kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۶۰۴۸
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۲
ولایتی:

ایران، روسیه و چین 3 قدرت مهم و مستقل در مقابل توسعه‌طلبی آمریکا و غرب است

مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل گفت: چین و روسیه با ما عقد اخوت نخوانده‌اند، بلکه آنان نیز بر اساس مصالح خود عمل می‌کنند، ولی عاقلانه‌تر از غربی‌ها! امروز در آسیا سه قدرت مهم ایران، روسیه و چین وجود دارند که مستقل‌اند و مقابل توسعه‌طلبی آمریکا و غرب ایستاده‌اند.

دکتر علی‌اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل در مصاحبه با
KHAMENEI.IR گفت: تعامل با شرق نگاهی است که هم امام فرمودند هم رهبر انقلاب؛ یعنی اینکه ما نگاهمان به‌سمتی باشد که در حال طلوع است. در حال حاضر، مشخصاً شاهدیم شرق در حوزه‌های مختلف به‌پاخاسته است؛ هند یک‌جور، چین یک‌جور، روسیه یک‌جور و دیگر کشورهای آن منطقه هم جور دیگر. حضرت امام و آقا فرمودند کشفِ شرقِ در حال طلوع اهمیت دارد.
ولایتی افزود: یک موقع با صدراعظم آلمان، آقای کُهل در بُن ملاقات داشتم. کنار هم نشسته بودیم که گفت زمانی آقای گورباچف در جای شما کنار من نشسته بود و به ما گفت: همان‌طور که آب رودخانه راین می‌رود و برنمی‌گردد، کمونیسم هم دیگر به کرملین برنمی‌گردد. در گذشته حاکمان کرملین بی‌خدا و آتئیست بودند و اکنون از رئیس‌تا پایین‌ترین حد سکنه‌ آن کشور نوعاً یا مسیحی هستند، یا مسلمان و یا به کلیسا می‌روند یا به مسجد.
وی اظهار داشت: اکنون، نه اقتصاد چین به کمونیسم می‌ماند و نه نحوه اداره جامعه و تعامل آنها با دنیای خارج، بلکه یک مدل به‌اصطلاح تکامل‌یافته چینی است که موفق هم بوده است و برخلاف سال‌های دهه۶۰ و ۷۰ قرن بیستم میلادی، از هیچ حرکت به‌اصطلاح خلقی تحت نام مائوئیسم و غیر آن حمایت نمی‌کنند و اصرار دارند تأکید کنند که به‌هیچ‌وجه قصد مداخله در امور دیگر کشورها را ندارند و واقعاً هم مداخله نمی‌کنند، برعکس زمان مائوئیست‌ها. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: حال بعضی می‌گویند درست است که این کشورها مارکسیست نیستند، ولی کشورهای قوی هستند که می‌توانند برای اعمال نظر در مسائل ایران تلاش کنند، ولی توجه ندارند که اکنون، نه ایران، ایران زمان پهلوی و قاجار است، بلکه مقتدرتر از هر زمان دیگری بعد از اسلام است و نه روسیه شوروی سابق و نه چین کشور خشنِ توسعه‌طلبی است که در اذهان ما بود. هژمونی در زمانی مؤثر واقع می‌شود که طرف مقابل ضعیف باشد؛ ولی ایران یک کشور قوی و مقتدر است. در آنجایی که ما بخواهیم با کشورها مراودات داشته باشیم و بحث چین و روسیه باشد، با کمال اقتدار این کار را انجام می‌دهیم و نه چین و نه روسیه نمی‌توانند در امور داخلی ما دخالت کنند.
ولایتی در ادامه گفت: ما در جهان جزو معدود کشورهایی هستیم که به‌وضوح مقابل آمریکا ایستاده و با اقتدار به حیات سیاسی خود ادامه می‌دهد و با کشورهای دیگر رابطه برقرار می‌کند و برخورد می‌کند. خب، چه اشکال دارد ما با کشورهایی مثل روسیه، چین و هند رابطه داشته باشیم؟! این کشورها صاحب فناوری هستند و بارها برخلاف غرب درخواست‌های ما را اجابت کرده‌اند و توانایی‌های خودشان را در اختیار ما گذاشته‌اند. خب، ما از یک کشور هم‌پیمان دیگر چه می‌خواهیم؟
وی افزود: متأسفانه کشورهای اروپایی به‌لحاظ تبعیت از سیاست‌های آمریکا و پذیرش بی‌قیدوشرط تحمیل‌های آنها در سیاست خارجی آن‌قدر تنزل کرده‌اند که در تاریخ اروپا سابقه ندارد. در چنین شرایطی چگونه بعضی از افراد با ساده‌لوحی می‌گویند به‌سمت غرب برویم؟! کدام غرب؟! غربی که تحت فشار آمریکا و تلقینات سراسر دروغ دوره‌گردهای صهیونیست همواره علیه جمهوری اسلامی ایران تبلیغات دروغ می‌کنند، فشار سیاسی می‌آورند و در جهت تضعیف جمهوری اسلامی از هیچ‌کاری فروگذار نمی‌کنند؛ غربی که در حد یک کمپانی نفتی فرانسوی بعضی از مسئولین گذشته ساده‌دل ما را تشویق می‌کردند که همکاری با چین را در حوزه نفت و گاز متوقف کنید و این توصیه مورد قبول قرار می‌گیرد و خود آن کمپانی در ایران می‌آید و یک عکس یادگاری با مسئولین وزارت نفت گرفته و خداحافظی می‌کند و می‌رود، چه نفعی برای جمهوری اسلامی ایران دارد؟
مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل اظهار داشت: روسیه در بسیاری از موارد در فناوری‌های پیشرفته به کمک ایران آمد. عقل چه می‌گوید؟ آیا ما به‌سمتی برویم که همواره با این مردم و کشور دشمنی کرده یا به‌طرفی برویم که تا آنجا که توانسته کمک کرده است؟ البته این را بگویم که چین و روسیه با ما عقد اخوت نخوانده‌اند، بلکه آنان نیز بر اساس مصالح خود عمل می‌کنند، ولی عاقلانه‌تر از غربی‌ها! امروز در آسیا سه قدرت مهم ایران، روسیه و چین وجود دارند که مستقل‌اند و مقابل توسعه‌طلبی آمریکا و غرب ایستاده‌اند.
در دیدار دکتر ولایتی و وزیر خارجه سوریه
بر خروج بیگانگان از منطقه تاکید شد
دکتر ولایتی با فیصل مقداد وزیر خارجه سوریه دیدار کرد. وزیر خارجه سوریه در ابتدای این دیدار ضمن تقدیر از مواضع بسیار مهم و قاطع مقام معظم رهبری و جمهوری اسلامی ایران گفت: از مواضع محکم مقام معظم رهبری بسیار سپاسگزار هستیم و اطاعت از فرامین ایشان را لازم می‌دانیم. تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران و همچنین سوریه، ایستادگی در برابر اشغالگرانی است که به ناحق سال‌هاست خاک این کشور را تصرف کرده‌اند و در مقابل آنها ایستادگی خواهیم کرد و مواضع مقام معظم رهبری همیشه حلال مسائل منطقه‌ای بوده است.
وی تاکید کرد: ایران به عنوان مهم‌ترین کشور جبهه مقاومت، تاکنون حمایت‌های اساسی و عملی کرده و از جمهوری اسلامی ایران به عنوان پیشتاز جبهه مقاومت در مقابله با آمریکا و طرح‌های مخرب آنها در منطقه تشکر می‌کنیم. ولایتی هم در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره از محور مقاومت که سوریه به عنوان یکی از مهم‌ترین حلقه‌های طلایی این زنجیره است حمایت کرده و به حمایت خود ادامه می‌دهد ضمن آن که از مواضع این کشور در مخالفت با سازشکاری‌های رایج در منطقه درخصوص طرح‌های ضد فلسطینی حمایت می‌کند و بی‌تردید همکاری کشورهای عضو جبهه مقاومت برای اخراج ته‌مانده‌های آمریکا از سوریه و سایر بخش‌های منطقه باید کماکان با قوت ادامه یابد و هیچ گاه جمهوری اسلامی ایران در این مورد کوتاه نخواهد آمد و رژیم صهیونیستی و عوامل آنان کوچک‌تر از آن هستند که بتوانند جبهه قدرتمند مقاومت را تضعیف نمایند. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان پرچمدار جبهه مقاومت در منطقه کماکان از شما حمایت می‌کند همان‌طور که تاکنون حمایت کرده‌ است.