kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۲۰۴۳
تاریخ انتشار : ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۲:۲۳
با تکمیل ساخت شناور لجستیک شهید مهدوی
انتشار عکسی از شناور لجستیکی در حال ساخت شهید مهدوی در روزهای اخیر نشان دهنده آن است که این شهر دریایی متحرک به روزهای پایانی ساخت خود نزدیک می‌شود. 
 
 
 
 
به گزارش فارس، لزوم تجهیز سپاه به شناورهای بزرگ برای ایفای نقش در مأموریت‌های جدید و مقتدرانه در زمینه حضور در آب‌های دور چند سالی است که به عنوان بخشی از راهبرد توسعه‌ای نیروی دریایی سپاه مورد تأکید قرار گرفته و در این زمینه شاهد اقدامات مهم و راهبردی و در عین حال مبتکرانه با بهره‌مندی از دانشجویان این مرز و بوم هستیم.
این دامنه از نوآوری‌های جدید دفاعی و رزمی برای ساخت شناورهای سنگین، همراستا با توسعه انبوه و الحاق شناورهای سبک و تجهیز آنها به آرایه‌های متنوعی بود که بتوانند اقتدار ایران بر خلیج‌فارس و دریای عمان را نیز حفظ کرده و در تقابل با دشمنان فرامنطقه‌ای نیز همواره دست بالا را به قوای مسلح کشورمان ببخشد.
گواه بر این ادعا نیز الحاق‌های متعدد و مستمر شناورهای پرشمار به نیروی دریایی سپاه در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ که با طیف جدیدی از تجهیزات و امکانات از جمله پهپادها و نیز زیرسطحی‌های هوشمند درهم آمیخت تا تلفیقی از ارتقای بُرد موشک‌های همراه با شناور و قابلیت مانورپذیری بالا، سرعت فراتر از ۹۵ نات و‌گریزپذیری از جنگ الکترونیک از جمله این قابلیت‌ها بود. در کنار توجه به ساخت و توسعه شناورهای سبک، سپاه اما نیم‌نگاهی نیز به بهره‌گیری از شناورهای سنگین نیز دارد.
ساخت شناورهای شهید ناظری 
و شهید سیاووشی
ابتکار سپاه در ساخت شناورهای نیمه سنگین و سنگین در گام اول به ساخت شناور شهید ناظری و به آب‌اندازی آن در سال ۱۳۹۵ انجامید. شناوری که با طول ۵۵ متر، عرض ۱۴ متر و ارتفاع
۱۳ متری خود می‌تواند برد عملیاتی این نیرو را تا ۱۰ هزار کیلومتر افزایش دهد. این شناور در طراحی خود یک شیوه خاص را در پیش گرفته که قادر است از طریق پایداری مناسب در دریا و حتی شرایط آب و هوایی نامناسب، با سرعت بالا طی مسیر کرده و واژگون نشود.
طراحی نسخه دریاپایه سامانه سوم خرداد سبب شد تا سپاه شناور شهید سیاووشی را طراحی و عملیاتی کند. شلیک موشک از سامانه سوم خرداد نصب شده روی شناور نیز نشان داد که تغییرات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری لازم در موشک خصوصاً جست‌وجوگر آن لحاظ شده است تا شرایط ناپایدار سکو مانع از شلیک صحیح موشک نشود. در واقع در صورتی که شناور دریایی حامل سامانه سوم خرداد در اکثر مناطق خلیج‌فارس در حدود ۸۰ تا ۱۱۰ کیلومتر از سواحل ایران فاصله بگیرد این سامانه قابلیت پوششی فراتر از ۲۰۰ کیلومتر از مرزهای ایران اسلامی را خواهد داشت و عملا پدافند آسمان ایران از جنوب کشور از عمق خلیج‌فارس آغاز می‌شود که می‌تواند در صیانت از تأسیسات مهم ساحلی ایران در کنار پدافند مستقر در جزایر بسیار اثربخش باشد.
با توجه به برد بسیار بالای سامانه‌های راداری مراقبتی و هشدار زودهنگام ایرانی، امکان دورتر کردن سامانه‌های پدافند موشکی به دورتر از ساحل به واسطه شناورهای دریایی فراهم می‌شود؛ امری که در نیروی دریایی ارتش نیز با ناو «دنا» در ناوگان جنوب عملیاتی کرد.
ناو پشتیبانی شهید رودکی
 و ورود به عرصه‌ای تازه
ناو شهید رودکی نیروی دریایی سپاه با طول ۱۵۰ متر و پهنای بیش از ۲۲ متر به مثابه شهر دریایی متحرک جدیدی برای ایران است که با توجه به مأموریت‌های جدید سپاه برای حضور در آب‌های آزاد و اقیانوس‌ها، فصل تازه‌ای از حضور سپاه در عرصه جدیدی را رقم زده است. این ناو پشتیبانی تجربه موفقی از تغییر کاربری شناورهای تجاری به نظامی را در کشورمان نشان می‌دهد که در دنیا نیز نمونه‌های مشابهی از این تجربه وجود دارد. همان طور که آمریکایی‌ها با تغییر کاربری و بهسازی یک ناو ترابری توانستند شناور یواس‌ان‌اس لوئیس بی‌پولر و نیز شناور
MV Ocean Trader را عملیاتی کنند، نیروی دریایی سپاه نیز تجربه موفق ساخت شناور شهید رودکی را به اثبات رساند.
سپاه در آبان ۱۳۹۹ شناور لجستیکی شهید رودکی و ارتش در دی ماه ۱۳۹۹ شناور لجستیکی مکران را موسوم به ناو بندر مکران رونمایی کرد و این دو شناور که تجربه خوبی از تغییر کاربری و بهسازی نظامی شناورهای تجاری بودند، دانش ایران در این بخش را به رخ جهانیان کشید. موضوعی که در شرایط تحریمی یک موفقیت بزرگ برای ایران به‌شمار می‌رود و در عین حال آرایه‌هایی از قدرت قابل اتکا را در آب‌های دور برای ایران مهیا ساخت. قدرتی که به مدد آن ایران توانست در اعزام یک ناوگروه به مأموریت ۱۳۳ روزه با ناوبندر مکران و ناوشکن سهند اقیانوس اطلس بدون هیچ توقفی، رکورد تازه‌ای در این میدان کسب کند.
به تازگی انتشار تصویری از ناو شهید مهدوی در یک داک بهسازی و نو‌سازی شناوری در جنوب ایران (بندرعباس) نشان می‌دهد که این ناو پشتیبانی نیز که حاصل یک تغییر کاربری حرفه‌ای کشتی فله‌بر و تبدیل به آن به یک شناور لجستیکی نظامی است، مراحل پیشرفت پروژه را به خوبی طی کرده و پاره‌ای از تجهیزات مخابراتی و راداری یکپارچه نیز بر روی آن نصب شده است و امکانات جدیدی از تأسیسات عرشه نیز در بر روی آن در حال بارگزاری است.
با به ثمر رسیدن ناو شهید مهدوی، عملا نیروی دریایی سپاه علاوه‌بر قابلیت‌های رزمی که در حوزه‌های مختلف برخوردار خواهد شد، گستره تازه‌ای از توان ایفای مأموریت‌های دور دست را نیز به‌دست خواهد آورد تا بتواند با اطمینان خاطر و قدرت متراکم‌تری مأموریت‌های خود را به آب‌های آزاد و اقیانوس‌ها گسترش دهد. قدرتی که در کنار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌تواند توان بازدارندگی و سیادت دریایی ایران به شکل بی‌سابقه‌ای ارتقا بخشد و تضمین‌کننده امنیت خطوط تجاری ایران و نیز تأمین‌کننده حقوق دریانوردان و صیادان ایرانی در آب‌های آزاد باشد. از سوی دیگر‌، ایران در ساخت شناور و ناوچه‌های نظامی با تغییر کاربری و بهسازی شناورهای تجاری تجربه جالبی کسب کرده است که تلفیق این دانش با ساخت گونه‌های متعددی از شناورهای کلاس موج یعنی جماران، سهند و دنا، افق روشنی از عزم خود برای ساختن ناوشکن‌هایی با قابلیت‌ها و ‌اندازه بسیار بزرگ‌تر را در صورت نیاز را نشان می‌دهد.
سپاه برای دفاع از ملت ایران
 به آب و آتش می‌زند
به‌گفته سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اما شناورهای دیگری نیز در کلاس‌های متعدد دیگر نیز در سپاه با بهره‌گیری از دانش بومی در حال ساخت است که نمونه شناورهای رده شهید سلیمانی از جمله آن هستند. همچنین شناور شهید ابومهدی المهندس با قابلیت‌های آفندی و پدافندی و بدنه‌ای W شکل با طول ۴۷ متر از جمله آنها است.
فرمانده نیروی دریایی سپاه به تازگی همچنین خبر داده که سه شناور جدید نیز امسال به این نیرو ملحق خواهند شد که ناوهای شهید ناظری به طول ۵۵ متر و حاج قاسم سلیمانی به طول ۶۵ متر توسط وزارت دفاع و سپاه و یک شناور دیگر هم توسط شرکتی دانش‌بنیان در حال ساخت است که دارای موشک‌هایی با برد ۳۰۰ کیلومتر و سطح به هوا با قابلیت حمل بالگرد و دارای سرعتی معادل ۳۵ نات هستند.
سال ۱۴۰۱ بدون شک برای نیروی دریایی سپاه، سالی باشکوه به لحاظ بهره‌گیری از طیف متنوعی از تجهیزات جدید است که در همراستایی با شناورهای متنوع سبک و سنگین و سامانه‌های نوین شناسایی و اطلاعاتی و رزمی اعم از پهپادها و زیرسطحی‌های هوشمند در کنار بهره‌مندی از دانش و غرور ملی در خدمت امنیت و اقتدار ملت ایران قرار دارد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: