kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۶۹۹۹
تاریخ انتشار : ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳
فائو:

۸۶۸ میلیون نفر در جهان غذای کافی ندارند

 
 
 
 
 سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد که 868 میلیون نفر در جهان غذای کافی ندارند و 25 کشور در معرض خطر جدی هستند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از نشنال نیوز، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد که قیمت جهانی مواد غذایی شدیدترین کاهش ماهانه خود را در تقریباً 14 سال گذشته به ثبت رساند که بیشتر آن به علت کاهش قابل توجه قیمت روغن نباتی و غلات صورت گرفت.
این سازمان بین‌المللی در گزارش خود نوشت: «شاخص قیمت مواد غذایی فائو، معیاری که برای تغییر ماهانه قیمت‌های جهانی یک سبد از کالاهای غذایی استفاده می‌شود، در ماه ژوئیه به طور متوسط 140 و 9 دهم واحد بود که حدود هشت و هفت دهم درصد کاهش نشان می‌دهد. این رقم بزرگ‌ترین کاهش ماهانه از اکتبر 2008 تاکنون محسوب می‌شود.
با این حال، فائو تأکید کرد که رقم مربوط به ماه ژوئیه اگر چه چهارمین کاهش متوالی ماهانه می‌باشد اما همچنان نسبت به سال گذشته بیش از 13 درصد افزایش نشان می‌دهد. در این گزارش همچنین آمده است که 868 میلیون نفر در جهان غذای کافی ندارند و 25 کشور در معرض خطر جدی هستند و وضعیت آنها 
رو به وخامت می‌رود.
علاوه ‌بر این، گزارش فائو از افزایش 30 درصدی قیمت کود از ابتدای سال خبر می‌دهد که علتی برای کاهش تولید محصولات کشاورزی بوده است. افزایش قیمت‌های مواد غذایی باعث افزایش گرسنگی در جهان شده و افراد، خانواده‌ها و جوامع را تحت تاثیر قرار داده است.
بر اساس این گزارش، خانوارهایی که بخش بزرگی از درآمد خود را صرف خرید محصولات اصلی در تجارت بین‌المللی مواد غذایی مانند گندم، برنج و ذرت می‌کنند، بیشتر در معرض خطر کاهش رفاه هستند.
کاهش قیمت روغن و غلات
مؤسسه تحلیلی دانش عمیق Deep Knowledge Analytics در گزارشی در ماه گذشته اعلام کرد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی در اواسط سال 2020، زمانی که کسب‌وکارها به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا تعطیل شدند و زنجیره‌های تامین را تحت فشار قرار دادند، شروع به افزایش کرد.
شاخص غلات فائو پس از کاهش 11 و نیم درصدی نسبت به ماه ژوئن، در ماه ژوئیه به 147 و سه دهم واحد رسید اما نسبت به مدت مشابه سال قبل 16 و شش دهم درصد افزایش نشان می‌دهد. در عین حال، شاخص قیمت روغن نباتی در ماه ژوئیه به طور متوسط 171 و یک دهم واحد بود که تقریباً 20 درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح خود در 10 ماه گذشته رسید. میانگین شاخص لبنیات در ماه گذشته با دو و نیم درصد کاهش به 146 و چهار دهم واحد رسید، اما همچنان بیش از یک چهارم از ژوئیه 2021 بیشتر است.
گفتنی است، دلیل گرسنگی نزدیک به یک میلیارد نفر از جمعیت جهان صرفا به دلیل کمبود تولید محصولات کشاورزی ناشی از کرونا، کم آبی یا جنگ روسیه با ناتو نیست چرا که قبل از کرونا هم فائو گزارش داد؛ به ازای هر یک نفر، یک و شش دهم واحد غذا در جهان تولید می‌شود اما در همان زمان تعداد گرسنگان به همین تعداد و در آمریکا با تولید نزدیک به 40 درصد غذای جهان، بیش از 50 میلیون نفر بود.