kayhan.ir

کد خبر: ۲۳۸۶۰۱
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۰
گزارش خبری تحلیلی کیهان از بازتاب حمله موشکی سپاه
سیلی‌های سخت به اسرائیل نتیجه رشدیافتگی روزافزون مقاومت است، پس سیلی‌ها ادامه دارند تا قلع و قمع این رژیم جعلی. بر این اساس، پایگاه‌های دیگر رژیم صهیونیستی در تیررس‌اند و هدف پاسخ‌های کوبنده بعدی.
 
 
 
سرویس سیاسی ـ
 
روح مقاومت هر روز زنده‌تر و چابک‌تر می‌شود. ضرب شست موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دو لانه اسرائیل در اربیل نشان داد بالندگی جریان مقاومت واقعیتی دیدنی و غیرقابل انکار است و ادامه سیلی‌های سخت به رژیم غاصب صهیونیستی نتیجه این رشدیافتگی روزافزون. غده سرطانی اسرائیل محکوم به شکست است و باید قلع و قمع شود. بر این اساس، پایگاه‌های دیگر اسرائیل در تیررس‌اند و هدف پاسخ‌های کوبنده بعدی.
مغز متفکر سه مانور آذرماه صهیونیست‌ها 
در یورش موشکی سپاه هدف قرار گرفت
یورش موشکی سپاه در ساعت یک و بیست دقیقه بامداد هم‌راستا با ساعت واقعه تروریستی و خونین فرودگاه بغداد و مصادف با روز میلاد شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی طراحی و اجرا شد.
به گزارش مشرق، آذرماه امسال ارتش رژیم صهیونیستی به‌صورت همزمان سه مانور تمرینی با اهدافی خاص را آغاز کرد! در یکی از این سه عملیات یک تمرین تاکتیکی با نام رمز «کشتی نوح» برگزار شد که برای شرکت در آن، بخشی از ارتش چند دولت غربی نیز به تل‌آویو سفر کردند. نیروهای مسلح رژیم صهیونیستی از شرکای خود خواستند تا برنامه تخلیه اتباع خود در لبنان را برای احتمال رویارویی نظامی با مقاومت اسلامی به‌روز کنند.
به‌صورت هم‌زمان صهیونیست‌ها میزبان یک رزمایش نیروی هوایی نیز بودند. در آن رزمایش تاکتیکی جنگنده‌های صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها بر فراز صحرای نقب تمرین کردند. اندکی بعد، نیز در مانور سوم احتمال وقوع جنگی ناگهانی در مرز با لبنان برای نیروهای ذخیره اسرائیلی شبیه‌سازی شد.
تحلیل نهایی نهادهای اطلاعاتی آمریکایی و رژیم صهیونیستی آن بوده است که اگر ایران وارد فرآیند سازش نشود، باید آن‌ها را به لبه پرتگاه جنگ کشانده و به تعبیر خودشان شاخ تهران را بشکنیم! اما ضربه غافلگیرکننده شبانه در یک مختصات جغرافیایی محدود در اربیل محاسبات دشمن را برهم زد. تا جایی که شبکه اسرائیلی به نقل از روزنامه‌نگار محلی در اربیل در مورد حمله موشکی سپاه گفت: این ترس وجود دارد که این آخرین حمله نباشد.
طراحی و اجرای این عملیات نیز قابل‌توجه است، در این عملیات موشک‌های نقطه‌زن محل تجمع صهیونیست‌ها با دقت بالا شناسایی و مغز متفکر سه مانور آذرماه صهیونیست‌ها هدف قرار گرفت.
پیامی ویژه
انجام عملیات موشکی بیخ گوش مقامات بی‌اراده اقلیم پیامی ویژه دارد. تهران هزینه برگزاری نشست عادی‌سازی با اسرائیل زیر پرچم صلح آبراهام را به‌صورت نقدی با آنها حساب کرده است. این پیام قابل ‌ارسال برای حکام مرتجع عرب در حاشیه خلیج‌فارس نیز هست.
خطیب‌زاده: دولت عراق یک بار برای همیشه به این وضعیت پایان دهد
در همین شرایط، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی خبری گفت: به هیچ وجه پذیرفته نیست که یکی از همسایگان ما که روابط عمیق و در سطوح مختلف تعامل با ما دارد، کانون ایجاد تهدید برای ایران باشد.
وی تأکید کرد: ایران تحمل نمی‌کند کانونی در نزدیکی مرزهایش کانون دسیسه، توطئه، خرابکاری و اعزام گروه‌های تروریستی به داخل ایران باشد، چه توسط گروهک‌های ضد انقلاب و گروهک‌های تروریستی و چه توسط رژیم صهیونیستی در داخل اقلیم. در ملاقات‌ها گفته شده و در حقوق بین‌الملل کاملا شناخته شده است. انتظار جمهوری اسلامی ایران از دولت مرکزی عراق این است که یک بار برای همیشه به این وضعیت پایان دهد و اجازه ندهد مرزهایش مورد سوءاستفاده قرار بگیرد به‌ویژه با تمام ادعاهایی که درباره ارتقای روابط در سطوح جدیدی بین دو کشور وجود دارد.
مسجدی: حمله به پایگاه اسرائیل برای دفاع از امنیت ایران بود
ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق نیز درباره حمله سپاه به پایگاه موساد در اربیل تأکید کرد که اسرائیلی‌ها در کردستان عراق پایگاه دارند.
به گزارش فارس، شبکه خبری السومریه به نقل از مسجدی گزارش داد، اسرائیلی‌ها از کردستان، در حال توطئه و عملیات علیه امنیت ایران هستند ولی ما نسبت به امنیت اراضی خود، کوتاهی نخواهیم کرد. بارها به مسئولان منطقه کردستان هشدار دادیم، ولی گوش نکردند.
وی ادامه داد: به همین دلیل، جمهوری اسلامی علیه این پایگاه وارد عمل شد، نه با هدف ضربه زدن به حاکمیت عراق یا اهانت به عراق و ملت آن، بلکه به خاطر دفاع از امنیت ایران.
سفیر ایران در عراق خطاب به مسئولان کردستان گفت: از شما انتظار داریم که اسرائیلی‌ها را از خاک عراق خارج کنید تا از شرشان خلاص شوید ولی اگر اخراج نشوند، آیا ما دست بسته خواهیم بود تا علیه امنیت ما عملیات انجام دهند؟ قطعا نه.
عطوان مطرح کرد؛ 
تحول مهم در قواعد جدید درگیری
همزمان، عبدالباری عطوان، تحلیلگر برجسته جهان عرب و سردبیر روزنامه رأی‌الیوم مقاله جدید خود را به همین موضوع اختصاص داد.
به گزارش تسنیم، عطوان نوشت: اسرائیل پیش‌‌بینی می‌کرد که این پاسخ از جانب حزب‌الله لبنان در جبهه شمالی فلسطین اشغالی باشد و به همین دلیل نظامیان صهیونیست در جبهه شمالی در حالت آماده‌باش حداکثری قرار گرفتند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران تصمیم گرفت که صهیونیست‌ها را در مقر جاسوسی آنها در شهر اربیل مورد هدف قرار دهد و این یک تحول مهم در قواعد جدید درگیری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.
تحلیلگر شناخته‌شده جهان عرب تصریح کرد: دشمنان ایران پرسیدند که چرا ایران در بلندی‌های جولان پاسخ اسرائیل را نداد و چرا این پاسخ در عراق بود. ما از آنها سؤال می‌کنیم که چه‌ کسی پشت این تحولات است؟ ما به اشغال عراق توسط آمریکا اشاره می‌کنیم که در وهله نخست به‌خاطر منافع اسرائیل و برای اطمینان بخشیدن به تل‌آویو صورت گرفت. ما سؤال می‌کنیم؛ سرویس جاسوسی موساد اسرائیل در شمال عراق چه می‌کند؟
حزب‌الله عراق: حمله به مقر موساد واکنش به
 اقدام علیه ایران توسط صهیونیست‌ها 
از خاک عراق بود
به همین قرار، کتائب حزب‌الله عراق در بیانیه‌ای به حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مراکز موساد در اربیل عراق واکنش نشان داد.
کتائب حزب‌الله عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که «در عملیات بمباران پایگاه پیشرفته رژیم صهیونیستی در اربیل توسط نیروهای ایرانی تعدادی از افسران اسرائیلی «موساد» کشته و یا زخمی شدند.» «حمله به مقر موساد واکنش به اقدام علیه ایران توسط صهیونیست‌ها از خاک عراق بود.»
به گزارش تسنیم، کتائب حزب‌الله در پایان این بیانیه اعلام کرد: به کسانی که صدایشان بلند شد و بر حاکمیت گریه کردند و بمباران پایگاه‌های صهیونیستی را محکوم کردند، می‌گوییم؛ «وقتی اشغالگران آمریکایی و صهیونیستی نیروها و انبارهای اسلحه عراق را بمباران می‌کردند، این صداها کجا بودند؟!» مثل الآن نشنیدیم که آنها را محکوم کنند، پس آیا تبدیل به دو جبهه شده‌ایم؛ که یکی از ما از اسلام و مقدسات و کشور دفاع می‌کند و دیگری از آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها و حاکمان خونریز خلیج [فارس] دفاع می‌کند؟ 
(مَا لَكُمْ كَيْفَ تَحْكُمُونَ).
انتقاد شدید شیخ اکرم الکعبی از بارزانی
 برای مأوا دادن به گروه‌های موساد
شیخ اکرم الکعبی، دبیر کل جنبش النجباء عراق نیز ضمن تمجید از حمله موشکی سپاه به مقرهای موساد در اربیل گفت: این حمله لانه صهیونیست‌هایی را نشانه رفت که در آغوش یکی از خانواده‌های معروف در مزدوری برای صهیونیست‌های اشغالگر و رژیم بعث جای داشتند. این خاندان در خدمت صدام و مجری تمایلات دیکتاتوری آن در سرکوب ملت مقاوم کُرد بودند و همچنان در حال توطئه علیه عراق و ملت آن از شمال تا جنوب هستند. این خاندان در کشور دست به فساد و غارت و مزدوری و اقدامات عادی سازی زده‌اند. آنها به دشمنان امکان حضور و تشکیل پایگاه در اقلیم را دادند. هدف آنها تضعیف عراق و از بین بردن وحدت آن را به عنوان تنها راه جدایی و تقویت این خاندان است.
 دبیر کل النجباء: آفرین بر دست‌های حیدری‌تان که پرده از وجود پنهان صهیونیست‌ها 
در کشور عزیز ما کنار زدید
به گزارش تسنیم به نقل از بغداد الیوم، وی تأکید کرد: اقدام خانواده بارزانی در ماوا دادن به گروه‌های موساد صهیونیستی که دشمن عراق، ایران و ملت‌های منطقه است، به هر طرفی این حق را می‌دهد که آنها را مورد هدف قرار داده و به حضور نامشروعشان پایان دهد. باید از وجود آنها (عوامل موساد) و حامیان پشت سر آنها سخن گفت نه از کسی که آنها را هدف قرار داد. آفرین بر دست‌های حیدری تان؛ همان‌طور که در کنار عراق برای دفع خطر داعش ایستادید امروز با عراق می‌ایستید تا خطر صهیونیست‌های اشغالگر را دفع کنید و پرده از وجود پنهان آنها در کشور عزیز ما کنار زدید؛ از شما متشکریم.
سازمان بدر: اکثر پایگاه‌های آمریکا‌ 
مراکز جاسوسی موساد است
محمد البیاتی، یکی از رهبران برجسته سازمان بدر هم از گسترش مراکز سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی در عراق خبر داد و تصریح کرد:‌ همه این مراکز جاسوسی اسرائیلی در مجاورت پایگاه‌های نظامی آمریکا در سراسر عراق قرار دارند.
واکنش گروه‌های مقاومت فلسطین؛ 
دُم صهیونیست‌ها چیده شد
گروه‌های مختلف فلسطینی نیز عملیات سپاه علیه پایگاه موساد را تبریک گفتند و اعلام کردند، این رژیم تنها زبان زور را می‌فهمد.
به گزارش فارس، یوسف الحساینه، عضو دفتر سیاسی جنبش جهاد اسلامی گفت: اراده ملی مستقل در بهترین شکلش نمایش داده شد، اراده‌ای که جلوی تجاوز را می‌گیرد و به آن با قدرت و اقتدار پاسخ می‌دهد. چشم‌های کسانی که به عادی‌سازی روابط روی آورده‌اند، نخواهد خوابید.
جنبش فلسطینی: حمله موشکی ایران 
ثابت کرد که مقاومت دست برتر را دارد
همچنین، جبهه خلق برای آزادی فلسطین در بیانیه‌ای اعلام کرد: حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مراکز موساد در اربیل کردستان عراق ثابت کرد که مقاومت امروز دست برتر را دارد.
به گزارش تسنیم به نقل از فلسطین الیوم، در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرد که در لحظه مناسب قادر است که ضربه‌ای دردناک به اسرائیل وارد کند و ابتکار عمل را در دست بگیرد.
 جبهه خلق برای آزادی فلسطین حمله موشکی ایران را که به نفع تقویت و تحکیم فرهنگ مقاومت و محور مقاومت است، به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تبریک گفت.
الاخبار: ایران نشان ‌داد که صبر راهبردی آن حدی دارد
در همین زمینه، روزنامه لبنانی الاخبار با انتشار مقاله‌ای نوشت: حمله موشکی ایران به پایگاه‌های جاسوسی اسرائیل و آمریکا در کردستان عراق «جزئی از یک کل» بود. حمله موشکی ایران نشان داد تقابلی که به روش‌ها و راه‌های مختلف میان محور آمریکایی و محور مقاومت وجود دارد متوقف نمی‌شود و همچنان ادامه خواهد داشت؛ هرچند قرار نیست در این مرحله یک درگیری همه‌جانبه اتفاق بیفتد... ایران همچنین به دشمنان خود هشدار داد که صبر راهبردی این کشور حدی دارد.
الاخبار همچنین نوشت: اول اینکه برای صهیونیست‌ها غیرممکن است اعتراف کنند موشک‌های ایران، پایگاه‌های جاسوسی اسرائیل را در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داده‌اند؛ زیرا چنین اعترافی با راهبردهای کردهای عراق مطابقت ندارد، علت این امر آن است که کردهای این منطقه به‌دنبال عادی‌سازی رسمی روابط خود با رژیم صهیونیستی هستند؛ اما در عین حال تل‌آویو تلاش دارد از افشای این روابط جلوگیری کند، چرا که بر حضور صهیونیست‌ها در اقلیم کردستان تأثیر منفی می‌گذارد و مانع استفاده اطلاعاتی و جاسوسی و امنیتی رژیم صهیونیستی در این منطقه برای مقابله با مقاومت می‌شود، همین مسئله می‌تواند تا حدودی علت اینکه ایران برای دادن پاسخ جنایت صهیونیست‌ها مواضع این رژیم در اقلیم کردستان عراق را انتخاب کرد، روشن نماید.
الاخبار خاطرنشان کرد: در هر صورت، چه آمریکا و چه اسرائیل، به‌خوبی می‌دانند که ایران معادلات جدیدی را به آنها تحمیل کرده است که از هرگونه تحرکات واشنگتن و تل‌آویو علیه اهداف ایرانی جلوگیری و آنها را مجبور می‌کند تا قبل از انجام هرگونه تحرک محاسبات خود را به‌دقت مورد ارزیابی قرار دهند، همچنین در شرایطی که هیچ‌گونه تحرک و تجاوز بزرگ و کوچک رژیم صهیونیستی در منطقه بدون تأیید و موافقت آمریکا انجام نمی‌شود، ایران می‌تواند در مرحله بعدی اهداف اسرائیل و آمریکا را با یکدیگر ترکیب و سپس معادله جدیدی ترسیم کند.
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: صهیونیست‌ها به‌خوبی می‌دانند و اعتراف می‌کنند که حمله موشکی ایران به پایگاه جاسوسی موساد در اربیل، به ‌شکل مستقیم یا غیرمستقیم آمریکا را نیز مورد هدف قرار داده است؛ اما ایالات متحده قادر به نشان‌دادن هیچ‌گونه واکنش کوچک و بزرگی به ایران نیست... رسانه‌های صهیونیستی به‌نقل از محافل امنیتی این رژیم اعلام کردند که اسرائیل باید آمادگی خود را برای دریافت پاسخ‌های بعدی ایران و به‌ویژه موشک‌ها و پهپادهای ایرانی که می‌تواند از سوریه و یا هر منطقه دیگری شلیک شود، بالا ببرد.
واشنگتن‌پست: اهداف موشکی ایران در اربیل، محل فعالیت موساد بود
لوئیس لاولاک و الکس هورتون خبرنگارهای روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست گزارشی درباره حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اربیل تهیه کردند.
به گزارش فارس، در این گزارش آمده است: یک مقام آمریکایی با اشاره به مکالمه با همتای عراقی خود گفت، هدف‌ها شامل خانه‌هایی بودند که به‌نظر می‌رسید یک هسته موساد در آنجا عملیات انجام می‌داد.
تاسیسات زیرزمینی درحال ساخت هم 
هدف موشک‌های ایران قرار گرفت
خبرنگار اسکای نیوز نیز آورده است: موشک‌های ایران تاسیسات زیرزمینی در حال ساخت را هم مورد اصابت قرار داده‌اند.
خبر دیگر اینکه، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با مسرور بارزانی تماس تلفنی برقرار کرد و دو طرف مساله عملیات موشکی اخیر در اربیل را بررسی کردند.
به گزارش ایرنا، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق روز گذشته در راس هیاتی بلندپایه شامل عثمان الغانمی وزیر کشور، جمعه عناد وزیر دفاع، قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی و تعدادی دیگر از مسئولان عراقی به اربیل رفت و مورد استقبال مسرور بارزانی نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق قرار گرفت.
نام:
ایمیل:
* نظر: