kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۲۳۹
تاریخ انتشار : ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۹:۰۸
 
 
«حتما باید تا قبل از انتخابات بالا بیاید»؛ صحبت بر سر انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ و یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای است. بازی رسانه و مخاطب قرار دادن افکار عمومی ایرانیانِ داخل ایران آنقدر جذاب بود که سعودی‌ها را هم وسوسه کند تا با پمپاژ‌ دلارهای نفتی یک رسانه فارسی‌زبان علم کنند در کنار جبهه‌ رسانه‌ای که از قبل در برابر جمهوری اسلامی صف کشیده بود. شبکه‌ای که هر چند به زبان فارسی فعالیت‌ می‌کند اما دُم خروس فعالیت‌های نه فقط علیه جمهوری اسلامی بلکه ضدایران آن به حدی بالاست که در میان خود اپوزیسیون جمهوری اسلامی هم صدای دیگران را در آورده است. شبکه‌ای که امروز هم به یکی از سرچشمه‌های اصلی تزریق یأس و نومیدی به افکار عمومی تبدیل شده است.
فقط واقعیت جاری موجود در ایران امروز نیست که قربانی اعوجاج‌نمایی این زنجیره تحریف و دروغ شده است. بخش دیگری از این زنجیره بزک کردن یکی از سیاه‌ترین دوران‌های تاریخ ایران است. بازنمایی این دوره تاریخ که با کودتای انگلیسی شروع شد و با کودتای آمریکایی تداوم پیدا کرد و در فرایندی پلیسی و جَو اختناق، یکی از ریشه‌دارترین ملل جهان با تاریخ و فرهنگ غنی و پرافتخار را مفتخر به دریافت لقب ژاندارم خاورمیانه کرده بود که نگهبان و پاسبان منافع غرب و آمریکا در دل جهان اسلام باشد را با تصویری که امروز در بخشی از زنجیره تحریف و دروغ رسانه‌ای و فرهنگی به افکار عمومی ارائه می‌شود مقایسه کنید تا مشخص شود واقعیت چرکین تاریخی با چه حجم از دستکاری و اعوجاج در حال بازنمایی است. تولید محصولات متعدد در بستر زمانی تاریخ یکصد سال اخیر ایران و وارونه‌نمایی واقعیت برخلاف آنچه که جریان داشته در دل چنین منطقی قابل تعریف است.
این فرایند تحریف و اعوجاج معنایی محدود به یک دوره تاریخی صرف یکصد سال اخیر ایران است. تاریخ انقلاب و حتی پرافتخارترین دستاوردهای بعد از انقلاب هم در دل این اعوجاج معنایی در حال تعریف و واژگون‌نمایی است. فقط در یک قلم، این زنجیره تحریف و معوج از هشت سال دفاع مقدس که یکی از پرافتخارترین برگ‌های تاریخ ملت ایران است به‌گونه‌ای بازنمایی می‌شود که هیچ دستاوردی نداشته و صرفا یک کشورگشایی بی‌حاصل از سوی جمهوری اسلامی بوده که باعث ریختن خون ده‌ها هزار ایرانی بی‌گناه شده. واقعیت ماجرا برای هر ناظر منصف بیرونی اما آن است که دفاع مقدس تنها دوره تاریخی سیصد چهارصد سال اخیر تاریخ ایران است که دشمن خارجی با خبث طینت چشم طمع به تمامیت ارضی ایران داشته و به‌دلیل همت و اراده ایرانیان در محقق کردن نیت شوم خود ناکام مانده. تاریخ معاصر ایران تا قبل از دفاع مقدس هشت ساله، پر از دردها و تهاجم‌های خارجی است که در هر مرتبه بخشی از خاک این دیار به یغما رفته است.
دفاع مقدس تنها یکی از دستاوردهای ملت ایران است. زنجیره تحریف و دروغ با همان قدرت مشغول اعوجاج در سایر دستاوردهای جمهوری اسلامی است. در چنین وضعیتی است که ضرورت صدور فرمان جهان تبیین از سوی رهبر انقلاب معنادارتر جلوه می‌کند. تیغ تجزیه‌طلبی، کودتا، جنگ نظامی و اکنون هم برگ‌های آخر جنگ اقتصادی تحمیل شده از جانب دشمن همه یک به یک در برابر جمهوری اسلامی کند شده است. روی آوردن دشمن به تحریف و اعوجاج از یک‌سو مایه خرسندی و به معنای نومیدی و یأس از سایر ابزارهاست و از یک‌سو هم نگران‌کننده است که جنگ به مبادی شناختی و ادراکی کشیده شده. عرصه‌ای که هم جهاد در آن سخت‌تر است و هم فتنه‌ها پیچیده‌تر: «در قبال این حرکت گمراه‌کننده‌ای که از صد طرف به سمت ملّت ایران سرازیر است و تأثیرگذاری بر افکار عمومی که یکی از هدف‌های بزرگ دشمنان ایران و اسلام و انقلاب اسلامی است و دچار ابهام نگه داشتنِ افکار و رها کردن اذهان مردم و به‌خصوص جوان‌ها، «حرکت تبیین» خنثی‌کننده‌ این توطئه‌ دشمن و این حرکت دشمن است.» ۱۴۰۰/۰۷/۰۵
با همه این احوالات اما دست انقلاب هم خالی نیست. تجربه همه بحران‌های پس از انقلاب نشان داده که انسانِ انقلاب اسلامی هر گاه حجاب نفسانیات خود را از میان برداشته توانسته در این مصاف نابرابر موثر واقع شود. چهره‌هایی مانند حاج قاسم سلیمانی در عرصه معرکه میدانی و فیزیکی و شهید سیدمرتضی آوینی در عرصه جهاد فرهنگی و رسانه‌ای نمونه این مدعا محسوب می‌شوند. نمونه اعلایی از انسان انقلاب اسلامی که هرگاه از نفسانیات و پرداخت به خود رها شدند به سرچشمه انرژی و توان نامتناهی خلیفهًْ‌اللهی انسان رسیدند. جایی که دیگر از دستگاه باطل با همه زرق و برقش هم کاری ساخته نیست. مسیری که نهایت آن همانی است که انبیای عظام الهی آن را پیمودند و به جنگ طواغیت زمان رفتند.
اهمیت شخصیت‌هایی که با اقتدا به این مسیر مقدس قدم در آن می‌گذارند و به جنگ تحریف و دروغ می‌روند هم در چنین بستری قابل تحلیل است. مرحوم نادر طالب‌زاده یکی از رهروان این مسیر مقدس بود. تعیین یک سنگر و محدوده تخصصی برای پیگیری خنثی‌سازی فعالیت‌ها و ذهنیت‌ساز‌ی‌های دشمن در کنار موضوع مهم پرورش نیروی انسانی اردوگاه جبهه حق برای تکثیر این تفکر اقدامات موثری در این مسیر است. تکریم و تمجید از این افراد تکریم و تمجید از نهضت جهاد مقدس تبیین است. جهادی که به جنگ طواغیت زمان و زر و زور تزویر رفته و مسیری در امتداد توحید و رها کردن انسان از بند همه وابستگی‌ها را پیش روی خود دارد.
منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله العظمی خامنه‌ای
نام:
ایمیل:
* نظر: