kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۷۳۰۷
تاریخ انتشار : ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳

رشد 18 هزار واحدی شاخص بورس تهران

 
 
شاخص بورس اوراق بهادار تهران دیروز در یک روند رو به رشد با افزایش 18 هزار و 635 واحد همراه شد.
بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه با افزایش 18 هزار و 636 واحدی به رقم یک میلیون و 467 هزار و 100 واحد رسید.
همچنین شاخص کل با معیار هموزن با افزایش 6 هزار و 282 واحد به رقم 395 هزار و 884 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از پنج میلیون و 542 هزار میلیارد تومان بالغ شد.
به گزارش مهر، بازار سهام در نخستین روز کاری هفته آخر مرداد ماه جاری شاهد سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب خود همزمان با تشکیل صف خریدهای پایدار میلیونی در اغلب سهم‌های ریالی با پیشتازی بانکی‌ها و خودرویی‌ها و گروه فلزات اساسی در کنار حمل‌ونقلی‌ها بود.
در بازار دیروز با وجود ورود ضعیف پول حقیقی‌ها به بازار سهام اما تاکتیک معامله‌گران حقوقی و رفتار بازارگردان‌ها در روند معاملات مثبت به بهانه متعادل‌‌سازی روند معاملاتی که هنوز از لحاظ حجم و ارزش معاملات بسیار شکننده و ناپایدار است، باعث شد تعداد فروشندگان سهام در رِنج مثبت معاملات ‌اندکی افزایش یابد. با این همه در پایان معاملات همچنان صف خرید برخی سهم‌ها حفظ و حتی در برخی نمادها نیز به شکل‌گیری دوباره صف خریدهای پایدار انجامید.
به نظر می‌رسد با توجه به اخبار منتشر شده پیرامون مذاکرات هسته‌ای، بازار سهام در حالی برای جمع‌آوری سهم‌های ارزنده در گروه‌های صادراتی محور و همچنین سهم‌های به اصطلاح ریالی، انگیزه پیدا کرده که تداوم ریزش نرخ ارز در بازار آزاد می‌تواند همه تحلیل‌ها در این زمینه را تحت تأثیر خود در صورت‌های مالی شرکت‌ها قرار دهد.
فارس هم گزارش داد: این روزها خبرهایی از فضای سیاسی و مذاکرات به گوش می‌رسد، از طرفی منابعی از صندوق توسعه ملی برای صندوق توسعه و تثبیت بازار اختصاص داده شده است که چشم‌انداز خوبی برای حمایت از بازار به شمار می‌رود.
سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است، اما کسانی که در این بازار تحت تأثیر جو قرار نگیرد و سهام خود را با زیان نفروشند می‌توانند در آینده پاداش‌هایی از قبیل سود سهام، حق ‌تقدم و افزایش قیمت سهام دریافت کنند.
در عین حال ریسک و نوسان جزء ذات بازار سرمایه است و هیچ‌کس نمی‌تواند از بازار سرمایه فقط سودآوری را انتظار داشته باشد.