kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۹۸۹
تاریخ انتشار : ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۴۵
در پی اهانت به قرآن در این کشور
کاردار سوئد در ایران در پی اهانت به قرآن کریم در این کشور به وزارت امور خارجه احضار شد.

در پی حوادث چند روز اخیر در سوئد که با آتش زدن قرآن کریم توسط راسموس پالودن، رهبر یک فرقه راست افراطی در شهر لینکوپینگ همراه بود، کاردار سوئد در تهران در غیاب سفیر آن کشور توسط رئیس‌اداره سوم غرب اروپای وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اقدام موهن فرد
یاد شده که متاسفانه به بهانه آزادی بیان با حمایت پلیس سوئد صورت گرفت، به وی ابلاغ شد.
رئیس‌اداره سوم غرب اروپای وزارت امور خارجه ضمن محکوم کردن این اقدام هتاکانه در ماه رمضان، مسئولیت دولت سوئد در این باره را متذکر شد و خواستار اقدام فوری و قاطع دولت این کشور برای پایان بخشیدن به جسارت به ساحت قرآن کریم و تضمین عدم تکرار آن در آینده شد.
وی توهین به مقدسات بیش از دو میلیارد مسلمان جهان و جریحه‌دار کردن احساسات آنان را بدترین سوءاستفاده متصور از آزادی بیان دانست و گفت: این حادثه تاسف بار که تحت حفاظت پلیس سوئد انجام شده، تصویر سوئد را نزد مسلمانان جهان مخدوش می‌کند.
کاردار سوئد در پاسخ ضمن ابراز تاسف از وقوع این حادثه در کشورش، اظهار داشت: مراتب را فورا به مقامات کشور متبوعش منتقل می‌کند.
منتظر اقدام صریح سوئد
در پاسخگویی به عمل هتاکانه هستیم
همچنین سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به این اقدام موهن گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدام هتاکانه یک نژادپرست افراطی را در شهر لینکوپینگ سوئد محکوم می‌کند.
خطیب زاده با اشاره به اینکه چنین اقدامی با حمایت پلیس سوئد انجام شده است‌، خاطرنشان کرد: تکرار عمدی این اقدام هتاکانه در ماه مبارک رمضان احساسات مسلمانان را در سراسر جهان جریحه‌دار می‌کند.
وی افزود: این اقدام موهن، مصداق بارز نفرت‌پراکنی و مغایر با آزادی بیان است و باید از جانب همه معتقدان به همزیستی و گفت‌وگوی ادیان محکوم شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: ما افزون بر پاسخگو دانستن دولت سوئد؛ مترصد واکنش فوری، شدید و صریح این کشور در برخورد با عوامل این اقدام توهین‌آمیز و اقدام روشن و عملی برای پیشگیری از تکرار آن هستیم. خطیب زاده افزود: اقدام فرد هتاک و طرفدارانش؛ اتحاد مسلمانان و کشور‌های اسلامی را در برابر توطئه‌های دشمنان اسلام، بیش از پیش ضروری می‌سازد.

نام:
ایمیل:
* نظر: