kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۴۶۲
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۴
امیرعبداللهیان:
وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه ایران روی خطوط قرمز خود ایستاده و خواهد ایستاد، گفت: ملت عزیز ما بدانند که ما همچنان برای رسیدن به توافقی که تحریم‌ها را لغو کند و عزتمند، خوب، قوی و پایدار باشد، به مسیر دیپلماسی ادامه می‌دهیم.


حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه کشورمان دیروز ۲۱ فروردین‌ماه در نخستین نشست ستاد هماهنگی روابط اقتصادی خارجی در سال ۱۴۰۱ در محل وزارت امور خارجه اظهار داشت: حتماً ما دنبال این هستیم تحریم‌ها از میان برداشته شود، ولی با روشی عزتمند و با توافقی قوی و پایدار. اما تأکید آقای رئیسی در جلسات به همه اعضای کابینه همواره این است که نگاه‌ها نباید معطوف به وین باشد، بلکه همه دستگاه‌ها موظف هستند برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها و پیشرفت و توسعه پایدار اقتصاد و تجارت در کشور عمل کنند. اما اگر در این مسیر با توجه به کارشکنی‌هایی که طرف آمریکایی دارد با توجه به مشکلاتی که دشمنان برای ایران ایجاد می‌کنند و سنگ‌اندازی‌هایی که صورت می‌گیرد، اگر ان‌شاءالله مذاکرات در هر مرحله‌ای به نتیجه رسید، حتماً به‌عنوان یک اقدام مثبت و یک دستاورد خوب می‌تواند شتاب بیشتری به کاری که تک‌تک شما عزیزان در سایر دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها به‌خوبی آن را دنبال می‌کنید، بدهد.
با سه کشور اروپایی
در مباحث فنی به جمع‌بندی بسیار نزدیک شدیم
رئیس دستگاه دیپلماسی در تشریح وضعیت کنونی مذاکرات وین نیز اظهار داشت: چندهفته‌ای است که لازم بود مکثی در مذاکرات داده شود، علتش این بود که ما با سه کشور اروپایی در مباحث فنی به جمع‌بندی بسیار نزدیک شدیم. هم‌زمان با بحران و جنگ در اوکراین مواجه شدیم. ضمن این‌که جمهوری اسلامی ایران در عالی‌ترین سطح مخالفت خود را با جنگ در اوکراین، یمن، افغانستان و یا هر کشور دیگری اعلام می‌کند، ما هم‌زمان مخالفت خود را با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه نیز بیان کردیم.
وی ادامه داد: بنده قبل از این‌که سفری به مسکو داشته باشم با وزیر خارجه اوکراین تلفنی صحبت کردم و حامل این پیام وزیر خارجه اوکراین برای دوستان در روسیه بودیم که آنها خواهان توقف جنگ و تداوم گفت‌وگوها هستند، لذا ما راهکار را در اوکراین جنگ نمی‌دانیم و راه‌حل را صرفاً سیاسی می‌دانیم و در این رابطه تلاش‌های دیپلماتیک دستگاه دیپلماسی نیز همچنان جریان دارد. ضمن این‌که به ریشه‌های جنگ در اوکراین و ریشه‌های تحریک‌های ناتو و آمریکا به‌عنوان عامل اصلی توجه داریم.
چین و روسیه چه گفتند؟
وزیر خارجه توضیح داد: غربی‌ها به ما گفتند که با توجه به شروع جنگ اوکراین وضعیت پیش‌آمده این است که حتی اگر در توافق به نقطه نهایی برسیم، روسیه با توافق همراهی نخواهد کرد. در تماس تلفنی که با آقای لاوروف داشتیم و در سفری که به مسکو داشتم، گفت‌وگوهای خیلی روشن و شفافی بین ما انجام شد و همان‌طور که مردم شاهد بودند آقای لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی آنچه در جلسه درباره آن توافق کردیم را بیان کرد و توافق ما با طرف روس این شد اگر در موضوع مذاکرات وین برای لغو تحریم‌ها در هر زمان، خطوط قرمز ما به‌صورت کامل رعایت شد و به نقطه توافق رسیدیم، روسیه هیچ مانعی در مسیر انجام توافق نخواهد بود.
امیرعبداللهیان همچنین به سفر اخیرش به تونشی چین نیز اشاره کرد و افزود: در سفری که به چین داشتم، آقای لاوروف در آنجا اعلام کرد که به‌محض این‌که شما اعلام کنید در نقطه پایانی توافق قرار گرفتید، ما از توافق حمایت خواهیم کرد. علاوه بر این، «وانگ یی» وزیر خارجه چین هم در تونشی در ملاقاتی که انجام شد بیان کرد که ما کاملاً با نظرات ایران هماهنگ هستیم و زمانی در نقطه پایانی توافق قرار بگیرید، از توافق حمایت خواهیم کرد.
طرف آمریکایی
در دو سه هفته گذشته زیاده‌خواهی‌هایی را مطرح کرد
وی گفت: طرف آمریکایی در دو سه هفته گذشته زیاده‌خواهی‌هایی را مطرح کرد. علیرغم این‌که بخش زیادی از متن موردتوافق قرار گرفته بود، ولی پیشنهاد‌هایی را طرف آمریکایی مطرح می‌کند که در تعارض با برخی از بندهای متن است. در حوزه لغو تحریم‌ها هم آنها گاهی اوقات خارج از چارچوب مذاکراتی که انجام‌شده، علاقه‌مندند یک‌طرفه شروط جدیدی را مطرح و اعمال کنند.
وزیر خارجه بیان کرد: این شروط و اعمال تحریم‌های یکجانبه‌ای که در این سال‌ها آمریکایی‌ها نسبت به کشورهای مختلف اعمال کردند، یک بیماری را در کاخ سفید ایجاد کرده که فکر می‌کنند در هر سند و موضوعی اعمال نظرات یک‌جانبه به‌عنوان راه‌حل برای تأمین منافع طرف آمریکایی است.
در مذاکرات مستقیم با آمریکا نفعی ندیدیم
رئیس دستگاه دیپلماسی یادآور شد: طبعاً جمهوری اسلامی ایران روی خطوط قرمز خود ایستاده و خواهد ایستاد، آمریکایی‌ها به‌صورت مستمر از ضرورت مذاکره مستقیم با ایران صحبت می‌کنند. ما با بررسی‌هایی که کردیم و با نگاهی که آمریکایی‌ها دارند نفعی در مذاکرات مستقیم با آمریکا ندیدیم. حتی آمریکایی‌ها روی زمین هنوز اقدامات مثبتی را انجام نداده‌اند که بتوان چشم‌اندازی را بیان کرد که طرف آمریکایی در کنار این‌که از حسن نیت خودش صحبت می‌کند، روی زمین هم اتفاقات خوبی را رقم
می‌زند.
ما از طرف آمریکایی
مطالبه وام و پول نکردیم
وی گفت: بارها که آنها بر مذاکره اصرار کردند، ما به آنها گفتیم اگر واقعاً حسن نیت دارید قبل از هرگونه توافقی یکی دو مورد از موضوعات عملی و ملموس را ارائه کنید، مثلاً بخشی از دارایی‌های جمهوری اسلامی ایران نزد بانک‌های خارجی آزاد
شود.
وزیر خارجه با بیان این‌که ما از طرف آمریکایی مطالبه وام و پول نکردیم، پول ملت خودمان آزاد شود، خاطرنشان کرد: یا اگر واقعا پیام‌های مکرری که آقای بایدن ارسال می‌کند که برای لغو تحریم‌ها و توافق در وین و بازگشت به برجام حسن نیت دارد؛ اگر این صحت دارد، به جای این‌که در ماه‌های گذشته سه تا چهار بار برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی را تحریم کنند، بیایند یک مورد از تحریم‌ها را با یک فرمان اجرایی به نشانه حسن نیت
لغو کنند.
وی یادآور شد: البته رفت و آمد پیام‌ها به صورت Non-Paper از طریق نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره کننده ارشد اروپایی ادامه دارد. به صراحت به طرف آمریکایی گفتیم سنگ اندازی و کارشکنی نکنید و باعث تاخیر در حصول توافق نشوید. اگر خطوط قرمز ما رعایت شود و توافقی خوب، قوی و پایدار را در مقابل خود ببینیم، تردیدی در اینکه بخواهیم در توافق بمانیم و همه طرف‌ها به تعهداتشان حول برجام برگردند، وجود ندارد و اکنون طرف آمریکایی است که باید نشان دهد حسن نیت
دارد یا ندارد.
مسیر دیپلماسی
همچنان باز است
وزیر خارجه اظهار داشت: مسیر دیپلماسی همچنان باز است. البته سه کشور اروپایی و چین و روسیه نسبت به برخی از زیاده‌خواهی‌ها و رفتارهایی که آمریکایی‌ها در این روزها دارند و باعث تاخیر در رسیدن به توافق شده، انتقاداتی را دارند که برخی را می‌گویند در گفت‌وگوهایشان با طرف آمریکایی آن را
مطرح می‌کنند و برخی از آنها نیز با خود ما همراهی می‌کنند و بعضا اظهار می‌دارند که این روشی که آمریکا دنبال می‌کند با روح حاکم بر همکاری در مذاکرات چندجانبه‌ای که در وین دنبال می‌شود
همخوانی ندارد.
وی تصریح کرد: ملت عزیز ما بدانند که ما همچنان برای رسیدن به توافقی که تحریم‌ها را لغو کند، توافق عزتمند، خوب، قوی و پایدار مسیر دیپلماسی را ادامه خواهیم داد.

نام:
ایمیل:
* نظر: