kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۵۳۴
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۲:۱۰
در جلسه شورای عالی قوه قضائیه مطرح شد
رئیس‌دستگاه قضا با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت کامل و رفع تمامی ابهامات در فرآیند‌های بورسی از مسئولان بازار سرمایه که اخیراً در راستای شفافیت‌بخشی به فرآیند‌های بورسی قدم‌هایی را برداشتند تقدیرکرد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در جلسه دیروز شورای عالی قوه قضائیه با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت کامل و رفع تمامی ابهامات در فرآیند‌های بورسی از مسئولان بازار سرمایه که اخیراً در راستای شفافیت‌بخشی به فرآیند‌های بورسی و رفع دغدغه‌های مردم و سرمایه‌گذاران، قدم‌هایی را برداشتند و دسترسی همه معامله‌گران آنلاین به تمام سفارش‌های خرید و فروش در سامانه‌های معاملاتی بر خط کارگزاران را فراهم آوردند، تقدیر به عمل آورد.
در تاریخ ۲۰ آذر سال گذشته بود که رئیس‌دستگاه قضا در دیدار با مسئولان سازمان بورس توصیه‌ها و نکاتی را در باب ضرورت شفافیت و رفع ابهامات در فرآیند‌های بورسی مطرح کرد و مشخصاً بیان داشت: کارگزاری‌ها و سازمان بورس به تمام ردیف‌ها و سفارشات عرضه و تقاضا دسترسی دارند، ولی سهامداران عادی به صورت آنلاین حداکثر ۵ ردیف از سفارشات را می‌توانند مشاهده کنند و همین موضوع سبب ایجاد رانت و فساد شده است.
هشدار در مورد برخی تحرکات مشکوک
برای فتنه‌انگیزی
محسنی اژه‌ای در ادامه نشست دیروز شورای عالی قوه قضائیه نسبت به فتنه‌انگیزی دشمنان و شیطان‌صفتان وابسته به شیطان بزرگ و صهیونیست‌ها که طی سال‌های ۹۸ تا ۱۴۰۰ در پیشبرد توطئه‌های خود علیه امنیت مردم ایران ناکام ماندند، هشدار و تحذیر داد و گفت: اینچنین به نظر می‌رسد و قرائن و شواهدی نیز وجود دارد که عده‌ای با پمپاژ دروغ و اختلاف‌افکنی میان اقشار مردم و مسئولان و تلاش برای ایجاد اختلاف میان ایران اسلامی و همسایگان و همچنین رواج هرزگی در سطح اجتماع، قصد و نیت فتنه‌گری در کشور اسلامی ما را دارند.
وی در همین زمینه بیان داشت: ممکن است شخصی در حوزه رعایت قوانین شرعی و مراعات سایر مقررات، از روی غفلت یا به دلایل دیگر، خطا و گناهی را در حوزه فردی مرتکب شود که این موضوع نیز در جای خود قابل بحث و بررسی است، اما به نظر می‌رسد برخی افراد به صورت سازمان‌یافته قصد و هدف حرمت‌شکنی در جامعه اسلامی ما را دنبال می‌کنند و برآنند که به ارزش‌های اسلامی و ارزش‌های مورد قبول مردم ما دهن‌کجی کنند و در برابر قانون بایستند و از این طریق احساسات مردم متدین ایران اسلامی را جریحه‌دار کنند؛ لذا ما مسئولان به‌ویژه در قوه قضائیه مسئولیت سنگین و مضاعفی را برای مقابله با این ناهنجاری‌ها بر عهده‌داریم.
رئیس‌عدلیه تصریح کرد: برخی از این ناهنجاری‌های سازمان یافته مقدمه‌ای برای مخدوش کردن امنیت مردم ماست.
لزوم اقدام فوری‌تر برای ساماندهی فضای مجازی
اژه‌ای در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به فواید فضای مجازی و ضرورت بهره‌گیری و حمایت از آزادی‌های مشروع جامعه در این فضا به شورای عالی فضای مجازی نیز توصیه کرد با توجه به اینکه بسیاری از دروغ‌ها و جعلیات با هدف تحت تاثیر قرار دادن محیط امن و آرام مردم، در فضای مجازی پمپاژ می‌شود، اقدام فوری‌تری را در راستای تکالیف قانونی خود در دستور کار قرار دهد.
دستور به سازمان بازرسی
برای پیگیری اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی
وی در ادامه با اشاره به اهمیت و لازم‌الاجرا بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی به رئیس‌سازمان بازرسی کل کشور دستور داد که در راستای انجام وظیفه نظارت بر حُسن اجرای قوانین، بر نحوه اجرایی و عملیاتی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در همه دستگاه‌ها نظارت کند و نخست این نظارت ویژه از قوه قضائیه ظرف دو روز آتی آغاز شود و نتایح بررسی و نظارت مزبور نیز بصورت عمومی اعلام شود تا مردم در جریان قرار گیرند.
رئیس‌دستگاه قضا در همین زمینه گفت: سازمان بازرسی کل کشور طی دو روز آتی (سه‌شنبه و چهارشنبه) بررسی کند که بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر قوانین و مقررات لازم‌الاجرا آیا قوه قضائیه به وظایف و مسئولیت‌های خود عمل کرده است یا خیر؟ و از هفته آینده پس از انجام بررسی‌ها، نتایج را اعلام کند.
اژه‌ای ادامه داد: اینطور نیست که همه گزارش‌های سازمان بازرسی کل کشور در همه جهات محرمانه باشد؛ لذا سازمان بازرسی بررسی اجرایی شدن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی را از خود قوه قضائیه آغاز کند.
توصیه به سیستم اطلاعاتی و امنیتی
در مورد شهادت 2 طلبه جهادگر
رئیس‌دستگاه قضا همچنین با تبریک و تسلیت شهادت دو طلبه جهادگر در سومین روز از ماه مبارک رمضان در حرم مطهر رضوی از دستور هفته گذشته خود به رئیس‌کل دادگستری استان خراسان رضوی برای رسیدگی هر چه سریعتر به جنبه‌های حقوقی این موضوع خبر داد و همچنین به سیستم اطلاعاتی و امنیتی توصیه کرد این مسئله که می‌تواند حلقه‌ای از حلقات توطئه‌های ضدامنیت مردم باشد و سرنخ‌هایی به‌دست دهد را از ابعاد دیگر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.
مهلت ۲ هفته‌ای رئیس‌عدلیه
به رئیس‌مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه
محسنی اژه‌ای با یادآوری حکم ابلاغ شده از ناحیه رهبر معظم انقلاب در دهم تیرماه سال ۱۴۰۰ و تاکید معظم‌له بر «گسترش فناوری‌های نوین و تضمین دستیابی آسان و رایگان مردم به خدمات قضایی»، به تشریح و تبیین دستاورد‌های فناورانه قوه قضائیه در راستای تسهیل و تسریع دسترسی مردم به عدالت پرداخت و همچنین بر لزوم انجام اقدامات گسترده‌تر در راستای ارائه خدمات الکترونیکی به مردم و مراجعان به دستگاه قضایی با هدف کاهش هزینه‌های آنها تاکید کرد. وی به رئیس‌مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه دستور داد که طی روز‌های آتی جلسه و نشست مشترکی با یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان که برنامه‌ای تحت عنوان «دادخواست از راه دور، زیرساخت بنیادین دستگاه قضایی» آماده کرده، داشته باشد و ظرف مدت دو هفته گزارش خود را درخصوص جوانب مختلف چگونگی اجرایی شدن این برنامه ارائه دهد.
اژه‌ای با اشاره به ضرورت ایجاد شفافیت در سطوح و حوزه‌ها، مقوله ارتباط متقابل سامانه‌های دستگاه‌های مختلف با یکدیگر را یکی از زمینه‌های بروز و ظهور بیشتر شفافیت در دستگاه‌های اداری و حاکمیتی دانست و بر تحقق هرچه بیشتر این مهم تاکید کرد.
رئیس‌عدلیه همچنین بر اهتمام قوه قضائیه برای اتصال سامانه‌های خود به سامانه‌های مرتبط با دستگاه‌هایی نظیر بانک مرکزی و ناجا در راستای ایجاد شفافیت بیشتر در فرآیند‌های اداری و سازمان اشاره کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: