kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۹۰۲۵
تاریخ انتشار : ۱۵ فروردين ۱۴۰۱ - ۲۱:۱۵
عقب‌نشینی بزرگ اردوغان در برابر بشار اسد
 
 
 
یک روزنامه ترکیه‌ای فاش کرد که مذاکراتی در دولت ترکیه برای عادی ‌سازی روابط این کشور با سوریه آغاز شده است. این خبر چند روز پس از سفر بشار اسد به امارات، دیگر دشمن شکست خورده مقاومت منتشر می‌شود!
دولت‌های منطقه یکی پس از دیگری به صف شده‌اند تا روابط خود را با دولت سوریه عادی کنند. در ایام عید خبر رسید که امارات روابط خود را با سوریه عادی کرده است. دیروز نیز روزنامه «حریت» چاپ ترکیه فاش کرد، بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده، مذاکراتی در آنکارا در مورد آغاز گفت وگو با سوریه در حال انجام است که شامل سه موضوع است.
 به گزارش ایسنا طبق اطلاعات حریت، آنکارا بر این باور است نقش ترکیه در ماه‌های اخیر به ویژه درخصوص جنگ اوکراین و همزمان تمرکز روسیه در آنجا، می‌تواند فرصت خوبی را برای حل مسئله سوریه ایجاد کند.برخی منابع در آنکارا اظهار کردند: سیاست موازنه فعلی ترکیه برای بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی مهم است و کمک به حل این مسئله بر مسایل متعددی در سیاست خارجه ترکیه تاثیر خواهد گذاشت.این منابع در ادامه گفتند: این سیاست متکی بر آشتی می‌تواند به برداشتن گام‌های جدیدی در مسیر حل مشکلات و گشودن فصل‌های جدیدی در روابط با ارمنستان، اسرائیل و سوریه سهیم باشد اما درباره روابط با مصر به زمان بیشتری نیاز است.
به گفته این منابع، شرایط کنونی ممکن است دریچه جدیدی از فرصت‌ها به ویژه برای حل مسئله سوریه و پ.ک.ک به روی ترکیه باز کند.آنها در ادامه مدعی شدند: امکان بهبود روابط موجود میان دمشق و آنکارا وجود دارد؛ زیرا از آنجا که هرچه روابط آنکارا با دمشق بیشتر شود، مداخله روسیه برای ممانعت از ایجاد جو مثبت بیشتر میگردد لذا اشتغال روسیه به جنگ اوکراین و واکنش‌های جهانی و درگیری مشکلات داخلی می‌تواند به ترکیه برای آغاز روابط جدید با دولت سوریه کمک کند.
منابع مذکور در ادامه گفتند: اگر شرایط به شکل درستی پیش برود، احتمالا به نفع ترکیه خواهد بود و فرصتی برای ازسرگیری روابط با دولت سوریه و تضمین بازگشت پناهجویان به کشورشان فراهم می‌شود.ترکیه در تمامی رایزنی‌های خود بر سه نکته پافشاری می‌کند که عبارت هستند از: حفظ ساختار یکپارچه، تمامیت ارضی سوریه و تضمین امنیت پناهجویانی که به کشورشان بازمی‌گردند. مسایل مربوط به تمامیت ارضی سوریه و ساختار یکپارچه شامل فعالیت‌های حزب کارگران کردستان در خاک سوریه و منطقه خودگردان در شمال شرق سوریه می‌شود.روزنامه حریت در ادامه فاش کرد، آنکارا پیش از سفر بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه به امارات، این پیام‌های مهم را به دمشق انتقال داده است.منابع یاد شده افزودند: موفقیت این تلاش‌ها منجر به بازگشت دست‌کم نیمی از پناهجویان مقیم ترکیه به کشورشان خواهد شد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: