kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۴۸۹
تاریخ انتشار : ۲۲ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۲۰

 

رئیس‌پلیس فتای تهران بزرگ نسبت به کلاهبرداری از شهروندان در پوشش دریافت نذورات و خیرات به مناسبت ماه مبارک رمضان هشدار داد.
سرهنگ داود معظمی گودرزی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه افراد سودجو و فرصت‌طلب از هر فرصتی برای سوءاستفاده از شهروندان و کلاهبرداری از آنان استفاده می‌کنند، اظهارداشت: برخی از این افراد نیز مجرمان سایبری هستند که در پوشش هویت‌های جعلی و معرفی خود تحت عناوین مختلف اقدام به سودجویی و کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند. گودرزی با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گفت:‌یکی از این مناسبت‌ها ماه مبارک رمضان است. در این ماه برخی از افراد سودجو اقدام به سوءاستفاده از عواطف و احساسات شهروندان کرده و در پوشش عناوینی نظیر کمک به ایتام، آزادی زندانیان، تهیه بسته غذایی، افطار و... اقدام به دریافت وجوه نقد شهروندان می‌کنند.
وی درباره شیوه و شگرد این افراد بیان داشت:‌ یک روش این مجرمان طراحی صفحات فیشینگ است، این افراد اقدام به انتشار تبلیغات و درج لینک برای کمک در فضای مجازی کرده و از این طریق کاربران را به صفحات مجازی جعلی و فیشینگ هدایت می‌کنند، در این روش مجرمانه، اطلاعات حساب بانکی به سرقت رفته و افراد مجرم در فرصتی مناسب اقدام به برداشت از حساب بانکی این افراد
می‌کنند.
رئیس‌پلیس فتای تهران بزرگ افزود: روش‌های دیگر اعلام شماره حساب یا شماره کارت یا دریافت وجه به اشکال مختلف است، اما این افراد وجوه دریافتی را در راستای اهداف قید شده هزینه نمی‌کنند.
گودرزی درباره اینکه چطور می‌توان با این روش مقابله کرد، اظهارداشت:‌ لازم است شهروندان از اعتماد به خیریه‌ها و افراد ناشناس پرهیز کنند. حتما در صورت قصد برای کمک به خیریه‌ها و موسسات ثبت شده، خوشنام و معتبر مراجعه کنند و به هیچ عنوان صرفا تبلیغات و لینک‌های منتشر شده در فضای مجازی را مبنای اعتماد خود قرار ندهند.
وی با بیان اینکه مأموران پلیس فتا این فضا را رصد می‌کنند، گفت:‌اگر چنانچه شهروندان نیز با چنین مواردی مواجه شدند لازم است حتما موضوع را به پلیس فتا اطلاع دهند تا بررسی‌های لازم در این خصوص انجام شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: