kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۴۴۸
تاریخ انتشار : ۲۱ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۷
 پس از دو سال عدم برگزاری به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، خیل گسترده‌ای از هنرمندان انقلابی شنبه شب 20 فروردین برای گرامیداشت بیست و نهمین سالگرد شهادت سیدمرتضی آوینی گردهم آمدند.
 
 
 
به گزارش خبرنگار کیهان، سردار فدوی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی سخنران ویژه این مراسم بود که با عنوان «میراث مرتضی» توسط بنیاد روایت فتح در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد. در این مراسم تقریبا همه چهره‌های مطرح هنری جبهه انقلاب در رشته‌های مختلف حضور داشتند؛ هنرمندانی چون هادی حجازی‌فر، اتابک نادری، امیر دژاکام، علی غفاری، کاظم چلیپا، عبدالحمید قدیریان، مهدی جعفری، محسن علی‌اکبری، حبیب والی‌نژاد، حسین مسافر آستانه، مرتضی شعبانی، فرزاد هوشیار، محمدرضا مصباح، مازیار بیژنی، مسعود شجاعی طباطبایی، علیرضا استادی، ابوالفضل همراه، کوروش سلیمانی، وحید نفر، شاهرخ کیوان‌نیا، وحید فخر موسوی، محمد و قاسم بخشی، حمید نیلی، انسیه شاه‌حسینی، احمد میرعلایی، مرتضی رزاق کریمی، محمدرضا شفیعی، محمد صنعتی، هوشنگ میرزایی و ... 
علاوه بر یادبود شهید آوینی و یادآوری زندگی، سلوک و آثار وی در این مراسم، چند نفر از همکاران این شهید نیز مورد تجلیل قرار گرفتند. تجلیل ویژه این مراسم به نویسنده تازه درگذشته و از اعضای قدیمی خانواده روایت فتح، مرحوم جهانگیر خسروشاهی اختصاص داشت. همچنین از هنرمندان شهید قاسم بوذری، حسن هادی و امیراسکندر یکه‌تاز نیز تقدیر شد.
سردار علی فدوی جانشین فرماندهی کل سپاه در مراسم بزرگداشت شهید آوینی با‌ اشاره به جمله تاریخی امام خمینی(ره) درخصوص آمریکا گفت: در همان روزهای ابتدایی انقلاب امام(ره) فرمودند: «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» و اکنون با گذشت 43 سال از پیروزی انقلاب اسلامی مظهر جبهه باطل شیطان یعنی آمریکا اعتراف می‌کند که در برابر انقلاب اسلامی هیچ غلطی نتوانسته انجام دهد و این نه در مرکز انقلاب اسلامی که در برابر هیچ‌یک از اقصی نقاط دلدادگان انقلاب اسلامی در دنیا هم نتوانسته است غلطی بکند و این پیروزی یعنی سید مرتضی آوینی‌های زیادی باید باشند تا با هنر خودشان اتفاقی را که در عرصه عمل در حال انجام هست به دنیا و مردمان سراسر دنیا برسانند.
وی درباره شیوه و روش فعالیت‌های هنری و رسانه جبهه باطل نیز گفتند: عزیزان به‌صراحت می‌گویم برای جبهه باطل واقعیت مهم نیست، آن چیزی که برای جبهه باطل مهم است تصویری هست که از واقعیت می‌سازد و این روالی است که از دهه هفتاد آمریکایی‌ها در حال انجام آن هستند. آنها معتقدند چون ما صاحب قدرت تصویرسازی هستیم از هر موضوعی تصویری درست می‌کنیم که منافع خودمان در آن برقرار باشد ولی عزیزان بدانید حقانیت جبهه حق آن‌چنان تبلور دارد و قوی است که نمی‌توانند حتی با توانمندی‌هایی که در تصویرسازی دارند موفق باشند.
جانشین فرماندهی کل سپاه ادامه داد: روال شهید آوینی الگوی بسیار خوبی است برای همه‌ کسانی که در عرصه هنر فعالیت می‌کنند، کسانی که می‌توانند جا پای بزرگانی چون شهید سید مرتضی آوینی بگذارند و در پیشگاه خداوند متعال روسفید باشند، شهید آوینی در حالی‌ که می‌توانست مانند همه رزمندگان به‌جای دوربین و قلم، اسلحه به دست بگیرد و به درجه شهادت برسد اما می‌دانست زبان و روال هنر می‌تواند اثرگذاری طولانی‌مدت داشته باشد این راه و روال را آگاهانه انتخاب کرد.
سید محمد نادری رئیس بنیاد فرهنگی روایت فتح نیز درخصوص بروز و ظهور شهید آوینی در نسل جوان و جدید نیز عنوان کرد: معرفت به مبانی انقلاب اسلامی، امام عصر و ولی‌فقیه و اقتضائات زمانه چنانکه در جوان نسل سوم و چهارم تجلی پیدا کند بدون شک شاهد بروز و ظهور سید مرتضی آوینی‌های زیادی خواهیم شد.
وی گفت: به‌نظر می‌آید سید مرتضی آوینی نه آن‌قدر دور و دست‌نیافتنی است و نه آن‌قدر نزدیک و در دسترس که با مطالعه چند جلد کتاب به شخصیت ایشان نزدیک شویم؛ اما آنچه مسلم است تکلیف انقلابی ما نسبت به آرا و اندیشه‌های شهید آوینی است. شما دوستان می‌دانید و دیده‌اید که همه‌ساله مراسم و مناسبت‌ها و برنامه‌های متعدد و مختلف درخصوص شهید آوینی برگزار می‌کنیم و همگی هم مدعی پیروی از مکتب فکری شهید آوینی هستیم اما سال‌هاست که شاهد رویش‌هایی که به ‌تناسب فعالیت‌ها صورت گرفته نیستیم پس بدون ‌تردید در نقطه‌ا‌ی دچار مشکل هستیم، شاید یک‌بار برای همیشه باید این نگاه‌ها را کنار بگذاریم، هم شهید را دست‌یافتنی فرض کنیم و هم برای انتقال تفکر و اندیشه شهید آوینی قدم برداریم، نسل جوان امروز تشنه یادگیری معارف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است و من مطمئن هستم در کنار توانمندی‌ها عزیزان پیشکسوت در روایت فتح و ایجاد این پیوند به‌زودی شاهد رویش و شکوفایی این عزیزان خواهیم بود.
محسن نفر، هنرمند عرصه موسیقی نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که درباره نسبت هنر و حقیقت سخن گفت.
 
نام:
ایمیل:
* نظر: