان هواپیمایی اعلام کردیم که برخی شرکت‌های هواپیمایی برخی پروازهای چارتری را در اختیار برخی آژانس‌ها قرار می‌دهند و تخلفاتی در این رابطه رخ می‌داد. دو شرکت هستند که اینها حجم عمده پروازهای چارتری را به خود اختصاص می‌دهند. اینکه با زد و بند و یا شیوه‌های دیگر می‌گیرند در حال بررسی است.
اصانلو ادامه داد: تمامی شرکت‌های هواپیمایی بلیت‌ها را بر اساس قیمت‌های مصوب ارائه می‌دهند. نامه‌ای که به سازمان حمایت زدیم اعلام کردند که پروازهای خارجی مشمول قیمت گذاری نیست و تابع عرضه و تقاضا است.
به این دوستان اعلام کردیم که اگر چه مشمول قیمت گذاری نیست اما قطعاً مشمول نظارت است. در رابطه با اربعین هم، طبق گفته وزیر راه پروازهای عتبات هزینه ۶ میلیونی دارد و این نرخ مبنای نظارت است.
وی افزود: برای دو شرکت متخلف پرونده تشکیل شده که یکی از آنها از محل پروازهای چارتری گردش حساب ۱۵ هزار میلیاردی در ماه داشته است مدیران شرکت‌های هواپیمایی تعهد دادند که پروازهای داخلی را بالاتر از نرخ مصوب ارائه ندهند.
پلمب ۵۰ فروشگاه زنجیره‌ای
رئیس‌سازمان تعزیرات از نظارت بر فروشگاه‌های اینترنتی خبرداد و گفت: دو فروشگاه معروف اینترنتی به دلیل گران‌فروشی محکوم شدند. اصانلو در پاسخ به سؤالی درباره تخفیفات غیرواقعی فروشگاه‌های زنجیره‌ای بیان داشت: در دو ماه اخیر بیش از
۵۰ فروشگاه زنجیره‌ای در سراسر کشور پلمب شدند.
وی افزود: در استان اصفهان یک فروشگاه بزرگ زنجیره‌ای که توسط یک جریان خاص سیاسی حمایت می‌شد را پلمب کردیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: