kayhan.ir

کد خبر: ۲۴۱۱۲۸
تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۲۱:۰۵
 
 
در حالی که جنگ اوکراین وارد هفتاد و پنجمین روز خود شده ارتش روسیه در مسکو رژه بزرگ «روز پیروزی» در جنگ جهانی دوم را در حضور پوتین برگزار کرد. 
رژه «روز پیروزی» روسیه در جنگ جهانی دوم که هر سال 9 می(19 اردیبهشت) برگزار می‌شود امسال در شرایطی برگزار شد که روسیه درگیر جنگی تمام عیار با 31 کشور غربی به سرکردگی آمریکا در اوکراین است. رژه دیروز در روسیه ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی با صدای زنگ‌های کرملین و با حضور پوتین و مقام‌های نظامی آغاز شد. این رژه با حضور سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه سوار بر یک خودروی روباز و با رژه ستون‌های تجهیزات مکانیکی با حرکت‌تانک‌ها و به دنبال آن مدل‌های مدرن خودروهای پیاده نظام آغاز شد.
ایسنا در این باره به نقل از اسپوتنیک نوشته، قرار بود رژه بخش هوایی با حضور بزرگترین بالگردهای نظامی جهان، آغاز شده و در ادامه بمب‌افکن‌ها و جنگنده‌ها به پرواز در آیند و جنگنده‌ها نیز در آسمان مسکو با آرایش Z که نماد حمله روسیه به اوکراین است، پرواز کنند اما بعدا اعلام شد که بخش هوایی رژه پیروزی در مسکو به دلیل شرایط جوی لغو شده است. طبق این گزارش، در این رژه که توسط ژنرال اولگ سالیوکوف، فرمانده کل نیروی زمینی روسیه رهبری شد ۱۱ هزار سرباز، ۱۳۱ قطعه تجهیزات نظامی و ۷۷ بالگرد حضور داشتند و بخشی از توان نظامی موشکی روسیه را نیز به نمایش گذاشتند. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد رژه امسال این بود که نمایندگان نیروهای شرکت‌کننده در جنگ اوکراین با تجهیزات نظامی خود در میدان سرخ رژه می‌روند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در این رژه، پیروزی ۷۷ سال پیش در جنگ جهانی دوم را به نیروهای روس تبریک گفت و بلافاصله به اوکراین اشاره کرد و گفت: «خسارات وارده به نیروهای نظامی روسیه یک تراژدی برای همه ما و ضایعه‌ای غیرقابل جایگزین برای خانواده‌های آنها است. روسیه همیشه برای امنیت برابر ایستاده است. روسیه هرگز از احترام به تمامی مردم و فرهنگ‌ها دست نخواهد کشید، اما غرب تصمیم گرفت این را موضوع را نادیده بگیرد... ناتو توسعه نظامی فعال در سرزمین‌های همسایه ما را آغاز کرده است. این یک تهدید کاملا غیرقابل قبول برای ما در مرزهای‌مان محسوب می‌شود.»
گفتنی است غربی‌ها پیش از این گفته بودند پوتین در این مراسم قصد دارد پایان جنگ اوکراین را 
اعلام کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: