kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۷۳۱۱
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳
رستم قاسمی:

اراضی دستگاه‌های دولتی که زمین برای ساخت مسکن ندهند به نام وزارت راه سند می‌خورد

وزیر راه و شهر‌سازی گفت: بر اساس تفاهم‌نامه با سازمان ثبت اسناد، اراضی در اختیار دستگاه‌های دولتی که به نهضت ملی مسکن داده نشود، به نام وزارت راه سند می‌خورد.
 
 
به گزارش وزارت راه و شهر‌سازی، رستم قاسمی در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری مشترک وزارت راه و شهر‌سازی با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تصریح کرد: در قانون جهش تولید مسکن به صراحت تاکید شده است که دستگاه‌های مختلف زمین‌های مورد نیاز طرح را در اختیار وزارت راه و شهر‌سازی قرار دهند. 
او افزود: اما برخی از دستگاه‌ها به دلایل مختلف و با استناد به قوانین دیگری از اجرای این تعهد استنکاف کرده‌اند و به هر حال بخش کمی از این موضوع اجرایی شده بود. با دستور اخیر رئیس‌جمهوری، می‌بایست زمین‌های مورد نیاز برای ساخت چهار میلیون مسکن تا پایان شهریور تعیین تکلیف شود و اگر دستگاه‌ها اراضی را در اختیار نگذاشتند، به نام وزارت راه و شهر‌سازی، سند بخورد.
وزیر راه و شهر‌سازی اضافه کرد: حتی در قانون تصریح شده که چنان‌که مسئولان ذی‌ربط در وزارت راه و شهر‌سازی پیگیری‌های لازم را در این خصوص انجام ندهند، جرایمی برایشان پیش‌بینی شده است؛ بنابراین ما وظیفه داریم که بر اساس قانون پیگیری کنیم که این زمین‌ها تأمین شود که بتوانیم طرح نهضت ملی مسکن را در سراسر کشور به‌خوبی به اجرا برسانیم.
قاسمی با بیان اینکه تاکنون برای یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی، زمین تأمین شده و آماده بارگذاری است، گفت: عملیات اجرایی این تعداد واحد شروع شده است و اجرای یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی دیگر هم در نقاط مختلف کشور، در دست بررسی است که ان‌شاءالله بتوانیم به کمک سازمان ثبت اسناد و املاک، سندها را بگیریم و کمبودها را جبران کنیم.
همچنین مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در گفت‌و‌گوی تلویزیونی اظهار کرد: زمین‌های اجرای طرح نهضت ملی مسکن برای ساخت یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد است. البته هیچ بخشی از این اراضی در اختیار سایر سازمان‌ها نبوده و همه آن متعلق به وزارت راه و شهر‌سازی است.
علیرضا فخاری ادامه داد: ما به استناد ماده ۱۰ قانون جهش تولید مسکن، الحاق اراضی متعلق به دستگاه‌هایی که مازاد بر نیازشان است را پیگیری کردیم تا زیر بار طرح نهضت ملی مسکن برود و فعلاً حدود هفت هزار هکتار از این اراضی را شناسایی کردیم.